Польські вибори: 'Європа зітхнула з полегшенням'

Броніслав Коморовський
Image caption Броніслав Коморовський

Британська преса аналізує результати президентських виборів у Польщі, де перемогу здобув Броніслав Коморовський.

Часопис Independent твердить, що Європа зітхнула з полегшенням, дізнавшись результати. Перемога пана Коморовського стане гарною новиною для лідерів у Берліні та Брюсселі. Ярослав Качинський, веде далі часопис, відомий як націоналіст та євроскептик. Він не надто схвально ставиться до запровадження євро у Польщі і не хоче віддавати повноваження ЄС.

Image caption Теледебати кандидатів Качинського та Коморовського

Коли він був прем'єр міністром, його уряд доволі часто сперечався з чільниками у Брюсселі.

Independent твердить, що обрання президентом пана Коморовського надає правлячій партії можливість, але в той сам час і випробування, керувати країною без вороже налаштованого глави держави.

На парламентських виборах, які заплановані на кінець 2011 року, партія "Громадянська платформа" пана Коморовського та прем'єра Дональда Туска повинна тепер продемонструвати країні, чи вона спроможна подолати головні економічні проблеми, серед яких великий державний борг та безробіття.

Найбільше випробування

Часопис Financial Times твердить, що для Польщі президент та прем'єр з однієї партії - це найкращий результат. Він усуває небезпеку законодавчого протистояння, беручи до уваги право вето, яке має президент, і яким доволі часто користався попередній президент Лех Качинський.

Найбільшим випробуванням для Броніслава Коморовського та Дональда Туска, веде далі видання, буде досягнення фіскальної консолідації, не зупиняючи програми модернізації, обіцяної у 2007 році. Це означає відбудову інфраструктури, зменшення бюрократії, яка заважає розвитку бізнесу, реформу системи охорони здоров'я та суперечливу систему соціального захисту фермерів за кошти держави. Все це має відбутись, нагадує Financial Times, в той час, як Польща готується вперше перебрати головування в Європейському Союзі наступного року - шанс продемонструвати керівну роль в ЄС, якої прагне Варшава.

Зірка ЄС

Часопис The Times у своїй редакційній статті називає Польщу зіркою Центральної та Східної Європи після 6 років в Європейському Союзі. Минулого року з усіх 27 країн-членів, вона була єдиною, хто уникнув рецесії.

Видання твердить, що це завдяки швидким реформам та розумному використанню грантів та позик ЄС. Поляки також продемонстрували неймовірну мобільність. Після того, як у 2004 році Польща стала членом ЄС, поляки поїхали на заробітки, заощаджуючи зароблені гроші і відсилаючи їх назад до Польщі.