IHT: Медвєдєв відновлює практику КДБ

International Herald Tribune вміщує статтю під заголовком "Законопроект відновлює радянську практику".

Image caption Дмітрій Медвєдєв та Ангела Меркель у Єкатеринбургу

Мова йде про те, що нижня палата парламенту Росії ухвалила проект закону, який дозволяє розвідувальним службам країни офіційно попереджати громадян, що їхня діяльність може призвести до майбутнього порушення закону, відроджуючи радянську практику КДБ, яка часто використовувалася стосовно дисидентів. Президент Дмитро Медведєв, як очікується, підпише закон найближчим часом. Нове законодавство, було запропоноване того тижня, коли 2 смертників вчинили напад в московському метро, і мало на меті запобігти зростанню радикалізму серед молодих росіян. Проте правозахисники і опозиційні партії, застерігають, що розширені повноваження можуть бути використані, щоб змусити замовкнути критиків уряду. У листі оприлюдненому у четвер, 20 провідних правозахисників засудили новий закон, як удар по "наріжним каменям принципів міжнародного права: презумпції невинності та правової визначеності." "Наша країна в даний час об'єктивно стоїть перед дилемою - або стати на довгий і важкий шлях до правової держави, або запроваджувати антиконституційні обмеження прав особи і повернутися до правового свавілля, залякування дисидентів, а також контролю спецслужб над мирним життям громадян ", йдеться в листі.

Відповідаючи на запитання про законопроект у Єкатеринбурзі, де президент Росії зустрічався з німецьким канцлером Ангелою Меркель, пан Медведєв дав зрозуміти, що не сприймає критику: "Я хотів би звернути вашу увагу на той факт, що це наше внутрішнє законодавство, а не міжнародний акт", сказав він. "Кожна країна має право на вдосконалення свого власного законодавства, в тому числі того, що стосується спеціальних служб. І ми будемо це робити й надалі". Він додав, що "те, що відбувається зараз - я б хотів, щоб ви знали це - було зроблено за моїми власним прямими вказівками."

Часопис зазначає, що законопроект зазнав критики з боку опозиційних законодавців у парламенті, але в обох палатах парламенту переважають прихильники Кремля. Законопроект пройшов в нижній палаті парламенту в п'ятницю 354 голосами до 96; а проходження у верхній палаті вважається безсумнівним.

Поправки, запропоновані під час першого та другого читання законопроекту в парламенті, однак, вилучили положення, які дозволили б ФСБ публікувати свої попередження у засобах масової інформації і викликати громадян до кабінетів ФСБ, щоб офіційно повідомляти про попередження. Владімір Васільєв, голова Комітету Державної Думи з питань безпеки, назвав нові повноваження правом ФСБ на "профілактичну бесіду", коли "хтось починає рухатися до скоєння злочину". Часопис пише, що нове законодавство є туманним, щодо того, які заходи могли б спонукати ФСБ до попередження громадян, або які заходи будуть використовуватися для забезпечення їх виконання. Інші положення законопроекту передбачають ввести 15-денний термін ув’язнення, або штраф у розмірі до 33 доларів стосовно громадян, які перешкоджають роботі агента ФСБ.

Лев Олександрович Пономарьов, ветеран правозахисної групи "За права людини в Москві", каже, що ліберали в Росії вважають законопроект лакмусовим папірцем для Медведєва, і були здивовані, що президент взяв на себе цілковиту відповідальність за новий закон. Президент може виграти значну прихильність в ліберальних колах, якби він "мав мужність виступити проти цього законопроекту, який ставить всю країну під контроль спецслужб", сказав пан Пономарьов. "Якщо, з іншого боку, він підпише його, це буде великий крок до втрати своїх потенційних прихильників, яких не так багато. Це дуже важливий момент."