Guardian: Чому Україна повертає навспак свою політику з ВІЛ-СНІДу?

Щороку останні 20 років вірус іммунодефіциту забирає тисячі життів у країнах колишнього Радянського Союзу, переважно поміж ін'єкційних наркоманів.

Більшості цих смертей можна було б запобігти завдяки замісним програмам метадоном та чистим голкам.

У більшості країн цими можливостями нехтують, що призводить до руйнівних наслідків.

Епідемія в регіоні - найгірша за межами чорної Африки, а швидкість її поширення - найбільша у світі.

Як стверджує Guardian, в основі кризи - російський уряд, який не визнає замісної терапії метадоном. Він заборонив її сам і скористався своїм упливом, аби відохотити від цієї програми сусідні країни. Під міжнародним тиском деякі з них погодилися на короткі випробування, однак цього абсолютно недостатньо.

Україна - одна із яскравих плям на цьому темному тлі.

Коли до влади прийшов Віктор Ющенко, епідемія ВІЛ-СНІДу була найбільшою у Європі.

Потрібно віддати йому належне, - пише Guardіan, - адже пан Ющенко визнав необхідність негайного реагування - антиретровірусного лікування та більшої профілактики.

Україна почала використовувати бупренорфін, а згодом додала і метадон.

У наступні п'ять років її програма із замісної терапії була найбільшою з-поміж колишніх країн СРСР. Однак, тепер ці досягнення потрапили під загрозу.

Випадково чи ні, - розмірковує далі газета, - але з приходом до влади Віктора Януковича почастішали випадки наступу правоохоронних органів на лікарні, лікарів і пацієнтів програми із замісної терапії.

Вилучається документація, затримується медичний персонал, конфіскуються медичні препарати і збираються відбитки пальців і фото пацієнтів.

Міліція каже, що це відбувається в межах наступу на порушників закону, який регулює вживання медикаментів.

Однак, як видається, у багатьох випадках цих порушень не було.

Чи не є це наступом нової адміністрації на програму із замісного лікування і спробою дискредитувати її? Чи залишиться Україна лідером у боротьбі зі СНІДом? Чи може вона піде шляхом Росії, навіть якщо за це доведеться заплатити тисячами життів?

Тут питання можна поставити навіть ширше: чи поведе президент Україну до ЄС, як він обіцяв, чи поверне її на Схід, про що свідчать його перші кроки при владі?

Віктор Янукович не прохопився і словом про профілактику і лікування СНІДу. Але народ не може собі дозволити цю мовчанку. У нього і досі найвищий рівень захворюваності у Європі.

Наспів час, аби український президент відповів на запитання.