"Репортери без кордонів" закликають журналістів України до самозахисту

Репортери без кордонів
Image caption Жан-Франсуа Жульяр та голова європейського відділу "Репортерів без кордонів" Ельза Відал у Києві. Фото УНІАН

Організація "Репортери без кордонів" дійшла висновку, що провідні телевізійні мережі України налаштовані занадто компліментарно, що стосується керівників країни, а незалежна і розслідувальна журналістика опинилися під загрозою.

Під час триденного візиту в Україну голова базованої в Парижі правозахисної організації Жан-Франсуа Жульяр закликав журналістів шукати захисту самим, якщо власті такого захисту не надають.

"Якщо в країні немає політичної волі захищати свободу преси, журналісти повинні і далі боротися самі задля захисту своїх прав", - сказав пан Жульяр.

Критики кажуть, що свобода засобів інформації в Україні почала придушуватися за президентства проросійського Віктора Януковича, який перебрав владу від свого прозахідного попередника Віктора Ющенка.

Головним поміж спостережень Жана-Франсуа Жульяра було те, що керівництво і власники українських телеканалів є дуже наближеними до керівників країни, що підриває об'єктивність репортажів.

Єдиний національний телеканал України і десятки приватних мереж, як кажуть критики, підкорилися неписаному правилу не змушувати владу ніяковіти і не ставити під сумнів її діяльність.

Пан Жульяр занотував численні випадки цензури і політичного тиску на телеканалах України, коли журналістам не дозволяли давати в ефір певні новини. Один із таких випадків - коли на президента Януковича впав вінок під час шанування пам'яті загиблих під час Другої світової війни.

Керівництво засобів інформації не дозволяє журналістам розслідувати випадки махінацій, заявив у звіті голова "Репортерів без кордонів", і додав, що політичний тиск на журналістів за межами столиці є ще більшим, ніж у Києві.

"Зазвичай журналісти у провінції є не настільки добре захищеними, як у столиці, і нам потрібно знайти шляхи їхнього більшого захисту", - сказав пан Жульяр.

Керівник "Репортерів без кордонів" закликав президента Януковича публічно заявити про його відданість захисту свободи преси.

"Якщо немає міцної політичної волі на найвищому рівні, ситуація піде у хибному напрямку", - сказав він.

Пан Янукович відкидає звинувачення на свою адресу в цензурі преси.