FT про "Відступництво Києва від демократії"

Редакційна стаття Financial Times під заголовком " Відступництво Києва" закликає до захисту завоювань Помаранчевої революції.

Часопис зазначає, що Євросоюз та США закликали Україну з нагоди десятої річниці вбивства Георгія Ґонґадзе захистити життя журналістів.

Заклик пролунав, зокрема, через зникнення ще одного редактора інтернет-видання Василя Клемент’єва. Він критикував регіональних чиновників, і його зникнення стало символом того, як занепала свобода слова, завойована в Україні від часу Помаранчевої революції 2004 року, відколи до влади у лютому прийшов Віктор Янукович.

Дехто звинувачує його у наслідуванні шляху "м’якого авторитаризму" Росії Владіміра Путіна.

ФТ вміщує перелік ознак, які вказують на шлях до авторитаризму: зміна конституційних правил при формуванні парламентської більшості, підозріла відставка суддів Конституційного суду, обмеження конкуренції партій на місцевих виборах у жовтні та цинічна відмова від парламентської системи правління на користь президентської.

При цьому журналісти нарікають на відверту цензуру та повернення до практики залякування. Два опозиційні телеканали втратили частину своїх ліцензій. Репортери без кордонів констатували, що зростає кількість випадків прямого втручання у роботу ЗМІ.

Часопис проте вказує на відмінність між Росією та Україною. Якщо Путін насаджує в Росії державну владу, то прихід Януковича радше наслідує прихід до влади групи олігархів. Українці також більше готові відстоювати свої права, ніж росіяни, що засвідчили події 2004 року.

Захід опинився перед дилемою, як реагувати на дії Києва. Різка критика може ще більше навернути пана Януковича в обійми Росії. Авторитет Євросоюзу підупав, відколи попередній адміністрації Ющенка було відмовлено у чіткій перспективі членства.

Водночас, ФТ бачить ознаки того, що українські олігархи воліють зближення радше з ЄС, ніж з Росією. Відтак, ЄС має наголошувати, що таке зближення повинно передбачати прийняття європейських цінностей. Попри те, що спадщина Помаранчевої революції була суперечливою, її демократичні завоювання за жодних обставин не повинні бути втрачені.

Новини на цю ж тему