FT: справа Кучми стане тестом для влади

Українські й зарубіжні газети пишуть про порушення карної справи проти колишнього президента Леоніда Кучми.

Копирайт изображения Getty
Image caption Заступник Генпрокурора Ренат Кузьмін оголошує про порушення справи в Києві.

Веб-сайт ділового часопису "Файненшл таймс" вміщує репортаж свого київського кореспондента Романа Олеарчика, який перш за все коротко нагадує про обставини справи журналіста Гонгадзе. "Якщо йому пред'являть звинувачення у зв'язку з цією справою, пан Кучма може стати одним із дуже небагатьох президентів колишніх радянських республік, які постануть перед судом, у регіоні, де серед влади поширені авторитаризм і корупція. Це також дозволить завершити справу, яка переслідує Україну вже десятиліття".

Автор статті коментує загальну ситуацію так: "Україна славиться своєю неспроможністю забезпечити верховенство права. Як звичайні громадяни, так і інвестори кажуть, що політична й ділова еліта країни надто часто користується безкарністю і рідко зазнає покарання за поширену корупцію і кумівство".

"Файненшл таймс" пише далі: "Провадження цієї справи стане випробуванням відданості нинішнього керівництва України свободі преси та верховенству права. Віктора Януковича, який є президентом із лютого 2010 року, звинувачують у відступі від демократичних принципів та переслідуванні опонентів".

Газета цитує заяву Юлії Тимошенко, яка назвала відкриття справи "блефом" із метою продемонструвати неупередженість нинішнього президента Віктора Януковича.

Про справу Кучми пише також газета "Гардіан", яка передруковує репортаж агенції "Рейтер" із Києва.

Американська "Вашингтон Пост" цитує агенцію "Асошіейтед Пресс".

Про справу пишуть і інші агенції та часописи, особливо українські.

"Кучмі заборонили виїжджати з України" - саме на цьому акцентує увагу "Газета по-українськи".

"Україна молода" пише про можливе порушення справи проти Володимира Литвина.

Газета пише: "Можна припустити, що наступним підозрюваним після Кучми може бути нинiшнiй Голова ВР Володимир Литвин. Адже на "плівках Мельниченка" голос, схожий на голос тодішнього глави адмiнiстрацiї Президента, підбурював господаря Банкової до жорстких дій щодо журналіста Гонгадзе. Сам Литвин учора повідомив пресі, що для нього порушення справи проти Кучми було неочікуваним. Водночас Голова ВР проігнорував запитання журналістів, як він сприймає той факт, що тепер і його прізвище фігуруватиме у "справі Кучми".

"Комерсант-Україна" - Леонід Кучма знову в справі

Діловий часопис подає цю новину так: "Генеральна прокуратура порушила кримінальну справу відносно другого президента України Леоніда Кучми. Він підозрюється у причетності до вбивства Георгія Гонгадзе. За словами першого заступника генпрокурора Рената Кузьміна, поки що колишньому главі держави ставлять у провину перевищення влади і дачу незаконних вказівок посадовим особам МВС.

Потерпілі у справі вважають рішення Генпрокуратури непослідовним і суперечливим, а представники опозиції - "блефом і показухою". У той же час деякі з співрозмовників упевнені: рішення про порушення кримінальної справи стосовно Леоніда Кучми було санкціоновано особисто президентом Віктором Януковичем".

Газета "Сєгодня" цитує опитаних нею експертів, які вважають, що "справу Кучми зламає будь-який грамотний адвокат".

"Суд може не визнати плівки Мельниченка доказом, а слова Пукача перевірити практично неможливо", - пише газета.

"Оскільки проти Кучми, заявило джерело в ГПУ, є тільки два обвинувальних моменти (крім плівок, це свідчення Пукача), то, якщо записи суд не визнає доказами, залишиться лише Пукач. Але підтвердити його слова про те, ніби йому Кравченко говорив про отриману від Кучми команду прибрати Гонгадзе, буде складно, якщо не неможливо", - говориться в статті.