WSJ: Путін хоче намовити Україну

Стаття у Wall Street Journal Копирайт изображения BBC World Service
Image caption Стаття у Wall Street Journal - про геополітичний вибір, перед яким постала Україна

"Путін хоче намовити Україну" - стверджує заголовок в американській "Волл Стріт Джорнал".

Автор статті Джеймс Марсон пише, що російський прем'єр-міністр Владімір Путін під час візиту до Києва у вівторок намагатиметься переконати українських лідерів відмовитися від намірів підписати угоду про зону вільної торгівлі з Європейським Союзом, а приєднатися, натомість, до очолюваного Росією митного союзу.

Wall Street Journal від початку зауважує, що український президент Віктор Янукович досі опирався тискові з боку Росії, особливо пана Путіна, що мав на меті втягнути Україну в митний союз шляхом намовлянь чи економічного заохочення. Але минулого тижня Росія посилила цей тиск, запропонувавши Україні знижку на свій газ до $8 млрд на рік і створивши відтак передумови для "перетягування каната за Україну" між Брюсселем і Москвою.

Геополітичне роздоріжжя

Вибір України зводиться не лише до питання торгівлі, пише Wall Street Journal: він є вирішальним у визначенні геополітичного майбутнього країни, затиснутої між Росією і Європою. Угода про зону вільної торгівлі з ЄС вважається кроком у напрямку глибшої інтеграції з Євросоюзом; вступ до митного союзу Росії, Білорусі і Казахстану перекреслить угоду з ЄС і пов'яже долю України з колишнім радянським простором.

Wall Street Journal пише, що минулого тижня пан Янукович у виступі в парламенті підтвердив пріоритетність європейської угоди, але спробував пом'якшити удар для Росії, висунувши пропозицію про те, що Україна може створити і з митним союзом зону вільної торгівлі та налагодити тісну співпрацю. Але поки президент України виступав, чільний представник російського Газпрому заявив у Москві, що Україна може отримувати газ за внутрішніми російськими цінами - тобто, заощадить до $8 млрд на рік.

На думку автора статті, така пропозиція безперечно сподобалася б впливовим бізнесменам, які підтримують українського президента, бо дешевший газ дасть короткотермінові зиски їхнім енергомістким підприємствам. З іншого боку, це дозволило б урядові пом'якшити наслідки лібералізації ціни газу для населення, що є вимогою кредитування з боку МВФ і вже вплинуло на популярність уряду.

"І вашим, і нашим..."

"Волл Стріт Джорнал" пише, що переваги угоди з ЄС стануть відчутними дещо пізніше, але потенційно будуть більшими з огляду на обсяги європейського ринку і імпульс до економічних реформ. Видання цитує представника МЗС України, який, промовляючи на умовах анонімності, сказав, що президент Янукович запевнятиме пана Путіна в тому, що угода з ЄС не суперечить інтересам Москви, бо Україна прагне підтримувати міцні торговельні стосунки зі своїм сусідом.

На завершення статті кореспондент Wall Street Journal пише, що напередодні візиту Путіна в Україні було порушено кримінальну справу проти Юлії Тимошенко, яка разом із ним у січні 2009-го підписала в Москві газові угоди, що поклали край "газовій війні" між Україною і Росією і збоям у постачанні російського газу до Європи.

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів