Дейлі Телеґраф: 5 уроків Чорнобиля

Британський часопис Дейлі Телеґраф вміщує матеріал, що зветься "Річниця Чорнобиля: 5 уроків катастрофи".

Копирайт изображения Reuters
Image caption Вшанування перших "ліквідаторів" аварії на ЧАЕС, які загинули у перші дні

Наймасовіше британське періодичне видання пише, що Україна відзначає чверть століття чорнобильської ядерної катастрофи, і ставить запитання: чого ж саме ми навчилися за ці 25 років?

Згідно з матеріалом Дейлі Телеґраф, найпершим уроком Чорнобиля постає потреба говорити правду. Часопис додає, що після чорнобильської катастрофи власті не спромоглися упродовж трьох днів повідомити населенню про небезпеку, що у свою чергу поставило тисячі життів під ризик. Сьогодні існує потреба цілковитої прозорості, коли йдеться про ядерні катастрофи. Дейлі Телеґраф наводить цитату російського президента Медведєва, який каже, що будь-яка спроба приховати правду перетворюється на трагедію.

Другим уроком Чорнобиля британське видання вважає питання евакуації. Тодішні радянські власті попервах повністю відкидали масштабність кризи і не спромоглися відвезти людей далі від реактора. Якби це було зроблено, тисячі життів було б врятовано.

Уроком номер три, згідно з Дейлі Телеґраф, постає потреба щільного спостереження за рівнем радіації у продуктах харчування. У цьому зв'язку часопис наводить доповідь наукового комітету ООН щодо наслідків ядерної радіації, які спричиняються до зростання випадків раку щитовидної залози. І це, як зазначає видання, стало єдиним вагомим спадком Чорнобиля. Ракові захворювання з'являлися у населення тому, що радянські власті дозволяли дітям і надалі пити серйозно заражене молоко. Внаслідок цього багато дітей отримали високі дози радіації до щитовидних залоз.

Четвертим уроком, як на британський часопис, постає потреба виконання правил безпеки. Міжнародні доповіді звинувачували недосконалі конструкції радянських ядерних реакторів, брак загальної культури заходів безпеки на АЕС і похибки тих, що працюють на атомних об'єктах. Дейлі Телеґраф пише, що цей випадок ілюструє важливість виконання базових принципів безпеки на атомних електростанціях.

І останнім, п'ятим уроком Дейлі Телеґраф подає необхідність планування заздалегідь. Британське видання пише, що фахівці вказують на те, що катастрофа у Чорнобилі демонструє необхідність встановлення і підтримки загальнонаціональної системи реагування на надзвичайні ситуації.