Преса: посуха у Європі та зростання цін на харчі

МВФ, Китай, посуха і змагання інтелектуалів, серед яких і українці - в огляді іноземної преси.

Копирайт изображения BBC World Service
Image caption У тому, що Китай стане надпотугою вже ніхто не сумнівається, але багато хто не може уявити - якою саме

План "Б" для Британії

Британські газети багато уваги приділяють тому, що МВФ схвалив плани міністра фінансів Британії Джорджа Осборна щодо скорочення бюджетного дефіциту. При цьому Daily Telegraph висловлює сподівання, що міністр дослухається до поради МВФ скоротити податки у разі, якщо гальмування темпів розвитку британської економіки, що спостерігається нині, триватиме і надалі. Independent також радить пану Осборну мати напоготові і план “Б” на той випадок, як план “A” не спрацює.

Китай як незвичайна наддержава

Financial Times пише про зростаючу політичну та економічну міць Китаю, і про те, чого очікувати, якщо ця країна стане найпотужнішою у світі, випередивши США. За останні сто років всі звикли до того, що наймогутніша країна у світі є одночасно країною із найбагатшим населенням, - пише FT. Але Китай є одночасно і багатшим і біднішим за розвинені західні країни: валютні запаси цієї країни є найбільшими у світі, проте середній китаєць є у 10 разів біднішим за середнього американця. FT також пише, що суперечки щодо майбутнього Китаю стають дедалі запеклішими, проте всі сторони цих дебатів погоджуються, що Китай буде незвичайною наддержавою.

Посуха на "смарагдовому острові"

Gardian пише про те, як британські урядовці, фермери та представники торгівельного бізнесу збираються на зустріч, присвячену надзвичайно спекотній та посушливій погоді, через яку врожай на сході та півдні Британії може бути значно меншим. Видання пише, що цьогорічна весна стала другою най посушливішою за останні 100 років та найтеплішою від 1659 року, а відтак родючі ґрунти у східних та південних графствах перетворилися на каміння, на якому нічого не росте. Нині, як пише Gardian, виграють лише ті британські фермери, які свого часу змогли інвестувати у штучний полив своїх земель, проте це також підриває загальний екологічний баланс деяких регіонів країни. Навіть якщо погода зміниться, і дощі підуть, для вирощування багатьох культур вже запізно, а відтак, ціни на харчі неодмінно підвищаться. Проте, підсумовує видання, проблема загострюється і через те, що Британія – не єдина європейська країна, сільське господарство якої цього року потерпає від посухи та спеки. До того ж, проблем додає і поширення бактерії E.coli, яке вже підірвало стабільність виробництва овочів в Іспанії та Нідерландах. А це означає, що зростання цін на харчі буде ще стрімкішим, - пише Gardian, і нагадує, що минулорічна посуха призвела до скорочення врожаю зернових у Росії на третину.

Серед "розумників" - і українці

New York Times пише, що у першій сотні переможців Всесвітнього чемпіонату з вікторин є і українці. Як пише видання, перше місце від минулого року зберіг за собою Пет Гібсон - ірландець, який мешкає у Британії. Він набрав 186 балів із 210 можливих. Це на 10 балів більше, аніж другі призери змагання – Кевін Ашман із Британії та Теро Калліолево із Фінляндії. У кращу сотню “розумників” також увійшли представники Бельгії, Естонії, Індії та України. Учасникам змагання довелося відповідати на питання, серед яких “Що є головною складовою мексиканського лікеру Kahlua, що відрізняє його смак” або ж “Найбільший півострів в Адріатиці, на якому розташовані Хорватія, Словенія та частина Італії”.