ЄС має запропонувати Україні членство - експерт

"Україна затиснута між ЄС і Росією" - заголовок статті експерта брюссельського аналітичного Центру європейської політики Аманди Пол в онлайн-ресурсі Public Service Europe.

Image caption Експерт Центру європейської політики називає Україну найважливішою державою програми Східне Партнерство

Цей рік для України є визначальним, пише експерт, не лише тому, що країна святкуватиме 20 років незалежності. Київ також досяг заключного етапу в процесі переговорів щодо Угоди про асоціацію та всеосяжної Угоди про зону вільної торгівлі (ЗВТ) з Європейським Союзом, а також - виконує план дій щодо лібералізації візового режиму.

Але мірою того, як Україна і ЄС завершують опрацювання угоди про ЗВТ, Росія починає чинити цьому перешкоди. Побоюючись, що Україна поступово виходить зі сфери її впливу, Москва тисне на Київ, щоби той перервав переговори з Євросоюзом і вступив, натомість, у Митний союз, до якого входять Росія, Казахстан і Білорусь.

Для соціально-економічного розвитку України Митний союз не буде корисним, вважає Аманда Пол, бо це проект політичний.

"Між молотом і ковалдом"

Досі президент України Віктор Янукович не піддавався на тиск Москви, намагаючись задобрити Росію розмовами про готовність співпрацювати в так званому форматі "3+1". Це залишає Україні можливість мати угоду про вільну торгівлю з Митним союзом і таку саму угоду з ЄС.

Вступ до Митного союзу перекреслив би можливість вільної торгівлі з ЄС і прив'язав би майбутні тарифи до тих, які прийняті в інших трьох державах. Автор статті пояснює, що Україна зробила свій вибір: хоча відмовляти Росії дуже важко, український парламент визначив пріоритетність угоди про асоціацію і зону вільної торгівлі з Європейським Союзом.

Звісно, пише Аманда Пол, Росія не здасть позицій без бою, про що свідчать останні події, як от торговельна суперечка довкола експорту цукру, в межах якої Росія встановила неприпустимо високі квоти - $330 за тонну.

Для України ця ситуація - далека від ідеальної, бо країні треба підтримувати добрі відносини з великим сусідом. Але попри потребу мати позитивні стосунки з Москвою, Україна не збирається підпорядковуватися інтересам Росії, як часто траплялося в минулому.

Image caption Європа може і повинна зробити для України більше, вважає експерт брюссельського Центру європейської політики

Від часу його обрання в лютому 2010 року президент Янукович намагається підтримувати обережну рівновагу між Заходом і Сходом: поглиблювати співпрацю з ЄС одночасно з поліпшенням відносин з Росією.

Європа допоможе?

Експерт Центру європейської політики прогнозує, що Москва і далі буде тиснути та залякувати Україну всіма можливими методами, особливо з огляду на майбутні президентські вибори в Росії, де Україна може зіграти роль козирної карти. До дії піде й улюблена зброя в арсеналі Москви - газ: уже зараз Росія запропонувала Україні субсидії на суму $8 млрд на рік, але за умови припинення переговорів з ЄС про зону вільної торгівлі.

Відзначивши, що найближчі кілька місяців стануть випробуванням для президента Януковича, Аманда Пол окремо зупиняється на тому, яку роль може і повинен відіграти Європейський Союз.

ЄС повинен надати Києву беззастережну підтримку в ці вирішальні часи, а не створювати додаткові перешкоди на переговорах. На жаль, ЄС не має стратегії щодо України. У той час, як багато сусідів України стали членами ЄС, Києву у такій перспективі відмовили, а Брюссель часто-густо визначає відносини з Україною крізь призму Росії, ставлячи подекуди під сумнів "європейськість" України.

Автор статті називає короткозорою політику ЄС щодо України, яка полягає у відмові надати Києву чітку перспективу членства й обмежується формулюванням "двері не відкриті, але й не закриті". На думку Аманди Пол, ЄС має продемонструвати бачення і мужність, підтримавши Україну в ці складні часи: "Через те, що Україна - найважливіша країна в програмі Східного партнерства ЄС, будь-який відступ засвідчив би провал цілої політики і підірвав би репутацію Євросоюзу як гравця міжнародної політики".

Новини на цю ж тему