Time: Росія вимиратиме, Китай поступиться Індії

Американський часопис подає свої прогнози щодо того, як виглядатиме світ менш, ніж за 30 років - у 2050.

Копирайт изображения Getty
Image caption Росія - "велика, холодна країна, що вимирає"

Згідно із дослідженням US Cencus Bureau, на яке посилається Time, вже у 2025 році році Індія випередить Китай, і стане країною із найбільшим населенням у світі.

США збереже за собою третє місце, а кількість американців зросте із нинішніх 308 мільйонів осіб до 423 мільйонів.

Натомість Японії та Росії загрожує суттєве скорочення населення через стрімке падіння рівнів народжуваності. Утім, як пише Time, якщо у Японії цей процес якось компенсуватиметься за рахунок довгої тривалості життя, то у Росії падіння народжуваності супроводжуватиметься скороченням тривалості життя.

Росія старішатиме і вимиратиме

"Можливо, найгірші зміни відбуватимуться у Росії. Населення холодної величезної країни стабільно зменшується від 1992 року, і це скорочення триватиме і надалі - населення Росії скоротиться від нинішніх 139 мільйонів до 109 мільйонів осіб у 2050 році. Це означає падіння на 21% - більше, ніж країна втратила під час Другої світової війни. Як і багато інших країн, Росія потерпає від зниження народжуваності. Проте у Росії також спостерігається і скорочення очікуваної тривалості життя. Згідно із даними Світової організації охорони здоров’я, тривалість життя рсоійських чоловіків не перевищує 62 роки, що часто пояснюється широким поширенням алкоголізму та нездоровим харчуванням. На відміну від цього у Японії, яка також потерпає від депопуляції, тривалість життя для чоловіків становить 80 років, і 86 років - для жінок", - пише Time.

Крім того, дослідники очікують уповільнення зростання населення у Китаї, і, водночас, відновлення зростання населення у Східній та Центральній Європі.

Про демографічні процеси у Росії пише і німецька Die Welt, яка, утім, зосереджується на тому, що означає скорочення кількості росіян для економіки. У статті "Демографія Росії - ризик для інвесторів" Die Welt пише, що Росія знову приваблює інвесторів, але вони мають замислитися не над розмірами пост-кризового російського ринку, а над ризиками його зменшення.

"Можливо, у найближчі місяці в Росії дійсно почнеться споживчий бум, але його стимулом, у першу чергу, стануть низькі банківські відсотки. Між тим самих росіян дедалі меншає. За останні 15 років населення Росії скоротилося на 6 мільйонів. Низька тривалість життя, низький рівень народжуваності, активна еміграція сприяють скороченню населення. Якщо хтось і почне споживати більше, навряд чи це доможе компенсувати втрати від скорочення загальної кількості споживачів", - пише Die Welt.

Пост-радянський простір як "форпост тиранії"

Американський часопис Foreign Policy, який вважаються неофіційним органом американського дипломатичного відомства, пише про дослідження "Нації у перехідному періоді", проведене неурядовою організацією Freedom House. Головним висновком дослідження є те, що у країнах, що входили до складу Радянського Союзу, відбувається відновлення авторитаризму, а опір реформам може призвести до того, що вони повторюють долю арабських країн Північної Африки та Близького Сходу, де впродовж останнього півріччя відбуваються масові протести та революції.

У статті "Форпост тиранії" керівник Freedom House Девід Крамер та директор наукових програм Freedom House Крістофер Уокер нагадують про попередження на адресу лідерів африканських країн, висловлене Держсекретарем США Хіларі Клінтон про те, що "лідери мають керувати країнами відповідально, поважати права громадян та забезпечувати можливості економічного розвитку країн. Якщо лідери цього не роблять, то їм час іти з посади". Автори статті до Fоreign Policy вважають, що це ще більшою мірою стосується і керівників пост-радянських держав.

"У 9 із 12 колишніх радянських республік (за винятком Балтійських країн) до влади прийшли авторитарні режими. Іншими словами, 80% населення регіону живе під ярмом авторитаризму", - пишуть у Foreign Policy представники Freedom House, згідно із даними якого ситуація в Україні погіршилася у таких галузях: незалежна преса, загальнонадержавне та місцеве урядування, незалежність судової системи, загальний стан демократії.