Російська преса: Москва визнала справу Тимошенко своєю

Агентство "Інтерфакс" повідомило, що Юлія Тимошенко увійшла у трійку персон, які минулого тижня найчастіше згадувалися у російських засобах масової інформації. Її випередили лише президент і голова уряду Росії Дмітрій Медведєв та Владімір Путін.

Копирайт изображения www.kommersant.ru
Image caption "Коммерсант" вказує на наслідки справи Юлії Тимошенко для Віктора Януковича

Арешт екс-прем'єра і його наслідки стали однією із провідних тем у російських виданнях.

Газета "Коммерсантъ" посилається на свої джерела у Кремлі, які кажуть, що арешт Юлії Тимошенко "навряд чи матиме позитивні наслідки для Януковича".

Газета також цитує власні джерела в українському уряді, які заявляють, "що нічого іншого від Москви не чекали", маючи на увазі заяву МЗС Росії, у якій висловлюється невдоволення рішенням суду про арешт Юлії Тимошенко.

"Ми знаємо, що Росія давно підтримує Тимошенко. Москва сподівалася на її перемогу на виборах 2010 року. І саме Росія найбільше втрачає від арешту Тимошенко. По-перше, тому що вона не хоче бачити Україну сильною і стабільною, а опозиційна діяльність Тимошенко – потужний дестабілізуючий фактор. По-друге, якщо суд встановить, що газові угоди були ухвалені з порушенням закону, це має стати підставою для їх перегляду. Росія цього не хоче", - сказало "Комерсанту" джерело в Кабінеті Міністрів України.

"Московский комсомолец" друкує матеріал під заголовком "Майдан і Юля неподільні".

"Юлія Тимошенко може стати для влади Януковича своєрідним Ходорковським. Якщо за сумнівним процесом з приводу звинувачень екс-прем'єра у зловживанні становищем під час підписання газових контрактів у 2009 році із Росією світ спостерігав "крізь пальці" - ну, судять і судять, їхня справа, – то арешт спричинив шквал протестів. Юлія Володимирівна, ідучи у супроводі бійців "Беркута", примусила згадати, що вона є символом опозиції і української демократії загалом", - зазначає "Московский комсомолец".

Водночас, газета вагається: "Чи мобілізує українську опозицію оголошена партією "Батьківщина" безстрокова акція протесту, прогнозувати складно. Бо дуже вже непросте ставлення в обивателя до головної героїні Майдану".

"Ведомости", опитавши експертів в Україні, роблять висновок про те, що арешт Тимошенко призведе до подальшого ускладнення відносин Януковича із Росією.

Зокрема, Вадим Карасьов каже російському діловому виданню, що "влада не зрозуміла, що у Москві суд над Тимошенко розглядається як камінь у город Владіміра Путіна, який підписував контракт з російського боку, і це може бути елементом шантажу на майбутніх переговорах".

На внутрішній арені арешт Тимошенко призведе до значного зростання особистого рейтингу Юлії Тимошенко та її партії "Батьківщина", а рейтинг влади і без того сильно впав, пишуть "Ведомости" .

"Независимая газета", посилаючись на думку українського експерта Бориса Кушнірука, вказує, що демонстративне нагнітання атмосфери одночасно із бажанням української влади пом'якшити внутрішні політичні наслідки свідчать "не про бажання залякати опозицію, а про спроби зрушити з мертвої точки переговори про перегляд газової формули".

"Газпром" зацікавлений затягувати переговорний процесс до зими, і тоді він діятиме з позиції сили. Українські керівники це чудово розуміють, тому зацікавлені максимально швидко наблизитися до оголошення обвинувального вироку стосовно Тимошенко. Тим самим вони тиснуть на російських представників влади, в першу чергу на прем'єр-міністра Владіміра Путіна", - вказує газета у статті "Українська опозиція скликає Майдан".

Газета також зазначає, що через тиск Заходу владі доведеться відмінити арешт Юлії Тимошенко, оскільки на вересень заплановані принципово важливі переговори між Україною і ЄС про створення зони вільної торгівлі. Ця угода необхідна багатьом українським фінансово-промисловим групам, у тому числі - й оточенню Віктора Януковича.

"Великі бізнесмени зацікавлені у виході на європейські ринки, а зовсім не в ізоляції країни. До того ж, ніхто не хоче опинитися у списку на кшталт "списку Магнітського", тому до вересня ще є час", - пише "Независимая газета" з посиланням на українського експерта Віктора Чумака.

"Российская газета" назвала свою статтю "Тимошенко довела суддю до тюрми". Газета відзначає, що незважаючи на усю нервозність навколо "процесу Тимошенко", кількість тих, хто по гарячих слідах приїхав до Лук'янівського СІЗО була незначною і загалом, арешт "не викликав великого ажіотажу".