Європейська преса про Януковича, Тимошенко і газ

"Кінець щасливого шлюбу Москви і Києва", - під таким заголовком німецький часопис "Die Welt" вміщує матеріал Герхарда Гнаука про погіршення російсько-українських відносин і аналізує результати переговорів у Сочі Дмітрія Медвєдєва і Віктора Януковича.

Копирайт изображения Getty
Image caption Віктор Янукович і Дмітрій Медвєдєв - порозуміння немає?

"Український уряд тяжіє до Москви, однак вплив Росії стає занадто великим, тому Україна прагне увійти в ЄС", - пише газета.

"Die Welt" згадує "помаранчеву революцію" і газові війни, які не сприяли поліпшенню відносин двох країн. Однак у 2010 році на президентських виборах переміг Віктор Янукович, якого "не без підстав вважають дружньо налаштованим до Москви". Тоді і почалася, на думку автора статті, "велика дружба". Москва закидала Київ "цілим фейєрверком пропозицій про тісніше співробітництво", аби посилити вплив на свого сусіда.

Однак, схоже, настав кінець дружби, - пише журналіст і на доказ своїх слів приводить цитату із видання "Коммерсант-Украина", де говориться про зустріч українського і російського президентів у Сочі у четвер. Вони "не змогли вирішити жодного питання", - твердить видання.

Прохання України зменшити ціну на газ, яка зараз вище тієї, що платить Німеччина, не була виконана. Більше того, тепер Київ і Москва "готуються до тривалої конфронтації у передвиборчу зиму 2011-2012 років і, можливо, навіть до газової війни", бо російські виборці люблять, коли їхній лідер виявляє твердість щодо інших країн.

"Die Welt" також пише про те, що український та російський президенти планували зустрітися раніше у Криму на урочистосях з нагоди Дня російського флоту. Однак візит Дмітрія Медвєвдєва був скасований в останній момент. Аби пояснити причину, автор знову згадує цитату з "Коммерсант-Украина": "Причиною цьому стала відмова Києва схвалити злиття газових концернів обох країн - "Газпрому" і "Нафтогазу".

Україна стверджує, що таке злиття не відповідає її національним інтересам.

Німецький часопис також пише про боротьбу за курс України між Росією і Європейським Союзом. Брюссель пропонує Україні асоційоване членство і зону вільної торгівлі, а Росія - Митний союз. Бути одночасно у двох організаціях неможливо, відповідно наступний крок Києва стане "тією точкою, після якої повернення назад стане практично неможливим".

Росія хоче зробити зі своїх сусідів "систему васальних держав зі слухняними політиками", - твердить економіст Андрєй Ілларіонов, який тривалий час працював радником у Владіміра Путіна, а нині критикує його діяльність. На його думку, Москва інвестує величезні ресурси, зокрема витрати на діяльність спецслужб, для того, щоб посилити свій вплив. Саме цим, на думку пана Ілларіонова, може пояснюватись політична напруженість, що зростає всередині країни.

Водночас, переговори про асоційоване членство можуть призупинитися після арешту Юлії Тимошенко і Юрія Луценка.

"Ув'язнення міністра внутрішніх справ і екс-прем'єра говорить про те, що відомствами юстиції України керують політичні верхівки", - твердить Герхард Гнаук.

Німецька газета "Süddeutschen Zeitung" вміщує матеріал журналіста Томаса Урбана під назвою "Янукович готує війну проти власного народу".

У ньому він пише про те, що проти утримання під вартою Юлії Тимошенко тепер виступають не тільки Вашингтон, Брюссель і Берлін, бо реакцію Москви теж важко назвати задовільною. Крім того, негайного звільнення Юлії Тимошенко вимагають представники Української православної церкви, до них приєднались відомі письменники і навіть найпопулярніші спортсмени країни - Віталій і Володимир Клички.

"Це безпрецедентний удар по іміджу президента Януковича, який ще зовсім нещодавно всіма силами намагався відновити свою "підірвану" репутацію після "помаранчевої революціїї". Автор матеріалу твердить, що Віктор Янукович мав шанс згуртувати українське суспільство. Однак "він, схоже, навіть не думав про те, щоб переманити на свою сторону ту половину країни, що голосувала проти нього".

"Süddeutschen Zeitung" пише, що Віктор Янукович замінив керівництво усіх державних структур, а на посаду міністра освіти запропонував Дмитра Табачника, відомого своїми упередженими поглядами на західну частину України та її історичний і культурний менталітет.

"Схоже, що Янукович оголосив половині свого народу війну", - робить висновок оглядач газети.

Томас Урбан згадує арешт Юлії Тимошенко і Юрія Луценка, а звинувачення проти них називає "сфабрикованими".

"Від самого початку ця ситуація виглядала гротескною: невже суд дійсно викличе для свідчення російського прем'єр-міністра Владіміра Путіна, тодішнього партнера України під час переговорів і попросить визнати, що він пошив у дурні Тимошенко?", - ставить риторичне питання журналіст.

Видання твердить, що цими судовими справами Віктор Янукович скомпрометував себе, і "незабаром Путін покаже Януковичу, що тільки він може врятувати його від ізоляції".