У Тернополі обмежили протест опозиції - ЗМІ

Опозиційний протест
Image caption Цього тижня опозиція продовжила серію протестних акцій по українських містах

Судові обмеження на опозиційне "повстання" в Тернополі, військова несподіванка від Росії, скорочений призов до війська та візит українського міністра до Москви - в огляді преси.

Обмежене повстання

Всеукраїнська протестна акція "Вставай, Україно!" відбудеться у п'ятницю в Тернополі з певними обмеженнями через постанову Тернопільського окружного адміністративного суду, повідомляє "Україна Молода".

Тернопільська обласна адміністрація спільно з іншими установами подала до суду позов з проханням "встановити обмеження щодо реалізації права на проведення мітингів". Чиновники мотивували це тим, що акція за участю 15 тисяч осіб "може призвести до порушення інтересів національної безпеки та громадського порядку, зокрема до заворушень чи злочинів".

Влада також просила взагалі заборонити акцію протягом наступних двох місяців, пише газета.

Окружний адміністративний суд частково задовольнив вимоги. Зокрема, учасники акції "Вставай, Україно!" не матимуть права зупинятися і влаштовувати мітинги біля приміщень міліції, прокуратури, обладміністрації та СБУ, а також намагатися проникнути на їх територію.

Несподівані навчання Росії

Про "несподівані великомасштабні" навчання в районі Чорного моря, які президент Росії Володимир Путін віддав наказ розпочати о 2 годині ночі 28 березня, пише "Коммерсант-Украина".

"Через 15 хвилин після надходження наказу по тривозі були підняті з'єднання та військові частини Південного військового округу, повітряно-десантних військ і військово-транспортної авіації. На Чорноморському флоті РФ розвернулися пункти управління силами флоту, а його з'єднання та військові частини були приведені у вищі ступені бойової готовності", - розповідає газета.

У Києві про плани Москви знали ще шість днів тому, заявило міністерство закордонних справ України. Там також запевнили, що ці навчання не несуть жодних загроз інтересам України.

Втім, це не зупинило українську опозицію від різких заяв. "Будь-які дії, які іноземні війська або флот здійснюють на території України, повинні узгоджуватися з керівництвом країни, і Україна повинна дати на це свою згоду. Оскільки Росія порушує домовленості, причому систематично, це дає нам законні підстави подати ноту протесту і вимагати звільнити територію України від російських військових формувань", - цитує газета члена парламентської фракції "Свобода" Ігоря Мірошниченка.

"Армія розчарувала"

В Україні 1 квітня стартує весняний призов, нагадує "Сегодня". Служити підуть 7500 юнаків - майже вдвічі менше, ніж навесні минулого року.

У прес-службі міноборони газеті розповіли, що кількість призовників зменшується через перехід на контрактну армію: "Зі всього Києва підуть служити близько тисячі призовників, а в 1990-х стільки ж закликали з кожного району столиці. Просто тепер ми вибираємо в солдати кращих з кращих - з міцним здоров'ям і тих, хто сам хоче служити. Тобто ми не ганяємося за призовниками - в армію йдуть ті, хто добровільно прийшов у військкомат".

Тим часом, поки міноборони визначається, чи буде цей призов останнім в історії, колишні солдати діляться своїми враженнями від служби в армії, пише "Сегодня".

"Армія мене трохи розчарувала. Очікував, що буде більше навчань, але насправді більше займалися прибиранням частини або лагодили техніку. За документами на стрільбищах ми повинні були бути два рази на місяць, а насправді були не частіше разу на два місяці. Ще розповідали, що будуть навчання майже як на війні, але ми їх так і не дочекалися", - цитує газета киянина Миколу, який відслужив у військах протиповітряної оборони.

А от дідівщини в армії стає менше, кажуть колишні солдати.

"Коли йшов до армії, було страшно. Але виявилося, там все за статутом - дідів немає, нікого не б'ють. Напевно, дідівщина розсмокталася, оскільки служать тепер всього рік", - розповів "Сегодня" луганчанин Олексій, який демобілізувався минулого року.

Кожара в Москві

Чого очікувати від візиту міністра закордонних справ Леоніда Кожари до Москви, який триває 29 березня? З таким питанням газета "День" звернулась до українських та російських експертів.

Заступник директора Російського інституту стратегічних досліджень Тамара Гузенкова визнає, що українсько-російські стосунки "істотно прохололи". Але загострення очікувати не варто. "Я гадаю, що уряд і адміністрація Януковича всіляко уникатимуть гострих питань, вдаючись до такої примирливої риторики, намагатимуться маніпулювати поняттями асоційованого членства, спостерігача і говорити про вивчення документів Митного союзу. Власне кажучи, Київ вестиме політику балансування і політичного компромісу – це те, чем адміністрація Януковича займається в останні роки", - цитує пані Гузенкову "День".

Image caption У п'ятницю Леонід Кожара вперше відвідає Москву в статусі міністра закордонних справ України

А от колишній заступник міністра закордонних справ України Валерій Чалий зазначає, що це перший візит глави МЗС України в якості очільника ОБСЄ до Росії. Прориву у відносинах очікувати не варто, адже можливости міністра обмежені, вважає він. "Співпраця на російському напрямку розвивається в різних форматах. Ключова фігура, вочевидь, тут - це президент. Багато в чому МЗС виконує ті завдання, які ставить керівник зовнішньої політики, а за Конституцією – це президент", - цитує газета пана Чалого.

Позитивно оцінивши у цілому роботу пана Кожари на посаді міністра, Валерій Чалий все ж розкритикував "інформаційну підготовку візиту" до Росії. Зокрема, він здивований тим, що міністр не дав жодного інтерв'ю українським ЗМІ напередодні поїздки, віддавши натомість перевагу російським медіа.

Підготувала Наталка Матюхіна, Служба моніторингу ВВС

Новини на цю ж тему