Преса: "європейська мрія" опинилася під загрозою

прапор ЄС
Image caption Багато європейців стикаються з безробіттям, невпевненістю і дедалі більшою нерівністю

Криза довіри до ЄС серед європейців, побоювання щодо радикалізації європейських мусульман у Сирії, Джеб Буш як можливий наступний президент США та вихід Кейт Міддлтон у сукні для вагітних - на шпальтах іноземної преси 25 квітня.

Криза довіри

Громадська довіра до ЄС впала до історично низької позначки, пише Guardian, цитуючи висновки опитування, проведеного у шести провідних європейських країнах: Великій Британії, Німеччині, Франції, Італії, Іспанії та Польщі.

Опитування, проведене Eurobarometer, показує, що відсоток тих, хто не довіряє ЄС та його інституціям, зріс з травня 2007 року по листопад 2012 з 18% до 42% у Польщі, з 28% до 53% в Італії, з 41% до 56% у Франції, з 36% до 59% у Німеччині, з 49% до 69% у Великій Британії та з 23% до 72% в Іспанії. Ці катастрофічні для лідерів ЄС показники "порушують фундаментальні питання щодо демократичної законності" наднаціонального утворення, пише газета.

"Втрата (Іміджу ЄС - Ред.) є настільки серйозною, що не має значення, звідкіля ви: з країни-донора чи з країни-боржника, потенційного члена або Великої Британії.

"Усім стало гірше, - зазначає Жозе Ігнасіо Торребланка, директор мадридського офісу аналітичного центру "Європейська рада зовнішніх відносин" (ECFR). - Наразі громадяни вважають, що їхні національні демократії підірвано шляхом проведення єврокризи".

Лідери ЄС мають різні думки щодо вирішення цієї проблеми, продовжує газета. Президент Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу сказав цього тижня, що європейська "мрія" опинилася під загрозою "відродження популізму та націоналізму" в усьому ЄС.

"У час, коли так багато європейців стикаються з безробіттям, невпевненістю і нерівністю, що зростає, має місце певне "європейська втома", яка посилюється недостатнім розумінням", - висловився пан Баррозу.

Водночас прем'єр-міністр Польщі у дискусії з німецьким канцлером Ангелою Меркель зазначив, що саме німецькі методи управління ЄС збільшують націоналізм та популізм.

"Ми не можемо уникнути дилеми: як отримати нову модель суверенітету, при якому над обмеженим національним суверенітетом в ЄС не домінують великі країни, як, скажімо, Німеччина, - зазначив пан Туск. - Під поверхнею, це побоювання є всюди: у Варшаві, в Афінах, у Стокгольмі. Воно повсюди без винятку".

Радикалізація Сирією

Європейські мусульмани, які приїздять до Сирії, щоб воювати на боці повстанців, можуть стати загрозою для безпеки після повернення, пише Independent, цитуючи антитерористичних посадовців з ЄС. Їхні побоювання поділяють у Бельгії, уряд якої планує перехоплювати "натхненних вояків" в аеропортах.

Європа стривожена тим, що молоді європейські мусульмани можуть увійти в контакт з ісламістськими групами у сирійській опозиції. Вважають, що серед ісламістів проти Башара аль-Асада воюють й бійці з Аль-Каїди, пише газета.

Водночас, сусідні Нідерланди підвищили антитерористичну готовність до рівня "значний", тоді як бельгійська поліція обшукує десятки домівок по всій країні у пошуках мереж, що наймають потенційних бійців.

"Не всі вони є радикалами, коли їдуть (До Сирії - Ред.), та більшість з них радикалізується і отримує підготовку там, - розповідає Жіль де Кершов, координатор ЄС по боротьбі з тероризмом. - І, як ми вже бачили, це може призвести до серйозної загрози, коли вони повернуться".

Він підраховує, що в Сирії на боці повстанців воюють близько 500 мусульман з Європи. Дослідження лондонського King's College стверджує, що їх не менш, ніж 600. Британські посадовці у сфері безпеки зазначають, що майже 100 британських мусульман поїхали воювати у Сирію, розповідає Independent.

Буш-наступний на чолі Америки?

Колишній президент США Джордж Буш переконує свого молодшого брата Джеба взяти участь у президентських перегонах у 2016 році, що закріпить за родиною Бушів звання унікальної політичної династії, пише Daily Telegraph.

"Він був би чудовим кандидатом, якщо обрав би цей шлях, - сказав колишній президент в інтерв'ю каналу ABC News. - Він не потребує моєї поради, бо знає, що це таке".

Він додав, що було б взагалі добре, якщо під час перегонів його брат став би суперником Гілларі Клінтон від демократів.

"Це було б фантастичним фото", - зазначив Джордж Буш. Суперництво Клінтон-Буш може нагадати часи 1992 року, коли Білл Клінтон переміг Буша-старшого.

Газета пише, що якби не тягар неоднозначного президентства Джорджа, Джеб Буш, який є колишнім губернатором Флориди, став би фаворитом серед республіканців. І якщо він переможе, то родина Бушів може пишатися перебуванням у владі протягом найдовшого часу в історії Америки, зазначає Daily Telegraph.

Публічний вихід вагітної Кейт

Image caption Кейт Міддлтон відвідала благодійну виставку

Кейт Міддлтон, яка має народити у липні, напередодні вперше з'явилася у сукні для вагітних, пише Daily Mail. Герцогиня Кембриджська була "втіленням елегантності під час вагітності", завітавши у блакитній коктейль-сукні у стилі 50-х років до Національної портретної галереї в Лондоні.

Кейт була вдягнена у сірі замшеві туфлі з високими підборами, а завите волосся частково спадало на обличчя герцогині, пише газета.

"Невеликий животик Кейт виглядав ще більш підкресленим у приголомшливій сукні зі скромним декольте, але досить сміливо відкритою спиною", - пише Daily Mail.

Герцогиня відвідала благодійну виставку в The Art Room, яка допомагає школярам насамперед з депресивних районів підвищити свою самооцінку та впевненість через малювання та моделювання, пише газета.

Підготував Віталій Модло, Служба моніторингу BBC.

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів