ЗМІ: ліквідатор розповідає шотландцям про Чорнобиль

Чорнобильська АЕС
Image caption У ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС брали участь майже 600 тисяч людей

Що робить ліквідатор-чорнобилець у Шотландії, чи уникла Британія чергової рецесії, чи допоможе сланцевий газ знизити ціни на паливо та як аудитори допомагають багатим клієнтам уникати сплати податків - теми британської преси у п'ятницю.

Герой Чорнобиля у Шотландії

27 років тому рутинна перевірка на Чорнобильській атомній електростанції в Україні призвела до катастрофічних наслідків, пише британська Scotland On Sunday.

Майже 600 тисяч людей брали участь у ліквідації наслідків катастрофи, багато з них вже померли, інші продовжують боротися вже за власне здоров'я і життя, пише видання.

Серед них - 57-річний герой-чорнобилець Валерій Рисований. Цього тижня він прибув до Шотландії завдяки благодійній організації Chernobyl Children's Life Line, яка опікується відпочинком і відновленням здоров'я дітей із забруднених радіацією районів України й Білорусі.

Пан Рисований давав інтерв'ю, виступав у шотландському парламенті, проводив зустрічі з громадськістю, відвідував школи, розповідаючи про "власну війну" з наслідками Чорнобиля.

Чоловік був заступником командира загону, який займався дезактивацією прилеглої до реактора території й лісу, який пізніше назвали рудим.

"Рівень радіації був настільки високим, що дерева у лісі, здебільшого сосни, спалила не пожежа, а радіація - вони висохли і стали буро-червоними. Ми застосовували спеціальні машини на основі танків для збору дерев, гілок і всього радіоактивного матеріалу. Ми навіть знімали верхній шар ґрунту глибиною до одного метра, а потім ховали все це", - розповів пан Рисований.

В Україні зараз залишилося 47 тисяч ліквідаторів. Усі вони мають статус інвалідів, каже він.

Пан Рисований, який жодного разу не відвідував лікаря до Чорнобильскої аварії і займався спортом, три роки проходив спеціальне лікування і реабілітацію та мусив забути про спорт.

Минули майже три десятиліття, але наслідки Чорнобиля актуальні й сьогодні, зазначає видання.

Економіка в реанімації

Показники зростання економіки Британії за перші три місяці 2013 року виявилися кращими, ніж прогнозували експерти, проте економіка "все ще у реанімаційній палаті", повідомляє Daily Telegraph.

Зростання також означає, що Британія уникла третього витка рецесії, вважає видання.

Британський міністр фінансів Джордж Осборн сказав з цього приводу, що цифри зростання ВВП обнадійливі, хоча країну очікує важкий шлях і складні рішення.

Коментуючи нові дані, міністр у справах бізнесу Вінс Кейбл заявив: "Ми завжди казали, що шлях до відновлення - це марафон, а не спринт".

Сланцевий газ і ціни

Парламентський комітет з питань енергетики й зміни клімату завдав нищівного удару планам міністра фінансів Джорджа Осборна започаткувати видобуток сланцевого газу, щоб зменшити ціни на газ, повідомляє Independent.

В аналізі комітету зазначається, що немає жодної певності у тому, що ціни на газ знизяться завдяки видобутку сланцевого газу.

Image caption У Британії не впевнені, що видобуток сланцевого газу знизить ціни на це паливо

"Дедалі вищий глобальний попит на газ, особливо в Азії, може обмежити потенційне зниження цін", - сказав голова комітету Тім Йео.

Його коментарі суперечать заявам пана Осборна минулого місяця, в яких він обіцяв щедрі податкові пільги компаніям, котрі застосовуватимуть технологію фрекінгу - вприскування під великим тиском суміші піску, хімічних речовин і води у газоносні шари - для видобутку сланцевого газу.

Пан Осборн також натякнув на фінансові стимули місцевим громадам, щоб переконати їх у необхідності видобутку.

У деяких регіонах вважають, що ця технологія забруднює довкілля і призводить до витоків газу, зазначає видання.

Поки що єдина британська компанія, яка застосовує фрекінг, це Cuadrilla.

Аудитори допомагають багатим

Завдяки інсайдерській інформації з'ясувалося, що "велика четвірка" аудиторських компаній допомагає багатим клієнтам уникати сплати податків у Британії, повідомляє Guardian.

Четвірка найбільших компаній з аудиту - Deloitte, Ernst and Young, KPMG та PwC - надавали уряду своїх експертів для написання податкових законів.

А тепер вони використовують цих експертів для надання консультацій транснаціональним корпораціям і приватним клієнтам, як використовувати прогалини у законах для уникнення сплати податків у Британії, сказано в доповіді парламентського комітету з питань аудиту (PAC).

Голова комітету Маргарет Годж заявила, що дії аудиторських фірм можна кваліфікувати як шахрайство й конфлікт інтересів. Вона закликала міністерство фінансів покласти край "нездоровим" стосункам з великими аудиторськими компаніями і не залучати їхніх спеціалістів до написання законів.

Огляд підготувала Наталя Наздравецька, Служба моніторингу ВВС

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів