Преса: спрощення віз та "фактор" Тимошенко

Луценко і Тимошенко
Image caption Після помилування Луценка на президента посипався шквал петицій з проханням звільнити Тимошенко

"Скандальний" продаж ТВі, "фактор Тимошенко" ув’язненої та можливо звільненої, нові правила видачі шенгенських віз та потужний експортний потенціал аграрної України – на сторінках українських тижневиків 27 квітня.

ТВі: нова "статусна річ" Сім’ї?

Без влади тут не обійшлося, пише головний редактор тижневика "Дзеркало тижня" Юлія Мостова, аналізуючи скандальний продаж опозиційного телеканалу цього тижня.

Метод "впровадження" нового власника ТВі – американського бізнесмена Олександра Альтмана, та швидкість, із якою ім’я нового керівника ТРК було внесене в Єдиний державний реєстр, на думку пані Мостової, не залишають сумнівів у причетності до цієї справи "Сім’ї" Віктора Януковича.

"ТВі має стати черговим трофеєм у печері Алі-Баби. У це лігвище зноситься все, що може слугувати справі особистого збагачення, економічної диктатури, перемоги на виборах та набору статусних речей, які забезпечують солідний олігархічний імідж, - пише пані Мостова. – І тому в олігархічну костюмерну зносяться всі необхідні аксесуари: швидкі гроші, футбольні клуби, іменні фонди, російські політтехнологи, американські політлобісти, канали, газети і сайти".

А по завершенні стадії накопичення купівельних ресурсів має відбутися перехід до другої стадії – придбання великих активів, які вже перебувають в чиїхось руках, веде далі пані Мостова.

"Визнані олігархи в паніці: тикаються в опозицію, намагаються скуповувати депутатів незалежно від їхнього забарвлення. Передчуття великого переділу лякає їх. Але від гріхів минулого і грішків сьогодення 95 іменам зі списку Forbes не втекти. Тим більше, що на складі "статусних речей" може виявитися канал, котрий про ці гріхи охоче нагадає, їх розкриє. Чим не робота для ТВі при розширеному покритті та з новим власником?" - розмірковує Юлія Мостова.

"Фактор Тимошенко"

Проблема вибіркового правосуддя щодо української екс-прем’єрки стала наріжним каменем зовнішньої та внутрішньої політики країни, при цьому сама Юлія Тимошенко перетворилася у суспільному сприйнятті у політичне явище та навіть певну абстракцію, вважає тижневик "Комментарии".

Протягом трирічної атаки на лідера опозиції довести мільярдні збитки від її діяльності на чолі Кабміну дотепер так і не вдалося, пише тижневик. Звинувачення в організації вбивства Євгена Щербаня у 1990-х роках також зазнали провалу у громадській свідомості. Схоже, що Банкова вже не спроможна "генерувати будь-який креатив" у цьому напрямі, вважають "Комментарии".

А міжнародним партнерам України навіть не потрібно нічого "креативити", веде далі тижневик. "Замороження програми співробітництва з боку МВФ та провал перемовин про зниження ціни на російський газ пов’язані з "фактором Тимошенко" навіть не опосередковано, а безпосередньо, - пишуть "Комментарии". – У політичному аспекті Євросоюз встановив для "демонстрації Україною демократичного прогресу" чіткий травневий "дедлайн".

Після помилування Віктором Януковичем ще одного "в’язня совісті" Юрія Луценка на президента посипався цілий шквал петицій з проханням випустити з тюрми Тимошенко. Та, на думку тижневика, для будь-кого з лідерів парламентської та непарламентської опозиції вихід Тимошенко означатиме значний утиск власних політичних амбіцій.

"На свободі очільник "Батьківщини" не тільки перелопатить усі існуючі опозиційні розклади, але й радикально змінить український політичний ландшафт у цілому. Тож на плаву залишаться лише ті опозиціонери, котрі почали готуватися до майбутньої реальності вже зараз", - пише тижневик.

Кого пустять до Європи

Спрощення видачі віз не врятує більшість українців від паперової тяганини та необґрунтованих вимог у консульствах, але значно полегшить життя тим, хто часто буває у країнах ЄС, пише тижневик "Фокус".

Процедура подачі документів на отримання європейської визі для українців часто обертається тестом на стресостійкість, пише тижневик. За даними опитування на сайті focus.ua, 47% українців сприймають процес отримання візи у консульствах європейських країн як сильний стрес. 36% взагалі відмовляються від подорожей у країни шенгенської візи через складну, на їх думку, процедуру отримання візи.

У квітні цього року Європарламент схвалив внесення змін до Угоди між Україною та Євросоюзом про спрощення порядку видачі віз, розширивши перелік пільгових категорій громадян та встановивши чіткі строки дії багаторазових віз – на один та п’ять років замість "до року" та "до п’яти років", пише "Фокус".

Водночас, змінена Угода все ж є далекою від досконалості, продовжує тижневик. Наприклад, вона не уніфікує перелік документів, які потрібно подавати до консульств різних країн – а деякі представництва мають досить дивні вимоги, одне з яких - реєстрація повернень.

"Людині пропонують візу, але вимагають прийти до них після повернення та відмітитися, - розповідає голова ГО "Європа без бар’єрів" Ірина Сушко. – Ця практика, яку створено виключно консульствами, принижує громадян. Але люди погоджуються, оскільки в них збільшується шанс отримати візу".

Аби пересічні громадяни зрозуміли, що таке спрощена система отримання візи, Угода також повинна мати не рекомендаційний, а обов’язковий характер, пише "Фокус". Але й при цій умові, на думку заступника директора Центра Разумкова Валерія Чалого, Угоди в її нинішньому форматі буде замало. "Право на довгострокові ба безкоштовні візи я би розширив на усіх громадян України", - зазначає пан Чалий.

Нагодувати світ

Глобальна продовольча криза та активність українських аграріїв відроджують мрії України про статус "житниці світу": сільське господарство вже забезпечує чверть українського експорту, завойовуючи нові ринки, пише тижневик "Корреспондент".

За останнє десятиріччя об’єм експорту агропродукції з України зріс у 7,5 разів – з 2,4 млрд доларів у 2002 році до 17,9 млрд доларів у 2012 році. У найближчі два роки ця цифра збільшиться до 22 млрд доларів, переконує перший віце-прем’єр Сергій Арбузов.

Продукцію українських аграріїв купують в усьому світі, пише тижневик. У п’ятірку головних імпортерів входять Єгипет, Росія, Іспанія, Індія та Іран. "На ура" за кордоном йдуть українське зерно, рослинне масло, соя, рапс та відходи масложирової промисловості.

Головною причиною стрімкого зростання українського експорту спеціалісти називають глобальний ріст попиту на продукти харчування, який підштовхує ціни на ринку усе вище, пише "Корреспондент". За даними ООН, за десять років світовий попит на зернові зріс більш, ніж на 20%. У таких умовах в України є все, щоби стати однією з головних годувальниць світу, вважає тижневик.

"Дякуючи своєму потенціалові, Україна може заробляти не тільки великі гроші, але й виробляти більше продовольства, - зазначає посол США в Україні Джон Теффт. – У світі існує значний попит на сільськогосподарську продукцію, і Україна може грати одну з ведучих ролей у цьому напрямі".

Водночас, стверджують експерти, потенціал українських чорноземів використовується далеко не на 100%. Надмірна держрегуляція сфери, високі ставки банківських кредитів, корупція та відсутність гарантій права власності стримують інвесторів від вкладання у довгострокові проекти, пише тижневик.

Підготував Віталій Модло, Служба Моніторингу BBC

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів