Преса: Туреччина прагне зони вільної торгівлі з Україною

Янукович і Абдуллах Гюль
Image caption Віктор Янукович зустрівся в Анкарі з президентом Туреччини Абдуллахом Гюлем

Постачання газу, зниження держгарантій для бізнесу, референдум щодо вступу до Митного Союзу та "сирний спротив" Калінінграда - в огляді української преси від 10 жовтня:

"Слабогазована" дипломатія

Анкара прагне встановлення зони вільної торгівлі з Києвом, але не поспішає допомагати йому у вирішення газової проблеми - робить висновок "Сегодня" за результатами візиту президента Віктора Януковича до Туреччини.

"Зважаючи на те, як Ердоган наполягав на необхідності зони вільної торгівлі, більше від неї виграє Туреччина. Україну ж, схоже, влаштовує і сьогоднішня ситуація", - пише видання.

Втім, додає газета, Україна може піти назустріч Туреччині у вирішення питання зони вільної торгівля, якщо остання зробить поступку в газовому питанні, а саме дозволить Києву брати участь у будівництві Трансанатолійського газогону для постачання азербайджанського газу до Європи територією Туреччини.

За такого варіанту Київ міг би зробити відгалуження для задоволення власних потреб у газі, а також запропонувати свої труби для побудови основного газогону.

Однак ані Анкара, ані Баку, схоже, не налаштовані допустити до свого проекту третього учасника, тому в цьому контексті візит виявився безрезультатним, зазначає газета.

Гарантії тануть

Граничний річний обсяг кредитів, гарантованих державою, не зможе перевищувати 5% доходів загального фонду держбюджету, що складає близько 20 млрд грн, повідомляє "Коммерсантъ Украина" з посиланням на рішення уряду. Якщо цю ініціативу підтримає парламент, обсяг держпідтримки бізнесу скоротиться втричі - з 50 млрд до 18 млрд. грн.

Необхідність ухвалити такі зміни обумовлена загрозою у зв'язку з європейською борговою кризою, пояснює видання.

Водночас чиновники запропонували встановити ліміт лише з 2016 року. Експерти називають таке рішення правильним, хоча і жорстким, і відзначають, що із затягуванням ухвалення цієї норми не погодиться МВФ.

"МВФ і раніше висловлював незадоволеність тим, що інструмент державних гарантій перетворився на приховану статтю фінансування бюджетного дефіциту. Особливо гостро ця проблема постала минулого та цього року", - зазначив екс-голова Мінфіну Ігор Уманський.

"Страшилка" для ЄС

Попри відмову Центральної виборчої комісії зареєструвати ініціативну групу з проведення референдуму щодо вступу України до Митного Союзу, комуністи не збираються зупинятися і вже оголосили про початок збору підписів на підтримку цієї ініціативи, пише "Україна молода".

Збір підписів навряд чи матиме якісь наслідки за умови нормального перебігу процесу переговорів щодо підписання Угоди про асоціацію з ЄС, вважає керівник Інституту української політики Кость Бондаренко.

"Якщо ж переговорний процес [з ЄС] зайде в глухий кут, то цілком можливе використання референдуму як механізму для обґрунтування необхідності геополітичного повороту. Сьогодні ми можемо говорити про цей варіант лише гіпотетично — але він може стати додатковим фактором впливу на думку провідних політичних кіл ЄС. Особливо враховуючи той факт, що Угода про асоціацію є більш вигідною для ЄС, аніж для України", - заявив політолог.

"Сирний флешмоб"

У незвичний спосіб відреагували мешканці Калінінградської області на заборону ввезення молочної продукції з Литви, пише "День". У соціальних мережах калінінградці масово змінили свої звичайні фотографії на зображення сирів, сирків та йогуртів.

"Калінінградці вже виступають проти Онищенка та Кремля", - цитує газета блогера Дмитра Трунова.

За словами Трунова, запланована серія пікетів та мітинг проти "політичних ігр Кремля".

Калініградський депутат Роман Юхновець також підтвердив, що вся його Facebook-стрічка, "в якій майже 2000 людей, раптом перетворилася на галерею молочної литовської продукції". Він вже подав офіційну заявку на проведення мітингу 19 жовтня.

Як зазначив генеральний консул Литви в Калінінграді Вацлавас Станкявічюс, через конфлікт страждають обидві сторони, оскільки економіки Калінінграда і Литви тісно пов’язані.

Огляд підготувала Марія Кондрачук, Служба моніторингу ВВС

Новини на цю ж тему