ЗМІ: старовинну хату в Моринцях розвалили, щоб полагодити

хата
Image caption Інформація про руйнування старовинної хати (не на фото) викликала резонанс у ЗМІ

У вівторок українська преса пише про скандал зі старовинною хатою в Шевченковому селі Моринці, шанси підписати угоду з ЄС, невдоволення прихильників "руського світу" та уроки атомних катастроф.

Розібрали аби зібрати

Хату-музей у селі Моринці, на малій батьківщині Тараса Шевченка, не розвалили, а підготували до реставрації, стверджує генеральний директор заповідника Олександр Комаренко.

"Нічого надзвичайного не сталося, просто йде реставрація. Уже пiдготовлено проектно–кошторисну документацію, а підрядником є "Райагробуд", приватне підприємство зi Звенигородки. Хату не розвалили, а розібрали, пронумерувавши лаги та крокви", - цитує пана Комаренка "Україна молода".

Знищення цієї садиби викликало великий резонанс у ЗМІ та обурення краян, пише видання.

Однак черкаський губернатор Сергій Тулуб заспокоює: "Хата чумака була небезпечною для відвідувачів, тому її розібрали. Сфотографовано кожен елемент, кожну деталь внесено в каталог. Зіпсовані деталі будуть замінені. Робітники зберуть хату точно так само, але ще й поставлять на невеликий фундамент. Ми її побачимо в тому ж стані".

"До ювілею Шевченка на місці садиби Мефодiя Тютюнника буде цілий етнографічний комплекс", - пояснює кінцевий задум такої "перебудови" заступник начальника управління культури Черкаської облдержадміністрації Микола Суховий.

Він намагається заспокоїти громадськість: "Пригадую, коли ми починали реставрувати садибу В’ячеслава Чорновола, то тоді так само народ обурювався, бо нам довелося її розбирати по цеглині. А потім говорили, як гарно зробили".

60 на 30?

Газета "Сегодня" розглядає варіанти розвитку подій з підписанням Україною угоди про асоціацію з ЄС, яка пов'язана із долею ув’язненої Юлії Тимошенко.

На думку видання, існує вірогідність у 60%, що Тимошенко відправлять до Німеччини до наступного засідання Ради ЄС 18 листопада, а отже, угоду буде підписано. Політологи не сумніваються в тому, що депутати знайдуть компроміс.

"Іншого виходу немає. Зараз парламентарі підвищують ставки гри, аби отримати бажане. Швидше за все, Тимошенко поїде лікуватися напередодні саміту", - каже політолог Вадим Карасьов.

З вірогідністю 30% угоду підпишуть, але ратифікацію можуть відкласти, через те, що Тимошенко не відправлять до саміту, пише видання: "На лікування Юлія виїде вже після підписання Угоди. На ратифікацію піде мінімум рік. Якщо екс-прем'єра відпустять до саміту, вийде, що українська влада під тиском європейців пішла на поступки", - підтримує цю версію політолог Михайло Погребінський.

Ну і найменш вірогідний сценарій, якому газета дає 10%, за якого угоду не буде підписано взагалі. Такий варіант розвитку подій малоймовірний, оскільки сама Юлія Тимошенко заявляла, що доля однієї людини не може служити приводом для рішень про майбутнє всієї країни, додає видання.

Політичне православ'я

Представники трьох проросійських православних громадських організацій засудили євроінтеграційні заяви глави Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) митрополита Володимира (Сабодана), пише газета "Коммерсантъ Украина".

Серед цих організацій - "Православний вибір", Союз православних братств України і "Народний собор". За словами голови "Народного собору" Ігоря Друзя, три православні організації представляють інтереси близько мільйона вірян.

"Переважна більшість вірян УПЦ МП підтримують не європейську інтеграцію, а єдність "руського світу" як духовного простору, де канонічна православна церква посідає провідне місце в суспільстві", - йдеться в заяві.

Крім того, автори звернення планують організувати 4 листопада хресну ходу, який, за їхніми планами, повинен показати справжнє ставлення вірян до євроінтеграції.

УПЦ МП спокійно відреагувала на ці заяви. "Для нас ймовірне підписання асоціації з Євросоюзом – не є ані страсною п'ятницею, ані Пасхою. Віряни можуть мати різні політичні та геополітичні погляди. Церква не ділить парафіян за цією ознакою. Ми молимося за спасіння всіх без винятку членів церкви, і за владу, щоб вона могла вести політику, яка влаштовує більшість громадян України", - заявив прес-секретар глави УПЦ МП протоієрей Георгій Коваленко.

"Що стосується заяви православних організацій, то жодної статистики щодо того, кого підтримує більшість вірян, не існує, а своє ставлення до так званого "політичного православ'я" церква давно висловила", - додав він.

Уроки трагедії

Цими днями Київ приймав Міжнародний семінар "Фукусіма-Чорнобиль: уроки Чорнобиля для Фукусіми", пише газета "День".

Під час семінару, українські та японські науковці обмінювалися досвідом подолання наслідків аварії на атомній станції, говорили про можливі спільні проекти та аналізували незасвоєні уроки Чорнобиля. На думку експертів, є три важливі уроки, які варто засвоїти світу та пам’ятати про них, розвиваючи атомну енергетику.

Перше, це необхідність державного контролю над атомною галуззю. На думку деяких експертів, саме держава а не приватний власник може швидше та ефективніше відреагувати на позаштатну ситуацію.

Хоча не всі погоджуються з цією думкою, додаючи, що у випадку Чорнобиля та Фукусіми "іспит на безпеку" провалили і держава, і приватна компанія.

Друге, інформація про аварію має бути відкрита у повному обсязі. "Люди не дуже довіряють офіційній інформації. Люди хочуть знати правду, мати повну інформацію, і, відповідно, повне розуміння ситуації", - цитує видання професора медицини Хіроші Окаяма. Ну а третє – здоров’я людей – передусім!

Огляд підготував Дмитро Зоценко, Служба моніторингу ВВС

Новини на цю ж тему