Іноземні ЗМІ: про угоду України з Chevron і саркофаг в Чорнобилі

Копирайт изображения AFP
Image caption Доля України зараз залежить від долі однієї жінки, пише The Irish Times

Доля Тимошенко як доля країни, майбутнє ринку газу та ядерної енергетики - в огляді іноземної преси від 7 листопада.

Чи стане духу?

У президента Віктора Януковича є повноваження звільнити Юлію Тимошенко, але чи стане в нього духу відпустити на волю свого головного опонента, політика, який має найбільші шанси його потіснити? Про це розмірковує The Irish Times.

"Доля однієї жінки, яку зараз утримують в ізольованій клініці на сході України, має вирішити долю відносин між її країною із 46-мільйонним населенням, ЄС та Росією", - пише видання.

Якщо за три тижні Тимошенко не вийде з лікарні, ЄС не підпише "історичні" політичні та торговельні угоди, які "можуть зламати кількасотлітній контроль країни з боку Кремля та пов’язати її майбутнє із Заходом".

"Застосувавши своє право на помилування чи вплинувши на власну партію, так чи інакше він вирішить долю Тимошенко та відносин своєї країни з ЄС та Росією. Якщо Янукович звільнить (Тимошенко. - Ред.) без жодних умов, він та його партія матимуть проблеми на наступних виборах. Якщо залишить її у в’язниці - то може забути про тісніші зв’язки з ЄС, але спробує заспокоїти сердиту Росію та відповість перед виборцями за свої дії", - окреслює майбутнє Януковича ірландська газета.

Угода без Тимошенко

Ініціювавши розслідування незаконного вивозу грошей з країни, до якого начебто причетна Тимошенко, українська влада сподівається на європейську реакцію, заявив український політолог Дмитро Понамарчук російській газеті "Коммерсантъ".

"Українська влада сподівається, що Європа відреагує на цю інформацію. Інакше вийде, що вона підтримує корупціонерів", - каже Дмитро Понамарчук.

За його прогнозом, Тимошенко зустріне свій день народження (27 листопада. - Ред.) у в'язниці, але угоду про асоціацію (можливо, дещо модифіковану) все одно буде підписано.

На думку Понамарчука, варіант із підписанням угоди без вирішення долі Юлії Тимошенко влаштовує не тільки владу, але й опозицію, бо імовірні кандидати в президенти - Арсеній Яценюк, Віталій Кличко та Олег Тягнибок - побоюються появи "четвертого переконливого кандидата".

Понамарчук переконаний: "Навіть якщо Тимошенко через судимість не допустять до виборів, перебуваючи на волі, вона чинитиме великий вплив на співвідношення сил у лавах опозиції".

Геополітика енергоносіїв

Якщо розвідувальне буріння Chevron на Олеській площині підтвердить наявність економічно виправданих запасів сланцевого газу, це дозволить Україні "значно знизити залежність від іноземного імпорту".

Про це сказав у коментарі газеті International New York Times Менно Кох, аналітик лондонської консультаційної фірми Lambert Energy Advisory.

Якщо Україна чи інші країни Східної Європи добуватимуть багато газу, це кардинально змінить ситуацію, каже Кох, оскільки вони зможуть конкурувати не тільки з іншими великими європейськими постачальниками чи Росією, але і з Норвегією чи Алжиром.

"Технології видобутку сланцевого газу призводять до зменшення впливу Росії та Близького Сходу в енергетичній геополітиці. Зараз на три країни - Росію, Іран і Катар - припадає близько половини традиційних запасів природного газу. Але сланцевий газ зустрічається і в багатьох інших місцях, зокрема Австралії, Китаї, Індії та в Східній Європі, що підриває владу нафтових шейхів і Кремля", - резюмує видання.

Саркофаг для іміджу

Спорудження гігантського саркофагу над зруйнованим четвертим реактором Чорнобильської атомної станції важливе не лише для українців, але й ядерної промисловості у цілому, яка зараз переживає "несподіваний ренесанс у ласому до енергії світі", пише The Independent.

"Через чорнобильську катастрофу люди почали сприймати ядерну енергетику як щось ризиковане і дороге, у неї з'явилося багато противників. Виправити шкоду, заподіяна іміджу цієї галузі, вже неможливо, але саркофаг, коли його нарешті збудують, може стати разючим символом того, як за допомогою технологій можна зробити безпечним найгірше ядерне лихо", - пише видання.

Кожна стадія проекту є надзвичайно складною і потенційно небезпечною, зазначає газета.

Зокрема, цього місяця планують розпочати демонтаж димоходу реактора - а кожна секція цієї конструкції важить 55 тон і забита радіоактивною сажею та пилом.

Огляд підготувала Марія Кондрачук, Служба моніторингу ВВС