Іноземна преса: Шотландія може дозволити одностатеві шлюби

Гей парад Копирайт изображения AFP
Image caption Шотландський парламент ухвалить закон, який дозволить одностатеві шлюби

Невгамовні спецслужби США, нестача солдатів у британській армії, наплив мігрантів та одностатеві шлюби у Шотландії – на сторінках британської преси 21 листопада.

Міжнародне шпигунство

Американське Агентство Національної Безпеки від певного часу отримало дозвіл від своїх британських колег зберігати персональні дані британських громадян.

Про це пише газета Guardian, яка публікує чергову порцію файлів, що їх надав у її розпорядження Едвард Сноуден.

Практика обміну інформацією між спецслужбами США, Великої Британії, Канади, Австралії та Нової Зеландії існувала іще з 1946 року, коли був підписаний відповідний п'ятисторонній договір.

Однак у 2007 році, британці дозволили американцям дещо більше. А саме: Агентство Національної Безпеки дістало змогу аналізувати та зберігати номери мобільних телефонів та факсів, електронні листи та ІР адреси британців.

Крім того, в тенета АНБ потрапляла інформація і про друзів потенційних зловмисників та їхні персональні дані. Як вважає Guardian, "у випадку з типовим користувачем Facebook, у поле зору АНБ потрапляла інформація на понад 5 мільйонів людей."

У 2005 році АНБ виявило бажання збирати дані на громадян вищезазначених країн, навіть незважаючи на небажання їхніх урядів такою інформацією ділитися. Про це свідчить засекречений меморандум, оприлюднений газетою.

До цього часу Британія, Австралія, Нова Зеландія та Канада не виявляли занепокоєння у зв'язку зі шпигунським скандалом, спричиненим матеріалами, які розсекретив Едвард Сноуден, підсумовує Guardian.

Цифрові комісаріати

Британська армія не може похвалитися великою кількістю охочих служити в її лавах, навіть попри запровадження спеціальної інформаційної системи для потенційних рекрутів та запрошення приватної фірми, яка мала зробити процес ефективнішим, пише Independent.

Кількість охочих служити в армії останнім часом скоротилася на 35 відсотків. Падіння відбулося після того, як приватна фірма перебрала від міністерства оборони функції набору новобранців.

У відповідь на критику, керівник фірми Capita, яка зараз проводить набір до армії, сказав таке: "Ситуація несприятлива, бо зараз ніде немає війни. Солдати йдуть до армії, коли там є що робити," - заявив він.

Однак депутати британського парламенту мають іншу думку. Вони вважають виправдання керівника Capita сумнівними і нагадують, що колись мільйони бажаючих йшли до армії, незважаючи на відсутність комп'ютерних систем підбору новобранців.

"Різниця у тому, що колись молоді люди йшли до військового комісаріату і там безпосередньо спілкувалися з військовими у формі, які були для них свого роду прикладом для наслідування. А зараз їм треба анонімно заповняти анкети в Інтернеті. От вам і різниця," - говорить депутат-консерватор Річар Бейкон.

Поки тривають дебати, кількість охочих піти в армію не збільшується, а генерали у відставці попереджають, що нестача персоналу може поставити під ризик військові операції, пише газета.

Мігрантів не спинити

Уряд Британії не може спинити потік мігрантів із Румунії та Болгарії, який почнеться після Нового року, пише Telegraph, цитуючи міністра імміграції Марка Гарпера. Річ у тім, що після Нового року спливає термін обмежень на вільне пересування по ЄС громадян країн, які нещодавно вступили до Євросоюзу.

Міністр попередив, що навіть якщо уряд і запровадить обмеження, то їх буде дуже легко опротестувати у британських судах.

Утім Гарпер не втрачає надії. "Міністр пообіцяв, що міграція з Румунії та Болгарії буде значно меншою за хвилю мігрантів із Польщі та інших країн Сходу Європи, які вступили до ЄС у 2004 році," - пише газета.

Міністрові вірять не всі. Після скасування обмежень, мігранти із Румунії та Болгарії отримають необмежений доступ до британського ринку праці. Чимало людей захоче скористатися британськими соціальними пільгами та системою охорони здоров'я, передбачає газета.

Шотландія за крок до одностатевих шлюбів

Парламент Шотландії схвалив у першому читанні законопроект, що дозволяє одностатеві шлюби. Рішення було підтримано 98 депутатами, проти проголосувало лише 15 парламентарів, пише газета Scotsman.

"Шотландія зробила важливий крок на шляху легалізації одностатевих шлюбів вчора ввечері, коли більшість членів парламенту підтримали поправки до закону під час історичного голосування," - радіє Scotsman.

Шотландські урядовці та парламентарі обіцяють не забути і прихильників традиційних поглядів на подружжя. Міністр охорони здоров'я Шотландії Алекс Ніл запевнив, що від легалізації одностатевих шлюбів погано нікому не стане.

"Ми усвідомлюємо, хоча і не погоджуємося з тим, що деякі віруючі люди щиро вважають, що подружжя повинно бути тільки і винятково між одним чоловіком і однією жінкою," - говорить міністр.

Огляд підготував Ярослав Карп'юк,Служба моніторингу ВВС