"Небезпечна пауза" - українські ЗМІ про замороження євроінтеграції

Копирайт изображения AP
Image caption Українці вийшли на Майдан підтримати євроінтеграцію

Небезпечна пауза, точка відкату та міністр, який нічого не знає, - українська преса коментує рішення Кабінету Міністрів припинити підготовку до підписання Угоди про асоціацію з ЄС.

"Україна пригальмувала"

Точка відкату

Небезпечна пауза

Міністр нічого не знає

"Україна пригальмувала"

Під таким заголовком газета "Сегодня" пише про рішення уряду заморозити євроінтеграцію. Проурядова газета вважає, що рішення стало цілком логічним і було продиктоване національними інтересами.

"Україна втомилася чекати милості від ЄС та РФ і пішла в наступ. Перші, очевидно, не готові допомагати нам фінансово у тій мірі, в якій необхідно, щоб уникнути фінансової кризи, інші ж тиснуть на нас торговельними війнами. У результаті вчора ми призупинили підготовку до підписання Угоди про Асоціацію України з ЄС і закликаємо Європу і Росію до тристоронніх переговорів. Кабмін опублікував відповідне розпорядження," - пише газета.

На думку "Сегодня", розпорядження сміливо можна назвати сенсаційним - адже приблизно в той самий час, коли воно з'явилося, Віктор Янукович у Австрії заявляв, що Україна готова розширювати співробітництво з ЄС.

Ситуацію газеті прокоментував прес-секретар Миколи Азарова Віталій Лук'яненко.

"Він (прем'єр. - Ред.) не заперечує, що євроінтеграція залишається для України пріоритетом. Але питання підписання асоціації буде ставитись не раніше, ніж будуть вирішені завдання, окреслені у розпорядженні Кабміну," - цитує "Сегодня" прес-секретаря.

А завдання ці полягають у відновленні активного діалогу з країнами Митного Союзу, робить висновок газета.

Росія готова до "предметної дискусії"

За відмову від Угоди з ЄС уряд розраховує отримати фінансову допомогу від Росії та поновити втрачені обсяги товарообігу з СНД, пише "Коммерсант-Україна".

"Цікаво, що президент Росії Владімір Путін погодився на пропозицію Києва за кілька годин до того, як розпорядження уряду (про замороження євроінтеграції. - Ред.) було оприлюднено," - пише газета. Путін заявив, що він готовий до "предметної дискусії", якщо вона передуватиме підписанню угоди між Україною та ЄС.

Натомість керівник місії Європейського парламенту Олександр Квасневський дискусій уже не хоче. Дізнавшись про новину особисто від Миколи Азарова, "пан Квасневський вирішив перервати мовчанку. У ефірі польського телеканалу TVN24 він визнав провал місії і зазначив, що у Вільнюсі угоду не підпишуть", - каже "Коммерсант".

Тим часом виконавчий директор фонду Блейзера Олег Устенко скептично оцінює вибір України.

"У короткотерміновій перспективі Україна отримає можливість різко простимулювати свій експорт до Росії, але для фінансової стабільності країни було би варто поновити співробітництво з МВФ. Можливе отримання грошей від Росії не є реальною альтернативою співпраці з МВФ," - цитує видання експерта.

Небезпечна пауза

Пауза у стосунках із ЄС, яку задекларував український уряд, є небезпечною. Україна не живе ізольовано і будь-яку її помилку готові використати недоброзичливці, пише головний редактор газети "День" у своїй колонці.

Свого часу паузу в перемовинах із ЄС оголошували для Словаччини: Європа не надто довіряла країні, яка продала свої газопроводи Росії.

"Усе це наводить на дуже тривожні думки, що в тій розмові (Путіна з Януковичем. - Ред.), про яку ніхто нічого не знає ... щось таки відбулося. І це щось має значення не лише для майбутнього України, але й для всієї Європи. Україна - це не Словаччина. Ми значно ближче до епіцентру ураження," - попереджає "День".

Підстави для побоювань цілком реальні, пише видання. У Росії зараз створюють партію, яка називає своєю метою боротьбу за незалежність ряду областей України. Партія "Наше Отечество" пропонує провести там референдуми щодо створення держави під назвою Центральна Росія з російською державною мовою. Новій державі запропонують вступити у політичний і митний союз із Росією.

"Президент у Відні - за євроінтеграцію, а парламент не здатний прийняти жодного рішення. Більше за те - заскорузлий уряд розвертає курс. Що має робити президент? Звільнити прем'єра і змінити команду. Ідеальна схема. Але є одне 'але'. Про що все-таки, невідомо де, говорили Янукович з Путіним?" - запитує "День".

Міністр нічого не знає

Рішення Кабінету Міністрів припинити підготовку по самміту ЄС у Вільнюсі стало сюрпризом для політологів, депутатів і самих членів Кабміну, пише "Комсомольская правда в Украине".

"Нічого не знаю, нічого коментувати не буду", - цитує газета міністра закордонних справ Леоніда Кожару.

На запитання, чи Украні тепер слід забути про асоціацію з ЄС, радник президента Андрій Гончарук відповів: "Ні". Згодом це підтвердив і президент України, який перебував у Австрії, пише газета.

"Ми призупинили переговорний процес, а не євроінтеграційний. Таке рішення пов'язано з тим, що за нинішніх умов асоціація з ЄС потягне за собою великі втрати на російських ринках. І не зрозуміло, хто має компенсувати ці втрати. Як мінімум слід зняти побоювання Росії, що зона вільної торгівлі України з ЄC несе економічні ризики для Кремля," - тлумачить дії українського уряду політолог Вадим Карасьов.

Огляд підготував Ярослав Карп'юк, Служба моніторингу ВВС