Ув'язнена, але найвпливовіша – огляд тижневиків

Тимошенко Копирайт изображения AFP
Image caption Юлія Тимошенко залишається на чолі рейтингу найвпливовіших жінок за версією "Фокуса"

Українські тижневики називають найвпливовіших жінок країни, прораховують сценарії після можливого зриву Вільнюського саміту і згадують про одну з найбільших трагедій минулого століття - Голодомор.

“Ньюзмейкер № 1”

“Фокус” вкотре публікує рейтинг найвпливовіших жінок України, які “керують, підпорядковують і завойовують”.

На першій сходинці, як і в попередні роки, опинилася колишня прем’єр-міністр Юлія Тимошенко.

Тижневик зазначає, що після дворічного ув’язнення головна українська бранка продовжує бути потужним політичним гравцем-важковаговиком. Адже її звільнення стало ключовою вимогою ЄС перед доленосним самітом у Вільнюсі, хоча у самої опозиціонерки й не було реальних важелів влади, а вплив на процеси в країні був опосередкованим.

“В Україні чи у Німеччині, за ґратами чи на волі - у найближчі роки Юлія Тимошенко буде залишатися ньюзмейкером № 1, відігріваючи ключову роль в українській політиці”, - стверджують укладачі рейтингу.

У першій десятці - доволі різношерста компанія: від чиновниць найвищого рангу, таких як Олена Лукаш чи Раїса Богатирьова, до Олени Пінчук, яка очолює благодійний фонд, а також керує медіа-імперією свого чоловіка. Восьма за впливовістю - Олена Притула, головний редактор одного з найавторитетніших сайтів країни “Української правди”.

Ізоляція без асоціації

“Український тиждень”, який вийшов з друку перед тим, як стало відомо про рішення уряду Миколи Азарова призупинити підготовку до підписання Угоди про асоціацію з ЄС, частково передбачив подібний несприятливий перебіг подій.

Тижневик припустив, що у разі зриву Вільнюського саміту Захід “заморозить” відносини з Києвом, і президент Віктор Янукович опиниться в міжнародній ізоляції. Тоді йому не варто буде сподіватися на відновлення співпраці з МВФ і іншими світовими фінансовими інституціями, пише видання.

“Не можна виключати можливості персональних санкцій проти нього та найближчого оточення, розслідувань щодо відмивання брудних грошей, аналогічних тим, які зараз намагається українська генпрокуратура розпочати проти Тимошенко. Однак, на відміну від України, в цьому сенсі у західних структур і досвід більший, і можливості ширші”, - попереджає журнал.

Тижневик також прогнозує дуже активну участь Заходу у президентських виборах 2015 року в Україні у разі, якщо угоду не підпишуть. Не будучи скутими жодними формальностями, ЄС та США відкрито підтримають опозиційного кандидата, пише “Український тиждень”.

Геополітичний покер

“Дзеркало тижня” теж займається прогнозами і робить припущення - але вже знаючи про “сенсаційну” постанову Кабінету Міністрів щодо саміту у Вільнюсі.

Видання порівнює Віктора Януковича з майстерним картярем. Весь цей час він, людина з досить розвиненою, як кажуть, інтуїцією, вів подвійну багатоходову гру з Росією і ЄС. Метою цього геополітичного “покеру” було його бажання отримати гроші і політичну підтримку - і навіть неважливо від кого. Він був готовий рухатися туди, де “більше дають і менше вимагають”, і, схоже, змусив обидві сторони піти на нечувані вчинки, пише видання.

Янукович, як стверджують джерела тижневика, навіть домігся можливості залишити Юлію Тимошенко у тюрмі, і вона начебто погодилася у листі до європейських лідерів принести себе в жертву. А Володимира Путіна український президент намагався переконати, що не підписана угода з ЄС важливіша за вступ до Митного союзу, додає тижневик.

Автор статті припускає, що глава держави все ще продовжує блефувати і теоретично ще може переграти ситуацію на користь ЄС.

Якщо ж це не так, то наслідки такого кроку стануть для нього згубними.

Газета також закликає українців проявити активну громадянську позицію.

“Нечестивий четвер” дав нам шанс пройти перший тест на європейську спроможність. Перейти від споглядання до дії. Всупереч розгубленості, страху, зневірі, апатії, втомі, розчаруванню... Але для того, щоб нас зі страхом почули на Банковій і з подивом - у Брюсселі, нас має бути багато. Доки ми віримо, ще нічого не закінчилося”, - пише газета.

Об’єднані трагедією

Напередодні роковин Голодомору газета “Комментарии” констатує, що ця тема не розколола, а об’єднала українців.

Копирайт изображения Getty
Image caption 23 країни визнали Голодомор геноцидом українців

Опитування, проведене соціологічною групою “Рейтинг” у жовтні, показало, що дві третини респондентів погодилися, що голод 1932-33 років був геноцидом. Навіть у традиційно російськомовних регіонах країни, а також у великих містах, більшість мешканців вважає, що націю винищували сплановано.

“По суті, це єдиний випадок, коли у нашому суспільстві склалася настільки однозначна точка зору щодо проблемних питань історії України двадцятого сторіччя”, - зазначає тижневик.

І це відбулося попри чисельні міфи і намагання провладних російських істориків пояснити ті жахливі події неврожаєм.

“Але довести неумисність знищення українців сталінським режимом все ж не вдалося їх прямим нащадкам - сучасним українцям. Наша історична пам'ять зіграла у цьому питанні вирішальну роль”, - пише видання, нагадуючи, що 23 країни вже визнали Голодомор геноцидом.

Огляд підготував Андрій Кондратьєв, Служба моніторингу ВВС