Президент Польщі: демократія ЄС програла імперській Росії

Броніслав Коморовський Копирайт изображения
Image caption Президент Польщі Броніслав Коморовський каже, що у стосунках ЄС і України "ще не все втрачено"

Іноземна преса пише про сподівання ЄС, енергетичну незалежність Естонії, холодні домівки у Великобританії та економічні негаразди Білорусі.

"Не віддамо Москві"

Європейський Союз не хоче віддавати Україну Росії, пише польська Gazeta Wyborcza. Європа збирається ухвалити декларацію, яка б заохочувала країни Східного партнерства до реформ та зближення з Заходом, пише видання.

Декларація, яку придумали у Польщі і, ймовірно, ухвалять у Вільнюсі, також має на меті натякнути Росії, аби та не вмішувалася у внутрішню політику своїх сусідів.

"Я був дуже здивований рішенням української влади призупинити підписання умови про асоціацію. Але ще не все втрачено. Україна зближається з Європою та буде зближуватися ще більше, адже цього хочуть українці, – наводить газета слова польського президента Броніслава Коморовського. – Демократична політика ЄС програла в протистоянні з імперіальною політикою Росії. ЄС повинен зробити з цього висновки".

Угода з Євросоюзом принесла б користь для України в середньотривалій перспективі, але в найближчі два-три роки конкуренція з західними товарами стала б тяжким випробуванням для промисловості, пише видання. Тому Янукович вибрав гарантовану Кремлем відстрочку платежів за газ, обіцянки кредитів та великих замовлень для українських виробників зброї, додає газета.

Можна впевнено сказати, що Янукович знову звернеться до Євросоюзу, адже він готовий прийняти від Кремля усі ці пільги, але не ціною втрати економічної незалежності. А, отже, про план "Б" від ЄС можна буде говорити після саміту у Вільнюсі, пише видання.

Острівець енергетичної незалежності

Виявляється, Естонія – країна, яка видобуває найбільше сланцю в світі, пише польська газета Rzeczpospolita. Але використовує вона цей газ виключно для виробництва електроенергії.

На Естонію припадає 70% світового видобутку сланцю і тут розташовані дві найбільші в Європі електростанції, що працюють на цьому газі. Естонія завжди негативно ставилася до імпорту електроенергії з Росії, на відміну від своїх сусідів Литви, Латвії та Фінляндії, які імпортують більшість необхідної енергії з Росії, пише видання.

Статистика показує, що ціни на електроенергію в Естонії найнижчі з усіх перелічених країн. Також вона невдовзі приєднається до Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), перемовини про що тривають з 2011 року.

"Наше географічне положення потребує, щоб ми використовували усі можливості для забезпечення своєї безпеки. Для Естонії найважливішою є енергетична безпека, і членство в МЕА допоможе нам в цьому", - каже міністр економіки Юханс Партс.

Є і негативні сторони цього процесу. Адже 80% споживання питної води в Естонії припадає саме на видобуток сланцевого газу, а викиди в атмосферу також значно збільшилися, додає видання.

Гроші – або на їжу, або на опалення

За останні роки у Великобританії кількість звернень в лікарню з переохолодженням збільшилася майже на 40%, пише Guardian.

Причина – в суворіших зимах та підвищенні цін на опалення, стверджує британська опозиція.

А цієї зими таких випадків може ще побільшати, адже енергетичні компанії нещодавно значно підвищили свої тарифи на газ та електроенергію.

Міністр охорони здоров’я британського тіньового кабінету Луціана Берґер наголосила, що такі випадки є "вкрай шокуючими", та закликала до рішучих дій, що вирішили б проблему опалення будинків для незаможних родин.

"Багато людей цієї зими будуть змушені вибирати поміж купуванням їжі або платою за тепло цієї зими через нездатність Девіда Камерона протистояти енергетичним компаніям", - каже вона.

Білоруський крах

Білоруська економіка перебуває в жалюгідному стані, а влада намагається її рятувати за рахунок населення, пише російська "Независимая газета".

За словами видання, найближчим часом в Білорусі подорожчають молоко, хліб, куряче м'ясо і яйця.

Копирайт изображения AFP
Image caption Президентські вибори в Білорусі мають відбутися в 2015 році

З 1 грудня планується підвищити вартість електроенергії, газу та проїзду в громадському транспорті. У новому році вартість послуг ЖКП може зрости на 40%.

Ще одним тягарем на білорусів ляжуть податки, які придумали влада, щоб заповнювати бюджет в умовах рецесії економіки.

Видання припускає, що це не всі нововведення майбутнього року. Судячи з висловлювань чиновників, може бути ще багато сюрпризів.

Наприклад, виступаючи в п'ятницю в парламенті, прем'єр-міністр Михайло М'ясникович дав зрозуміти, що чутками про введення податку на автовласників судилося стати дійсністю. Економічні експерти одностайні в думці, що такі непопулярні кроки незадовго до президентських виборів (вони відбудуться в 2015 році) влада змушена робити через відсутність зовнішнього фінансування, яке протягом всього президентства Олександра Лукашенка рятувало країну від економічного краху, а населення - від зубожіння.

Огляд підготував Дмитро Зоценко, Служба моніторингу ВВС