Європа проспала Україну - преса про саміт

Копирайт изображения AFP

Європейська преса у четвер пише про вибір України, можливі причини зміни курсу Києва, публікує статтю Віталія Клічка та звинувачує Путіна.

Вільна торгівля з ЄС та Росією сумісні

Німецька газета Frankfurter Allgemeine Zeitung публікує статтю президента Ради ЄС Германа ван Ромпея і президента Європейської комісії Жозе Мануеля Баррозу в день початку саміту Східного партнерства у Вільнюсі.

Очільники Євросоюзу, як виглядає, змінили ставлення до зони вільної торгівлі України та Росії, і кажуть, що вона не суперечить зоні вільної торгівлі з ЄС. "Зміцнення відносин з ЄС робиться не за рахунок відносин, які пов'язують наших східних партнерів з іншими країнами, такими як Росія. Ніхто не пропонує припинення відносин або угоди про вільну торгівлю з Росією. Східне партнерство влаштоване так, що немає переможених".

Вони все ще пропонують Україні підписати Угоду про асоціацію та обіцяють переваги такого кроку: "Наша пропозиція підписати угоду у Вільнюсі все ще залишається в силі. Це вимагає політичної волі з боку українського керівництва і рішучих дій та відчутного прогресу у виконанні умов, прийнятих у грудні 2012 року".

"Ми переконані, що підписання угоди є найкращим способом поліпшити економічну ситуацію, підтримати програми реформ та модернізації України і тим самим забезпечити процвітаюче і стабільне майбутнє для всіх українців. Громадяни України показали в останні дні знову, що вони розуміють історичний характер асоціації з Європою і підтримують цей крок".

Європа "проспала"

Французька газета Les Echo намагається проаналізувати, чому Україна в останній момент відмовляється від асоціації з Євросоюзом.

Європейські дипломати прорахувались і "недооцінили можливості шантажу з боку Москви", цитує видання польського президента Броніслава Коморовського.

Лондонська Financial Times сьогодні публікує статтю Віталія Кличка, у якій він звинувачує президента Віктора Януковича у зриві євроінтеграції.

"Зараз уже зрозуміло, що Янукович використовував договір з ЄС як розмінну монету у переговорах із Кремлем", - пише він.

"В обмін на зміну політики Янукович вочевидь отримав гарантію свого політичного майбутнього. Незважаючи на зменшення рейтингу, він завжди хотів залишитись при владі після виборів 2015 року. Зараз він упевнений, що забезпечив фінансові засоби для того, щоб гарантувати власне політичне майбутнє", - каже Клічко.

"Україна - лише 84-й регіон Росії"

Французька Le Monde звинувачує у зриві євроінтеграції України російського президента Путіна та страшилки про "дикий лібералізм".

"Повільно, але впевнено Володимир Путін формує ідею про те, що Україна - це лише 84-й регіон Російської Федерації, а не суверенна держава", - каже видання. Під час офіційного візиту до Італії 26 листопада російський президент запропонував європейським лідерам "припинити дошкульні коментарі" щодо розвороту України та кваліфікував договір про асоціацію з Україною "великою зрадою" російської економіки.

У іншій статті про Україну, Le Monde зазначає, що Партія регіонів розповсюджувала лише одну ідею: "Європа - це зусилля, сувора економія, а в підсумку - небезпека дикого лібералізму заради примарної винагороди."

"Складно переконати тих, хто побоюється такого майбутнього в обіймах Європи, в усякому разі, в короткотерміновій перспективі", - підсумовує видання.

Огляд підготував Сергій Арсентьєв, Служба моніторингу ВВС