Чи будуть Євромайдани після Вільнюса? - ЗМІ

Євромайдан Копирайт изображения BBC World Service
Image caption Протести в Україні не вщухають уже тиждень

Студентські вимоги до президента, "розчарування" українського бізнесу від зміни курсу уряду на ЄС, прогноз дій учасників Євромайдану після Вільнюського саміту та гумор на Майдані – в огляді української преси від 28 листопада.

Чи будуть Майдани після Вільнюса?

Про дії влади та учасників Євромайданів по закінченні доленосного для України Вільнюського саміту в експертів запитала газета "Україна молода".

"Ризикованим" для влади вважає розгон Майдану політолог Володимир Фесенко.

"По-перше, це означало б серйозну кризу у стосунках із Заходом і фактично закриття теми європейської інтеграції, а гру із Заходом Янукович не хоче припиняти, саме тому він їде у Вільнюс. Перед президентськими виборами застосування сили йому не потрібно. По-друге, це ризиковано з точки зору внутрішньополітичної ситуації, бо може спровокувати ланцюгову реакцію протесту, причому в непередбачуваних формах", - каже Фесенко.

Що ж стосується дій учасників мирних протестів у разі непідписання угоди з ЄС, то Фесенко не виключає "радикальних вимог" продовження Євромайданів. Втім, політолог сумнівається, що масштаби протестів вдасться розширити.

Натомість політолог Сергій Таран упевнений, що Євромайдан закінчиться "оптимізацією".

"Буде створено кілька координаційних організацій, мереж, які робитимуть системну підготовку до наступного Майдану. Той Майдан, який утворився зараз, не мав жодної підготовки і координаційних центрів, це було рішення громадськості, журналістів, які вирішили це зробити. І якщо ми бачимо такий результат без підготовки, то можемо собі уявити, що буде, якщо до таких акцій нормально, системно готуватися", - каже Таран.

В свою чергу, політолог Ігор Жданов не бачить у Майдану перспектив.

"Якщо угода, всупереч волі народу, підписана не буде, не думаю, що Майдан залишатиметься в такому великому вигляді після 29 листопада. Гадаю, Майдан буде розпущено – не буде мети, заради якої він стоятиме", - цитує "Україна молода" політолога.

Студенти вимагають гарантій президента

Студенти 13 українських вишів вимагають від президента підписати угоду про асоціацію з ЄС, пише "Коммерсантъ Украина" у статті під назвою "Студенти навчають Віктора Януковича".

Крім Києва, тисячі студентів вийшли на Євромайдани у Львові, Івано-Франківську, Тернополі, Ужгороді та Львові.

Активіст громадського руху "Відсіч" Михайло Свистович повідомив, що в столиці студенти беруть участь у протестах добровільно. "Жодних зобов'язань тут немає, все за бажанням", - каже він.

Image caption Студенти вийшли на масовий протест

Приїздять на київський Майдан й спудеї з інших міст України. "Зараз тут близько 2000 студентів зі Львова, приблизно 500 з Тернополя, також їде молодь з Івано-Франківська, Луцька, Рівного та інших міст. Ми їх розселяємо, організовуємо транспорт і харчування", - каже керівник координаційного штабу студентського Майдану Микола Муравський.

Не київських студентів на Майдані зараз близько 5000, каже Муравський і додає, що сьогодні, коли запланований пік акції, їхня кількість "може збільшитися у півтори рази".

Тим часом українські міністри спробували пояснити студентам провідних столичних вишів причини для призупинення асоціації з ЄС. Попри роз'яснювальні бесіди, студенти віднесли звернення до адміністрації президента з вимогами підписати угоду про асоціацію, гарантувати безпеку Євромайданів та не допустити репресій учасників протестів.

"До нас вийшов представник адміністрації президента, узяв листа, якого підписали представники понад 100 вишів, подякував та пішов. А ми повернулись на Майдан і стоятимемо, поки угоду про асоціацію не підпишуть!" – повідомила студентка Тетяна Тягнирядно.

Бізнес критикує уряд

Український бізнес "розчарований" руйнуванням процесу євроінтеграції, пише газета "День". Видання цитує заяву Європейської бізнес асоціації (ЄБА), яка незадоволена діями уряду.

"Це рішення неминуче збільшило політичний ризик інвестування в Україні, підвищило рівень очікувань з боку інвесторів як плату за такий ризик і таким чином зробило негативні аспекти ведення бізнесу в країні ще помітнішими", - говориться в заяві ЄБА.

Асоціація називає рішення українських можновладців несподіваним і закликає керівництво країни підписати угоду про асоціацію.

"Ми переконані, що угода про асоціацію є саме тим документом, який сприяв би досягненню головної мети нашої організації – впровадженню верховенства права, захисту прав власності та поліпшення інвестиційного клімату в цілому. Саме тому бізнес-спільнота з розчаруванням прийняла рішення уряду України про зміну тактичного підходу до цієї довгоочікуваної угоди," – пише ЄБА.

Бізнесмени також критикують рішення уряду оголосити паузу в підготовці до підписання угоди про асоціацію з ЄС.

"Як будь-яка нормальна людина, я вкрай негативно ставлюся до вчинку нашого уряду", - заявив віце-президент Ліги експертів України Андрій Гусельников.

"Я розчарований дуже сильно, хоча на завтра у мене ще є якісь надії, що все це – якась політична гра і врешті-решт усе складеться", - цитує "День" президента Асоціації фахівців нерухомості Сергія Злидня.

Гумор на Майдані

Таблоїд "Сегодня" пише про анекдоти та байки київського Євромайдану. "Анекдоти переважно лають владу та пригадують Помаранчеву революцію", - пише видання і наводить підбірку майданного гумору.

"Азаров каже, що не дозволить повторення Майдану-2004 і буде особисто відганяти Ющенка від Майдану."

"Ось підпишемо угоду з ЄС – і будуть у нас тільки якісні товари. – А якщо б підписали угоди з Митним Союзом, були б ще й свіжі. – Чому? Тому що привозити товари з Китаю через Росію швидше, ніж через ЄС."

Проявами своєї творчості вихваляються й художники та автори плакатів. Серед найцікавіших: "В Митний союз пуйдьош – козльоночком станеш". Або "Чорні брови, карі очі, я до Путіна не хочу" чи "Путін, якщо кохаєш - відпусти".

Огляд підготував Ілля Глущенков, Служба моніторингу ВВС