Росія як привід для відмови - іноземні ЗМІ про Януковича

Янукович Копирайт изображения Reuters
Image caption У Європі вважають, що Янукович використовує тиск Росії як привід відмовитися від асоціації

Британські газети багато пишуть про саміт "Східного партнерства" у Вільнюсі, на якому Україна не підписала Угоду про асоціацію з ЄС.

Без надії сподіваюсь...

Лідери ЄС "з останніх сил намагаються врятувати угоду з Україною у Вільнюсі", пише Financial Times.

Водночас видання цитує канцлера Німеччини Ангелу Меркель, яка по приїзді до Вільнюса заявила, що не бачить "жодної надії" на підписання угоди, але наголосила, що "двері все ще відкриті для України".

За інформацією Financial Times, США "тиснуть" на ЄС, щоб зберегти шанси на підписання угоди.

"Пропозиція все ще на столі. Угоду про асоціацію можна підписати, щойно Україна буде готова," – цитує видання єврокомісара Штефана Фюле.

Однак Україна "потрапила під великий тиск Москви", яка вимагає, щоб Київ не підписував угоду, додає газета.

Втім, литовський президент Даля Грібаускайте вважає, що Янукович використовує тиск Росії як привід для відмови.

"Вся річ не в тиску чи інструментах тиску. Вся річ в тому, чи хоче країна погодитись на тиск або відреагувати на нього", - цитує Грібаускайте Financial Times.

Угоду не врятовано

"Президент України не зміг врятувати угоду про тісніші стосунки з ЄС", - пише Guardian.

Під час зустрічі з європейськими лідерами, серед яких були канцлер Німеччини Ангела Меркель та прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон, Янукович "надав детальний перелік економічних проблем і вказав на високу ціну на російський газ", пише видання.

"Президент України говорив не про угоду..., а про економічні проблеми України, які необхідно вирішувати. Він хотів, щоб ЄС і Росія спільно вирішили ці проблеми", - заявила президент Литви Даля Грібаускайте.

Guardian також зазначила, що на Януковича чекав "холодний прийом" після того, як він відкинув запропоновану ЄС фінансову допомогу у 600 мільйонів євро як "принизливу", а плани підписання угоди з ЄС заморозили.

"Однак його присутність на зібранні ЄС без підписання угоди вказує на те, що він не хоче спалювати мости з ЄС і залишати економічне майбуття своєї країни виключно Росії, яка хоче, аби Київ приєднався до промосковського торгового блоку", - підсумовує видання.

Головна проблема України - корупція

Багатотисячні протести проти призупинення урядом підписання угоди про асоціацію з ЄС не є головною проблемою України, вважає Independent.

На думку видання, найбільшим злом у країні є корупція.

"Країну переслідують корупція та нестача прозорості, що робить практично неможливим ведення бізнесу у спосіб, який хоч якось би наближався до традиційного", - пише видання.

Як приклад, Independent наводить ситуацію зі своїм фінансовим спонсором – російським олігархом Олександром Лебедєвим, який придбав 50% частку у київському готелі Україна у 2004 році. Наступного року його гроші "експропріювали". За час, що минув, Лебедєв виграв понад 40 судів, але гроші досі не отримав. Зараз справу розглядає Європейський суд з прав людини.

Що ж стосується Вільнюського саміту, де Україна мала підписати доленосну угоду з ЄС, то видання порівнює нашу державу з "нареченою", яка "втекла з-під вівтаря".

"Наречена скасувала весілля минулого тижня заради жорстокого сексу, але вчора ввечері все рівно з'явилася на сніданок, аби незграбно випити шампанського з друзями нареченого", - пише газета.

Independent також звинувачує президента Януковича в тому, що він "вирвав серце з того, що мало стати визначальним самітом і кульмінацією років перемовин".

Економічні ризики зриву євроінтеграції

Відмовляючись від підписання угоди з ЄС, Україна ризикує своїм економічним майбутнім, пише Daily Telegraph.

Заяви українського керівництва про необхідність багатомільярдної фінансової допомоги з боку Європи лідери ЄС зустріли із подивом, пише видання.

На думку міністра закордонних справ Швеції, перемовини "ніколи не були базаром" заради мільярдів. "Це було питання надання Україні та українській економіці доступу до найбільшого інтегрованого економічного ринку у світі", - заявив пан Більдт.

Водночас пропозиція України провести тристоронні перемовини у форматі Україна-ЄС-Росія були відкинуті європейськими інститутами.

"Це двосторонні програми між ЄС та країнами "Східного Партнерства". Нічого спільного з тристоронніми перемовинами з Росією вони не мають", - цитує литовського посадовця Daily Telegraph.

"Невідомо, що зробив російський Президент Володимир Путін, щоб змусити Януковича змінити позицію, але дипломати в Брюсселі, Києві та Москві зробили припущення, що Росія запропонує Україні вигіднішу угоду з постачання газу та кращі умови з виплати боргу у 1,3 мільярда євро. Росія також відновить торгові потоки, які було перервано, коли Янукович почав робити свої офіційні пропозиції Брюсселю", - підсумувало видання.

Огляд підготував Ілля Глущенков, Служба моніторингу ВВС.