Преса: протести показали, яка розділена Україна

Євромайдан Копирайт изображения Reuters

Новий український Майдан у центрі уваги закордонної преси 2 грудня.

Найбільші протести...

У столиці України відбулися найбільші демонстрації з часів Помаранчевої революції, за участі щонайменше 300 тисяч протестувальників, що вимагали відставки президента Віктора Януковича, пише британська Guardian.

"Розлючені рішенням президента відмовитись від підписання інтеграційної угоди з ЄС на користь тісніших відносин із Росією, українці не звертали уваги на судові заборони. Деякі маргінальні групи застосували силу для захоплення адміністративних будівель та спричинили сутички із спецпідрозділами міліції під президентською адміністрацією. Приблизно 200 людей у масках захопили бульдозер та спробували прорвати кордони "Беркуту", - пише видання.

Провідники опозиції заперечили якийсь стосунок до молодиків, що застосовували силу. Під вечір неділі порядок відновили, а спецпідрозділи міліції зайняли позиції за металевими щитами, пише газета.

Газета пише, що колишній депутат Партії Регіонів Інна Богословська звинуватила у кривавих сутичках президента Росії Володимира Путіна та "його союзника в Україні" Віктора Медведчука.

"Протести знову показали, наскільки розділеною є Україна, де південь і схід переважно підтримують зближення з Росією, а захід і центр виступають за європейську інтеграцію," - зазначає газета.

Революція

"Учора (1 грудня. - Ред.) 350 000 протестувальників вийшли на вулиці, протестуючи проти того, що їхній президент повів країну від ЄС," - пише британська Independent.

Пан Янукович, рідною мовою якого є російська, є представником промислового сходу, що культурно та лінгвістично асоціює себе з Росією. Натомість україномовний захід країни має проєвропейські погляди, пояснює газета ситуацію в Україні.

Газета цитує Юрія Луценка, який оголосив про початок революції та про намір опозиції домагатися позачергових виборів.

"Опозиція має намір скористатися з того, що режим Януковича почав тріщати. Після відставки голови адміністрації Януковича і парламентаря, що раніше захищала лінію правлячої партії у ЗМІ, опозиція сподівається, що інші депутати Партії Регіонів також перейдуть на бік протестувальників", - пише газета.

"Якщо Майдан простоїть з тиждень, то у парламенті буде нова більшість, яка проголосує за позачергові вибори", - цитує газета Юрія Луценка.

Той самий Качинський?

Тим часом, польська Gazeta Wyborcza намагається з'ясувати мотивацію лідера польської опозиції Ярослава Качинського, який долучився до протестів у Києві 1 грудня.

"Чи то той самий керівник партії "Право і справедливість", який бачить у ЄС загрозу для польського суспільства, ідентичності та християнських цінностей? Чи це той самий Качинський, який в липні цього року наполягав на терміні геноцид, коли Сейм проводив дебати з приводу 70-ї річниці Волинської трагедії і на чому також наполягала українська Партія регіонів?" - запитує газета.

"Так, це той самий Ярослав Качинський. Учора він поїхав до Києва і став на європейському Майдані. Він закликав українців і надалі домагатися продовження євроінтеграційного курсу", - продовжує газета.

Якою би не була причина, він вчинив добре, тобто так, як повинна робити відповідальна опозиція, що, незважаючи на поділи, висловила позицію польської держави: так, як це було дев'ять років тому, коли він і Лех Качинський також стали на Майдані під час Помаранчевої революції, доходить висновку газета.

Беркут воює з журналістами

Rzeczpospolita пише про побиття польського журналіста Павла Пеньонжка бійцями Буркуту під президентською адміністрацією 1 грудня. Пеньонжек отримав по голові ґумовим кийком, навіть незважаючи на те, що показав посвідчення журналіста.

"Міліція почала розганяти людей, які кидалися камінням. У якийсь момент мені здалося, що пустили газ, і я присів, щоб закрити обличчя шаликом. До мене підбіг "Беркут", і хоча я показав посвідчення з великим написом "преса", я дістав кілька разів кийком, найсильніше - в голову", - розповідає журналіст.

Пеньонжеку надали медичну допомогу, наклали на голову шви, однак він не збирається їхати з Києва і має намір надалі розповідати про події, пише газета.

"Мені наклали шви, не знаю скільки, але зараз я почуваюся добре", - говорить журналіст.

Тим часом посол України у Польщі Маркія Мальський висловив жаль з приводу побиття інших двох громадян Польщі "Беркутом" під час розгону Євромайдану 30 листопада. Натомість польське міністерство закордонних справ повідомило про "про глибоке занепокоєння і обурення" з приводу побиття мирних демонстрантів, пише газета.

Огляд підготував Ярослав Карп'юк, Служба моніторингу ВВС.