ЗМІ Британії: обережний Путін та тріо екс-президентів

Путін Копирайт изображения AFP
Image caption Financial Times пише про обережність Путіна

Британська преса пише про події на київських майданах, заяву українських екс-президентів та обережного Путіна.

"Мужній протест Києва"

Ситуацію у Києві відслідковує газета Guardian у статті "Українські протестувальники у Києві залишаються незламними попри застосування сили". "Протистоянню, що паралізувало центр міста і роботу уряду протягом останніх днів, не видно кінця", - зазначає видання.

Guardian розповідає про зустріч генерального секретаря Ради Європи Торнбьорна Ягланда з прем’єр-міністром України Миколою Азаровим. Як пише газета, очільник Ради Європи стримано висловився щодо можливості прогресу у переговорах влади і опозиції. Він закликав пана Азарова забезпечити незалежне розслідування застосування сили проти мирних протестувальників протягом минулих вихідних.

Газета також вміщує лист члена Палати лордів британського парламенту, барона Нормана Фаулера, під заголовком "Мужній протест Києва". У ньому політик ділиться своїми враженнями від відвідання Майдану у п’ятницю, напередодні розгону наметового містечка "Беркутом": "Температура впала нижче нуля, та попри це на площі було кілька тисяч протестувальників. Коли я йшов через натовп, я був вражений надзвичайно позитивним настроєм людей. Вони тримали прапори України та ЄС, і о 10-ій годині вечора не було жодного натяку на насилля, яке почалося рано вранці у суботу натиском міліції, який був абсолютно недоречним."

"Є великі сподівання, що британські міністри візьмуть до уваги те, що сталося у Києві, і нададуть всю можливу допомогу цим мужнім людям," підсумував лорд Фаулер.

Зігріті солідарністю

Докладну статтю про настрої на київських майданах під заголовком "Солідарність зігріває протестувальників, поки Київ заблокований протестами" вміщує газета Irish Times.

"Всі дороги, що ведуть до будинків уряду, були вчора заблоковані. Тисячі людей відгукнулися на заклики опозиції паралізувати роботу політиків, яких вони звинувачують у зраді країни, продажу її Росії і наповненні власних кишень", - пише газета.

Irish Times переповідає розмову свого кореспондента із учасником протестів 18-річним Ярославом Дишуком, який із чотирма друзями приїхав до Києва з Західної України.

"Майдан не має стосунку до політичних партій, - цитує газета юнака. – Так, ми хочемо уряду, який не є корумпованим і який приведе нас до Євросоюзу. Ті, хто зараз при владі, тягнуть нас назад до Росії, і це жахливо. Майдан - це про людей і про нашу країну. Це місце, де вирішується доля країни".

Екс-президент підтримали протести

Про звернення трьох колишніх президентів України, Леоніда Кравчука, Леоніда Кучми і Віктора Ющенка, на підтримку масових протестів проти рішення очільників країни відмовитися від угоди про асоціацію з Євросоюзом пише газета Daily Telegraph.

Газета розповідає, що колишні лідери України висловили їхню солідарність із мирним громадянським протестом сотень тисяч молодих українців та засудили надмірне використання сили проти мирних протестувальників.

Daily Telegraph звертає увагу на те, що колишні українські президенти закликали чинну владу сісти за стіл переговорів із опозицією і взяти до уваги європейські прагнення українського народу.

Обережний Путін

Ще минулого тижня президент Росії Володимир Путін виглядав переможцем у геополітичній шаховій грі із Україною і Євросоюзом, але протести, які спалахнули у країні після того, як не без "допомоги" Росії, українська влада оголосила про відмову підписати угоду про асоціацію з ЄС, створили неочікувану "дилему" для російського президента, пише Financial Times.

Газета пише, що "Москва намагається укласти угоду, яка передбачає достатньо економічних "цукерок", аби не дати президенту Януковичу знову розвернутися до ЄС".

"Була озвучена пропозиція, щоб Україна і Росія підписали "стратегічну угоду" як компромісний крок і спосіб відновити довіру. Але Кремль вважає, що це може ще більше розлютити українську опозицію і прискорити втрату влади Януковичем", - пише Financial Times.

Відтак, найближчим часом навряд чи варто очікувати фінансової допомоги від Росії, підсумовує газета, додаючи, що, за її інформацією, Росія готова надати Києву позику у розмірі 10 мільярдів доларів, а трохи згодом навіть більше.

Підготувала Наталка Матюхіна, Служба Моніторингу ВВС.