"Що далі, Україно?" - міжнародна преса

Провідні світові видання приділили чималу увагу багатотисячним протестам в Києві та поваленню пам'ятника Володимиру Леніну.

Що далі, Україно?

"Багато українців почуваються глибоко зрадженими рішенням президента Віктора Януковича відмовитися від масштабних торгових та політичних угод з Європою", - пише в коментарі про "найбільшу демонстрацію" в Києві New York Times.

"Гігантський мітинг продемонстрував, наскільки роздратованою стала 46-мільйонна нація з того часу, як Янукович сказав, що він не підписуватиме політичну та угоду про вільну економічну зону з ЄС", - відзначає видання, додаючи, що більшість людей приєднались до протестів не через непідписання угод з ЄС, а через міліцейську жорстокість під час розгону мирного протесту на Майдані.

Водночас New York Times відзначає, що опозиційні лідери не бачать "легального способу усунути" Януковича від влади, а протестувальники "не підуть на поступки без змін у найвищих ешелонах влади".

Непоступливість натовпу може змусити Януковича вдатися до "неприємних варіантів, включно з можливістю силового розгону, якого багато протестувальників бояться, але вважають неминучим", - веде далі видання.

"Він також може почекати, сподіваючись, що похолодання та деморалізація врешті-решт зменшать кількість людей в натовпі, але тривала облога великої частини його столиці вже додала наліт слабкості та нерішучості до дедалі більшої непопулярності уряду", - пише New York Times.

Крім того, напруга зростає через економічні проблеми в державі, якій потрібно десь 18 млрд доларів для стабілізації ситуації.

"Зараз здається, що, найпевніше, ця допомога прийде від Росії",- вважає видання.

Втім, велике питання, чи погодяться з цим протестувальники.

"Люди мають гідність. Саме тому вони тут. Не тому, що вони проти Януковича, не тому, що вони за ЄС, а тому що вони мають гідність. І вони хочуть жити з гідністю", - цитує New York Times одну з протестувальниць.

Народна зневіра в політиках

"Опозиція намагається перетворити народний гнів у політичні здобутки, які б могли більше зблизити цю 46-мільйонну країну з Європою", - пише Wall Street Journal у репортажі про недільний багатотисячний протест у Києві.

"Опозиційним лідерам не вистачає конституційних засобів змусити уряд піти у відставку до 2015 року. Вони зіткнулися з суперечками серед протестувальників, багато з яких не довіряють будь-кому, хто пов'язаний з корумпованою політичною системою України", - веде далі видання.

Wall Street Journal наголошує на небажанні багатьох протестувальників асоціюватися з будь-якою політичною силою.

"Ми не хочемо обміняти одну проблему на іншу. Ми не хочемо, аби одна банда змінила іншу. Неважливо, які прізвища в міністрів. Ми хочемо змінити правила гри", - цитує видання ватажка студентів зі Львова Антона Савіді.

Водночас численні блокади та заклики до влади та президента піти у відставку поки що не призвели до поступок останніх.

"Окрім оголошення розслідування дій опозиційних політиків СБУ, Службою безпеки України, яку раніше знали як КДБ, влада продовжувала мовчати", - пише Wall Street Journal.

Революція

"Повалення пам'ятника Леніну протестувальниками підкреслює протилежні погляди на історію, які все ще розпалюють антипатію між проєвропейськими українцями та режимом Володимира Путіна в Москві", - пише Daily Telegraph.

"Українські націоналісти звинувачують Радянський Союз, правонаступницею якого є Росія, в геноциді українського народу під час Голодомору 1932-33 років", - відзначає видання. Ще однією важливою суперечністю є те, що "багато українців вважають Українську Повстанську Армію та її лідера Степана Бандеру національними героями, а в Росії – та значній частині східної України – їх вважають колабораціоністами нацистів", пише Daily Telegraph.

Тому, веде далі видання, Москва розглядатиме повалення пам'ятника Леніну як "навмисно провокативний акт". Утім, навряд чи Кремль зможе суттєво вплинути на ситуацію, пише Daily Telegraph.

"Протестувальники переконливо продемонстрували, що вони зараз контролюють вулиці Києва. Відновлення чи бодай здатність відновити урядом Віктора Януковича порядок у наступні дні може вирішити результат того, що все більше скидається на революцію", - підсумовує видання.

Повалення Леніна – думки розділились

"Янукович залишається в тіні" з моменту початку протестів, вважає провідне британське видання Guardian.

Image caption Повалений Ленін - результат протестів у неділю

"Він навіть поїхав у триденну подорож до Китаю минулого тижня, в той час як центр Києва залишався в облозі. Він повернувся до України у п'ятницю, із зупинкою в Росії для зустрічі з Володимиром Путіним. У Києві поширюються чутки, що парочка узгодила приєднання України до проросійського Митного союзу", - веде далі видання.

На думку Guardian, ці чутки могли стати причиною повалення пам'ятника Леніну, під час якого "сотні людей зібрались довкола нього, співаючи державний гімн і скандуючи 'Янукович, ти наступний'".

Щоправда, не всі протестувальники в захваті від цієї акції.

"Вони мали позбавитися Леніна хтозна-коли, але я не впевнена, що це правильний спосіб, у який це потрібно робити", - цитує видання одну з протестувальниць, яка закликала до уникнення насильства.

Видання називає вчорашнє віче найбільшим за весь час двотижневих протестів.

"Протестувальники несли жовто-сині прапори України та прапори ЄС. Хоча дехто махав прапорами політичних партій, більшість на вулицях не підтримувала конкретну політичну силу", - зазначає Guardian.

Огляд підготував Ілля Глущенков, Служба моніторингу ВВС

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів