ЗМІ про політичну кризу: пора починати діалог

Євромайдан, 8 грудня Копирайт изображения AFP
Image caption Вже третю неділю поспіль на протест у центрі Києва збираються сотні тисяч людей

У понеділок українська преса пише про можливі виходи із політичної кризи, залякування МОЗу, долю пам’ятника Леніну і нестабільність гривні.

Що робити?

Газета "Комсомольская правда в Украине" вміщує думки політологів і громадських активістів про те, як Україні вийти із політичної кризи.

Про необхідність дострокових виборів розповів виданню політолог Віталій Бала. "У будь-якій країні, де виникає політична криза, йдуть на перевибори. Люди самі зроблять свій вибір і конфлікт буде вирішено", - каже він.

Володимир Фесенко вважає, що починати треба з діалогу. "Треба починати проводити переговори. Оскільки ані влада, ані опозиція не налаштовані на це, ініціювати діалог повинна громадськість", - цитує його "Комсомольская правда".

Письменник Віталій Капранов переконаний, що без допомоги міжнародних посередників Україні буде важко вийти із протистояння. "Стимулювати створення круглого столу повинні міжнародні авторитети, уповноважені представники всіх сторін конфлікту, люди, які готові взяти на себе відповідальність", - каже він.

Газета також цитує депутата від Партії регіонів Володимира Стояна, який підтримує ідею переговорів. "Насамперед, треба сісти за стіл переговорів. Всі сторони повинні забути про протистояння, об’єднатися і піти на поступки один одному", - переконаний нардеп.

"МОЗ лякає хворобами"

Міністерстві охорони здоров'я України заявило, що відвідування масових акцій погіршує епідеміологічну ситуацію в Києві, повідомляє "Коммерсантъ-Украина".

Приводом до звернення став інцидент із померлим мешканцем Львівської області, труп якого знайшли минулого тижня, нагадує видання. Судово-медична експертиза показала, що неодноразово судимий чоловік помер від легеневої кровотечі, викликаної відкритою формою туберкульозу.

"Коммерсант" розповідає, що за інформацією головного санітарного лікаря України Анатолія Пономаренка, у мітингувальників також виявлені воші.

Пономаренко заявив газеті, що минулої п'ятниці було проведено дезінфекцію приміщень КМДА, а найближчим часом те саме планується зробити в Будинку профспілок та Жовтневому палаці, де розташувалися мітингувальники.

"У Державній санітарно-епідеміологічній службі мітингувальників лякають епідемією грипу", - веде далі "Коммерсант".

"Поки що епідемію не оголошували ні в Києві, ні в Україні, – цитує газета заступника начальника Держсанепідслужби в Києві Олега Рубана. – Однак погодні умови погіршуються , і ймовірність збільшення захворюваності зростає", - каже він.

Організатори ж Євромайдану кажуть, що заяви МОЗ - це ще один метод боротьби з мітингами в центрі столиці.

Повалений Ленін

Про невеселу долю пам’ятника Леніну, який був зруйнований у неділю, розповідає газета "Сегодня".

Копирайт изображения AP
Image caption Мітингувальники розібрали монумент Іллічу на сувеніри

Газета нагадує, що пам’ятник Леніну з’явився на бульварі Шевченка 5 грудня 1946 року, відкривав його особисто Микита Хрущов. Монумент зроблений із рідкісного матеріалу – карельського кварциту, з якого побудований і Мавзолей Леніна у Москві.

"Пам’ятник вождю стоїть у поганому місці. Під час війни на цьому місці, на початку бульвару Шевченка, була встановлена шибениця, на якій німці показово страчували ворогів рейху", - пише "Сегодня".

Газета цитує начальника управління охорони культурної спадщини КМДА Якова Діхтяра, який розповів, що за часів президента Ющенка пам’ятник виключили із списку культурної спадщини. А києвознавець Михайло Кальницький заявив виданню: "Історичної цінності пам’ятник не має. Моє особисте ставлення до руйнування пам’ятника таке: хіба в цивілізованій Європі воюють з монументами?"

А звинуватять протестувальників

Уряд Миколи Азарова, який демонструє неспроможність утримати економічну ситуацію в Україні від погіршення, перекладе всю відповідальність за економічні негаразди на протестувальників, застерігають "Вечерние вести".

Видання нагадує, що Азаров ще 1 грудня заявляв про негативний вплив політичної нестабільності на курс національної валюти. "А поки чиновники нагнітають ситуацію, експерти всіма силами намагаються загасити панічні настрої", - зазначають "Вечерние вести".

Газета цитує економіста Олександра Жолудя, який заявив, що саме негнучка політика урядовців призводить до стрибків гривні.

"Світові організації, як от МВФ, вже давно рекомендують урядові України зробити курс гривні гнучким. Навіть якби не було ситуації, що склалася зараз, є сенс послабити національну валюту. Тому казати, що відбулися деякі події, які різко обвалили гривню, не варто", - вважає він.

Підготувала Наталка Матюхіна, Служба моніторингу ВВС