Янукович обирає між силою і переговорами - ЗМІ

Копирайт изображения Reuters

Російська та американська преса 10 грудня про події в Україні: враження і уроки

Підміна символів

На думку американського професора Саши Сендеровича, повалення пам’ятника Леніну в Києві може розглядатися не тільки як прощання з важким історичним минулим, але і як шлях до створення нових символів.

"Якщо згадати, що Україна вже понад два десятиріччя є незалежною країною, повалення статуї Леніна може означати багато чого, зокрема нести попередження про підміну істотних змін в управлінні країною та колективному мисленні ейфорією символічних жестів", - пише він у International New York Times.

Порівняння руйнування Леніна до падіння Берлінської стіни видається йому "анахроністично ностальгічним", оскільки перспектива об’єднаної Європи, на його думку, не є настільки ж актуальною, як у 1989 р., через "сьогоднішні економічні проблеми та підйом правого націоналізму".

Між насиллям і переговорами

Копирайт изображения AP

Події понеділка в Україні The Washington Post описує як "балансування між силовим подавленням (протестів) та політичними переговорами, які є єдиним виходом з триваючої кризи" у країні.

Хоча президент Віктор Янукович погодився на круглий стіл за участі трьох колишніх президентів України, щоб обговорити шляхи завершення його протистояння з масовим протестним рухом, він також скерував спецназ на позиції протестувальників в центрі Києва, а службу безпеки - на штаб-квартиру головної опозиційної партії, нагадує видання.

"На щастя, мирне врегулювання все ще залишається в інтересах обох сторін. Незважаючи на мобілізацію сотень тисяч у столиці та інших містах, прозахідний протестний рух не має законних засобів, аби змістити Януковича, який виграв демократичні вибори в 2010 році. Опозиція представляє найкраще з України - повсталу молодь та середній клас - і якщо найбільша країна Європи бачить себе частиною Заходу, мрія про єдиний і демократичний континент є досяжною", - пише видання.

"Але дуже важливо, щоби прозахідні сили дотримувалися мирної і демократичної тактики", - нагадує газета.

"Нещирий" ЄС

"Нещирими" вважає намагання ЄС примирити українську опозицію та владу "Российская газета". Однією рукою, пише видання, ЄС фінансує опозицію, іншою - намагається посадити сторони конфлікту за стіл переговорів.

"Координація акцій громадської непокори в Києві здійснювалася через закриті мережі Інтернет з території США, Грузії та Польщі. [...] Гроші, призначені опозиції, поступали на розрахункові рахунки декількох українських організацій з таких країн, як Велика Британія, Канада, Польща, Португалія, а також США (найбільший об’єм фінансування)", - стверджує газета з посиланням на власні джерела.

"Західні політики, які сьогодні в соціальних мережах опікуються громадською згодою в Україні, представляють країни, через які йшло фінансування акцій протесту", - робить висновок видання.

Уроки Євромайдану

Росії доведеться зробити висновки з подій на українських "євромайданах" і відповідним чином скоригувати своє ставлення до України, пишуть "Московские новости".

На думку видання, "головним результатом "євромайдану" є саме зміна порядку денного внутрішньої політики", а саме пошук нового лідера. У такій ситуації Росії потрібно шукати "межі компромісів" і нових політичних союзників в Україні.

"Найближчим часом у неї [Росії] нема там союзників. Навіть тих поміркованих, які були, ми втратили цієї осені. І сьогодні Янукович є безальтернативним партнером для Росії, при цьому, звісно, абсолютно ненадійним, оскільки він політично ослаблений", - вважає політолог Гліб Павловський.

Також, на думку газети, Росії доведеться зважати на європейські цінності українців і не протиставляти їм свої "духовні скрєпи". На думку політолога Володимира Жарихіна, Росія має ширше використовувати політику "м’якої сили", аби зробити свій імідж привабливим для молодих українців.

Огляд підготувала Марія Кондрачук, Служба моніторингу ВВС