Преса: "тітушки" теж не люблять владу

Київ Копирайт изображения UNIAN
Image caption Спортивно вбрані молоді чоловіки, які часто приховують обличчя від камер, отримали назву "тітушки"

Підсумки минулого тижня на Майдані, машиніст-бунтар, плани опозиції та мотивація "тітушок" - теми української преси у п'ятницю, 13 грудня.

Майдан. Підсумки тижня

Підсумки тижня підбиває "Комсомольская правда в Украине". Газета пригадує, що 8 грудня відбувся наймасштабніший мітинг за всю історію незалежної України. Опозиція заявила, що вдалося зібрати мільйон людей. Люди заполонили Майдан Незалежності та частину Хрещатика.

"Жертвою натовпу прибічників партії "Свобода" став Ленін на Бесарабці. "Тіло" досі лежить під постаментом і його добивають молотами. Необхідного ефекту досягнуто. Через кілька місяців мало хто згадає, чому люди вийшли на вулиці. Але деталі падіння пам'ятника запам'ятаються на роки".

Наступними знаковими подіями були демонтаж форпостів опозиції на вулицях Києва та спроба вторгнення на територію Майдану.

"Частина барикад пішла в небуття, частину відновили. Своя перемога є у кожного. А отже розвиток подій ще попереду", - підсумовую газета.

Тим часом, мешканці столичного Печерська нарікають на міліцію та комунальників, які влаштували між їхніми будинками сміттєзвалище. Газета публікує фото, на якому видно купу сміття на фоні багатоповерхівок.

"Місцеві мешканці вважають, що винні правоохоронні органи і комунальники, які нібито і звезли сміття після спроби "зачистити" вулиці від мітингувальників. Щоправда у мерії це офіційно спростовують", - пише газета.

Машиніст-бунтар

"Сегодня" пише про машиніста київського метрополітену, який закликав пасажирів виходити на Євромайдан під час спроби внутрішніх військ та спецзагонів міліції "зачистити" мітинг протестувальників.

Розмова із машиністом Віталієм Замойським відбулася на Євромайдані після його робочої зміни.

"У середу на станції площа Льва Толстого я оголосив пасажирам: у зв'язку зі штурмом "Беркутом" наметового містечка, станції метро Хрещатик та Майдан Незалежності закриті на вхід і вихід і працюють як пересадочний вузол. Реакції пасажирів я не бачив, але на Майдані їх вийшло більше, ніж звичайно", - згадує машиніст.

Після оголошення до нього підбіг полковник міліції, що їхав у цьому поїзді. "Він вимагав пояснень, чому я порушую інструкцію... Я сказав йому, що у мене графік, закрив двері і повіз пасажирів по маршруту", - розповідає далі Віталій Замойський.

Полковник почав кудись телефонувати. Згодом керівництво метрополітену попросило машиніста більше такого не повторювати.

У адміністрації метрополітену підтвердили, що машиністові зробили зауваження, але звільняти його не збираються. "Звільнити машиніста ми можемо лише у випадку грубого порушення, що спричинило збій у роботі метро", - пише "Сегодня".

Сам машиніст пояснив свій вчинок так: "Мені не подобається, коли мужики в погонах, які повинні захищати дітей, б'ють їх кийками. А деякі з них навіть отримують від цього задоволення. І це найстрашніше. Ось тому я і сказав ці слова".

В очікуванні облоги

Барикади на Майдані суттєво виросли і зміцнилися. Кількість охоронців по периметру також зросла. Тепер вони організовані краще, пише "Коммерсант Украина". Хоча є і труднощі.

"Труднощі виникають із закупкою побутових приладів і великих партій провізії. Ми знаємо, що на складах деяких магазинів товар був у необхідній кількості. Однак, коли доходило до закупки у деяких випадках адміністрація відмовляла у цьому", - говорить комендант Будинку профспілок Степан Кубів.

На вихідні опозиція готує нові акції протесту, однак подробиці тримає у секреті.

"Можу тільки сказати, що опозиція готує адекватну відповідь владі на її останні дії. Наші акції залишаються мирними, але набуватимуть наступального характеру", - говорить депутат-опозиціонер Андрій Іллєнко.

Свої плани опозиція має і стосовно альтернативного мітингу, який на вихідних скликає влада.

"Опозиція не виключає, що всі ці люди, яких Партія регіонів звезе до Києва, збунтуються проти влади і перейдуть на Майдан. Не думаю, що вони будуть іти з нами на конфлікт, а "тітушки" не становлять для нас серйозної небезпеки", - наголосив пан Іллєнко.

Майдан вигідний "тітушкам"

Тему політичного найму продовжує "Україна молода". Її журналіст поговорив з одним із тих, кого в народі називають "тітушками", щоб з'ясувати їхню мотивацію. Мотивація виявилася одна - гроші.

"Усі вони безробітні. Усі не хочуть нікого бити, приїхали винятково заробити гроші і клянуть владу на всі заставки. Усі хочуть залишитися інкогніто і соромляться свого заробітчанства. Такса - 500 гривень на день, золота мрія пришибленої злиднями провінції", - пише газета.

Оскільки гроші є головним, то заробітчани від влади зацікавлені у максимальному продовженні Майдану.

"Сидять вечорами, п'ють пиво, прикидають, наскільки крутий телефон куплять, якщо Майдан протримається, і ми з ним, до Нового року. Так що взагалі-то ми напряму зацікавлені в Майдані", - говорить співрозмовник "України молодої".

Об'єднує "тітушок" дві речі: нелюбов до влади і цинізм. "Якби ти тільки чула, як усі у нас лають владу! Такого, мабуть, і на Майдані не почуєш... Об'єднує що? Цинізм. Так. Ми всі циніки", - говорить політичний заробітчанин.

Огляд підготував Ярослав Карп'юк, Служба моніторингу ВВС