Іноземні ЗМІ: ЄС і Росія ведуть дипломатичний бій за Україну

Віктор Янукович і Кетрін Ештон Копирайт изображения AFP
Image caption Глава дипломатії ЄС Кетрін Ештон у вівторок зустрілася в Києві з Віктором Януковичем

В п’ятницю, 13 грудня, іноземна преса пише про можливість запровадження санкцій проти українських чиновників, хитку українську рівновагу, та дипломатичне "перетягування канатів" ЄС та Росії.

Батіг Заходу

Якщо українська влада застосує силу проти мітингувальників, Захід може піти на запровадження санкцій, пише польська Rzeczpospolita в статті "Батіг Заходу проти олігархів", додаючи, що саме цього бояться українські олігархи.

Поки що ані ЄС, ані США не погрожують санкціями публічно, але українська влада повинна пам’ятати, що саме політичні та економічні санкції є інструментом Заходу в таких випадках.

"Ця інформація повинна бути переказана Києву дипломатичними каналами", - каже євродепутат Павел Коваль. Санкції – це не позитивна мотивація, а погроза, що має відбити охоту у влади застосовувати силу.

Експерти вважають, що поки що нема підстав запроваджувати санкції проти українських урядовців, а розгін мирної демонстрації на Майдані є лише підставою для початку розслідування, але цього замало, аби говорити про санкції.

"Але санкції повинні бути на столі як один з варіантів, і інша сторона повинна про це знати", - каже Георг Форбріг з берлінського бюро German Marshall Fund.

Настанова Януковичу

Наймасовіша акція в рамках евромайдану, запланована на вихідні в Києві, повинна стати настановою Віктору Януковичу перед запланованою на 17 грудня поїздкою до Москви, пише "Независимая газета".

Українська влада вже заявила, що за підсумками переговорів з Володимиром Путіним не будуть підписані жодні документи, пов'язані з перспективою вступу до Митного союзу, і що Київ продовжить переговори про асоціацію з ЄС.

Теоретично це означає, що Євромайдан простоїть ще кілька днів і потроху розійдеться. Ситуація може залишитися в хиткій рівновазі до 2015 року, якщо тільки влада знову не кине силовиків на розгін акції, пише видання. Адже після подій в ніч на 11 грудня до Києва знову вирушили тисячі активістів з різних областей.

Експерти в Києві вважають, що Віктор Янукович залишиться на посаді президента до 2015 року, але йому доведеться переформатувати уряд. Новий склад кабінету міністрів весною зможе підписати угоду з ЄС, після чого Захід буде жорстко контролювати виконання всіх пунктів документа, що передбачає проведення реформ в Україні.

Перетягування канату

Тим часом, набирає обертів дипломатична битва за Україну, пише британський Guardian. Газета каже, що "дипломатичне перетягування канату" пожвавилося у четвер, коли представниця ЄС Кетрін Ештон заявила, що Київ попри все готовий підписати угоду з Євросоюзом, а Росія зробила чергову спробу заманити Україну до Митного союзу.

Російський президент Володимир Путін заявив, що Митний союз "базується на рівних правах та реальних економічних інтересах" країн-учасників, та додав, що здобутки євразійської інтеграції "тільки збільшать зацікавленість наших сусідів, разом з Україною".

Газета пише, що антиурядові демонстрації в Україні набирають обертів після спроби міліції знести усі барикади на вулицях та відбити будинок київської міської адміністрації, а уряд, в свою чергу, готує альтернативні протести на вихідні.

Тиск посилюється

На думку російської газети "Коммерсантъ", Захід посилює тиск на Україну. США вперше визнали, що не виключають запровадження санкцій проти українських чиновників, а Європарламент таки ухвалив резолюцію, в якій йдеться про необхідність нової посередницької місії ЄС на найвищому рівні.

Ідею санкцій підтримав також екс-прем'єр Польщі, а нині лідер опозиції Ярослав Качинський. Втім, глава польського МЗС Радослав Сікорський запевнив: "Сьогодні говорити про санкції передчасно". Так само вважають і в офісі глави зовнішньополітичної служби ЄС Кетрін Ештон.

Так чи інакше, ставлення Євросоюзу до України істотно змінилося, вважає видання. Учора представник Єврокомісії Олів'є Бейлі заявив: про задоволення прохання України щодо надання їй фінансової допомоги не може бути й мови.

У будь-якому випадку, учасники Євромайдану, не мають наміру розходитися. Залишатися на площі вони планують щонайменше до 17 грудня: на цей день заплановано засідання українсько-російської міждержавної комісії, в ході якого, як вважають прихильники євроінтеграції, Москва в черговий раз спробує "купити" Україну, пише видання.

Огляд підготував Дмитро Зоценко, Служба моніторингу ВВС