Преса: колишні спецназівці розповіли, чому підтримують Майдан

Копирайт изображения AFP
Image caption Київські протести - в центрі уваги українських тижневиків

Українські тижневики пишуть про ніч 11 грудня, важливість діалогу, можливість силового сценарію і розслідування російських журналістів.

"Беркут", слабкість і діалог

Події тижня, що минає, аналізує тижневик "Комментарии". Часопис звертає увагу на недалекоглядність тих, хто віддав наказ "Беркуту" руйнувати барикади протестувальників 11 грудня. "Зустрівши опір протестувальників, розгін мітинга захлинувся і породив нову хвилю мобілізації", - відзначає видання.

На думку тижневика, так само безрезультатно закінчиться "операція по повній зачистці Майдана, або як кажуть в МВС, заходів по благоустрою територій". "Велелюдний мітинг збереться в іншому місці, адже площ для цього у Києві вистачає", - вважають "Комментарии".

Тижневик бачить лише два виходи із ситуації, що склалася: продовжувати "виснажувати противника, що може розтягтися на місяці", або сідати за стіл переговорів. "Комментарии" відзначають, що поки що сторони не лише бояться зробити крок на зустріч одна одній, але навіть утриматись від войовничої риторики.

"Очевидно, вони вважають, що і прихильники, і противники сприймуть таке прагнення діалогу як прояв слабкості", - пише тижневик, нагадуючи, що репутаційні ризики окремих політиків не йдуть у жодне порівняння з реальною загрозою виходу ситуації з-під контролю з непередбачуваними наслідками.

"Майдан вистоїть"

Побоювання щодо можливості силового варіанту розвитку подій висловлює тижневик "Дзеркало тижня". Непрямим підтвердженням цього стала передислокація із регіонів до столиці значної кількості правоохоронців, вважає видання.

Часопис також зазначає, що місцем проведення "антимайдану" обрали Європейську площу, що посилило підозри про підготовку "зачищення".

"Безпосереднє сусідство провладної масовки з Євромайданом значно спрощує організацію провокацій. Згідно з однією з версій, група бойовиків-найманців, "прикрашених" символікою однієї з опозиційних партій (припускають, "Свободи") має організувати бійку на "антимайдані" і демонстративно ретируватися у бік Євромайдану. Мета - спровокувати сутичку двох майданів і створити тло для оперативного реагування карателів", - пише "Дзеркало тижня".

Передбачається, що спровокований масовий безлад дасть главі держави підставу видати указ про надзвичайний стан, який забороняє проведення будь-яких масових акцій, офіційно обмежує конституційні права та свободи громадян.

Тижневик пише, що й рішення лідерів опозиції прийняти виклик Януковича і прийти на круглий стіл із його участю могло бути продиктоване тільки одним мотивом - спробою уникнути кривавого сценарію. І, наскільки вдасться, перевести процес у переговірне русло.

"У Януковича все ще є красивий вихід, який не передбачає довічного ув'язнення на Рубльовці. Але він усе ще не чує Майдану. А дарма. Майдан відстоїть і вистоїть. І віддзвонить. Питання: по кому?" - підсумовує "Дзеркало тижня".

"Не допустити бійні"

Колишні спецназівці, відставні генерали розповіли тижневику "Фокус" про те, чому вони вийшли на Майдан і як оцінюють дії влади 30 листопада і 11 грудня.

Видання пише, що поява колишніх бійців армійського спецназу у палатках на Майдані – реакція на дії колег із спецпідрозділів міліції. "Ми не прийшли заради політиків. Ми не віримо ані лівим, ані правим. Ми тут, аби не допустити бійні", - цитує тижневик "сивого велетня у камуфляжі".

"На Майдані сьогодні еліта Збройних Сил, адже колишніх спецназівців на буває", - розповів "Фокусу" генерал-лейтенант у відставці, колишній начальник військової розвідки Віктор Гвоздь. Він відкидає як "смішні" розповіді проте, що під час загострень "беркутівці втрачали над собою контроль "через провокації протестувальників. "Там жодного руху не зроблять без команди. Бійці явно діяли за наказом, і це не робить честі тим, хто ними командував", - переконаний Гвоздь.

А от колишній начальник Генштаба, генерал армії Іван Свида вважає, що виконавці протизаконних наказів, відданих політиками, часто-густо стають цапами-відбувайлами: "Я сам хожу до теперішніх генералів і розмовляю з ними про те, у що може вилитися реалізація силового сценарію для їхнього власного життя і кар’єри. У подібних випадках військових часто використовують, не переймаючись їхньою подальшою долею."

Свида висловив сподівання, що нинішня українська влада "не опуститься" до припинення протестів силовим шляхом.

"Гра на загострення"

Враженнями від подій у Києві поділився з тижневиком "Корресподент" головний редактор радіостанції "Эхо Москвы" Олексій Венедиктов. Він також розповів про те, чому деяким журналістам варто перекваліфікуватися на манікюрниць.

Часопис пише, що Венедиктов з колегами прибув до Києва, аби провести журналістське розслідування "кривавого розгону" на Майдані 30 листопада. За його словами, дії "Беркута" тієї ночі мали на меті радикалізувати ситуацію.

"На Майдані протестувальників взяли у каре. Тобто завдання було не витісняти і розсіювати, а "мочити", лякати. Навіщо "Беркут" бігав за людьми у повному обмундируванні – уявляєте, як важко в ньому бігати? І чому це сталося, коли протест вже затихав? Це була гра на загострення, дії радикального крила влади", - цитує "Корреспондент" російського журналіста.

Венедиктов також розповів тижневику і про особливості роботи ЗМІ в Росії. На питання, чи не боїться він обстоювати точку зору, яка не завжди збігається з баченням російської влади, Венедиктов відповів: "Якщо ти боїшся, треба міняти професію і йти в манікюрниці. Ризики мінімальні, гроші великі".

Підготувала Наталка Матюхіна, Служба моніторингу ВВС