Іноземні ЗМІ: демократія - досягнення народу України

Протест

19 грудня іноземна преса аналізує українсько-російські домовленості щодо газу та кредитів, президентську амністію у Росії та потенційне впровадження пластикових банкнот у Великій Британії.

Домовленості з Росією та українські протести

Газета International New York Times аналізує нові російсько-українські домовленості щодо ціни на газ та нових кредитів. На думку видання, угоди дещо зневірили мітингувальників в Києві.

"Оголошення про угоди розчарувало протестувальників, втомлених та змучених після трьох тижнів на Майдані Незалежності", - зазначає видання. Лідери опозиції ж закликають своїх прихильників залишатися терплячими, поки самі намагаються відшукати нову стратегію.

Газета наводить думку бізнесмена Віктора Пінчука, який вважає, що президент Віктор Янукович готовий домовлятися із протестувальниками, які вимагають відставки уряду прем'єра Миколи Азарова, а також покарання причетних до силового розгону Євромайдану. На думку пана Пінчука, такі поступки згасять протести навіть незважаючи на те, що угода про асоціацію з ЄС так і лишилась непідписаною.

"Люди вийшли на вулицю заради цінностей та проти насильства. Вони там не заради угоди про асоціацію", - цитує видання бізнесмена.

Поки що ж слабка реакція протестувальників на російсько-українські домовленості допомагає президенту Росії Володимиру Путіну обійти ЄС та США у боротьбі за Україну, підсумовує International New York Times.

Чергова перемога Путіна

Геополітичною перемогою Москви над Вашингтоном називає українсько-російські угоди "Независимая газета". Переможцем вони зробили і президента Віктора Януковича, який "переграв" опозицію всередині країни.

"У програші може опинитися та частина України – західні й центральні області – яка вимагала проведення глибоких реформ та зміни системи влади", - додає видання.

Опитані газетою експерти, втім, вважають, що пан Янукович все ще не відмовився від планів підписати угоду про асоціацію з ЄС.

"Українсько-російські домовленості дозволять Києву спокійно продовжувати переговори з ЄС, наповнюючи угоди новим змістом", - цитує "Независимая газета" політолога Костянтина Бондаренка. Експерт додає, що підписані угоди, а також неспроможність опозиції запропонувати суспільству "адекватну програму дій", значно підвищують шанси глави держави на переобрання.

Екс-президент Польщі Лех Валенса не вірить у можливість зміни лідера держави до 2015 року.

"Україна не зможе скинути владу недемократичним шляхом, адже хай ущербна, але все ж таки демократія є досягненням цього народу", - цитує його "Независимая газета".

Кого омине амністія

Газета Guardian висвітлює ухвалення президентського проекту про амністію у російській Держдумі. Згідно з ним, вже найближчім часом на волю мають вийти дві учасниці панк-гурту Pussy Riot, а 30 активістів Greenpeace з затриманого судна Arctic Sunrise отримають шанс повернутися додому.

"Проект амністії не називає жодних імен, тож особливості її впровадження залишаються неясними. Втім, здається, що рішення було прийняті задля покращення іміджу Росії напередодні Зимових Олімпійських ігор у Сочі, які розпочнуться менш ніж за два місяці", - зазначає видання.

Втім, проект амністії передбачає "примітні виключення". Зокрема, отримати її не зможе ув'язнений олігарх Михайло Ходорковський, а також деякі зі звинувачуваних у так званій "болотній справі" про масові заворушення у Москві 6 травня 2012 року.

"Дехто із 26 обвинувачуваних підпаде під амністію, але більш як половина – ні, включаючи Михайла Косенка, засудженого у жовтні до невизначеного терміну психіатричного лікування", - пише газета.

Пластикові банкноти вб'ють тактильні відчуття?

Часткове запровадження пластикових банкнот у Великій Британії, яке очікується у 2015 році, викликало занепокоєння у поціновувачів тактильних відчуттів, зазначає газета Independent.

Необхідність впровадження пластикових п'ятифунтових купюр у країні пояснюють їхньою гігієнічністю, довготривалістю та безпечністю, адже пластик буде важче підробити. "Але хіба цього достатньо, щоб виправдати знищення 320-річної традиції, яка має величезний вплив на британську культуру?" - запитує автор статті.

Свою неприязнь до пластикових банкнот він пояснює тим, що їх важко рахувати через слизькість та неможливо ефективно переробляти без забруднення довкілля. Але головне, що викликає у нього обурення – втрата тактильних відчуттів через "занепад" паперу. На думку автора, ілюстрацією до цього поступово стає занепад друкованих ЗМІ, заміна паперових книжок на електронні та закриття бібліотек.

"Скоро Bank of England напише у звіті, що металеві гроші містять потенційно шкідливі сплави, а тому буде вирішено випускати лише гумові монети номіналом у 2, 5, 20 та 50 пенсів. Такого оголошення поки що не було. Але запам'ятайте мої слова", - саркастично попереджає Independent.

Підготувала Яна Люшневська, Служба моніторингу BBC.