Українська преса: новий бюджет та "уряд смертників"

Бюджет Копирайт изображения UNIAN
Image caption Преса обговорює перспективи українського бюджету

У четвер, 19 грудня, українська преса пише про новий бюджет, нещире блокування парламенту, конституційну реформу та новий уряд.

Новий бюджет

Український уряд нарешті схвалив проект бюджету на 2014 рік, пише газета "Сегодня".

Очікується, що соціальні виплати в 2014 році зростатимуть тричі: в січні, липні та жовтні. Податки, зокрема ПДВ, уряд в 2014 році знижувати не планує, хоча податок на прибуток зменшиться на 1% - до 18%.

Новий бюджет враховує і нову ціну на газ, і кредит у 15 мільярдів доларів, отриманий від Росії. Cвоєю чергою, опозиційні партії кажуть, що не підтримуватимуть цей проект бюджету.

"Приймати бюджет, не роздавши його для ознайомлення депутатам неможливо", - цитує видання Олега Тягнибока. А "Батьківщина" каже, що бюджет можна прийняти наступного тижня, якщо зробити його пленарним та провести три читання з бюджету.

Окремо опозиція вимагає оприлюднення домовленостей, підписаних президентом Януковичем у Москві.

Обережне блокування

Продовжуючи блокування парламенту, опозиційні фракції вимагають проведення дострокових парламентських виборів навесні, пише "Україна Молода".

Але розвиток подій, тобто "м’яке блокування", що дозволило спікеру відкрити сесію на 5 хвилин, дозволяє зробити висновок, що жодна з парламентських фракцій не зацікавлена в запуску передбаченого законом 30–денного лічильника "неможливості роботи парламенту".

На думку голови Регламентного комітету ВР Володимира Макеєнка, не зацікавлена у розпуску парламенту, в першу чергу, опозиція: "тому що побачила результати виборів у п’яти округах" 15 грудня.

"Звичайні народні депутати не хочуть витрачати здоров’я, час і гроші на ці вибори, і взагалі всі хочуть зустріти Новий рік і Різдво і жити спокійно", - вважає пан Макеєнко.

Нова стара конституція

Голова парламентського комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування Давид Жванія пропонує повернутися до парламентсько-президентської форми правління, яка втратила чинність за рішенням Конституційного суду від 2010, пише газета "Коммерсантъ Украина".

Можливість скасування рішення Конституційного суду, яке послужило приводом для повернення до Конституції 1996 року, протягом двох днів обговорювалася експертами на круглому столі в парламентському комітеті.

У результаті учасники заходу дійшли висновку, що даний крок сприяв би розв'язанню політичної кризи, яка почалася після відмови уряду від підписання угоди про асоціацію з Євросоюзом у листопаді, пише видання.

"Зараз у депутатів є два виходи: або прийняти відповідний акт 300 голосами і таким чином зобов'язати президента підписати відповідне рішення, або прийняти документ 226 голосами - і шукати політичний консенсус з президентом. Але легітимно вирішити цю кризу можливо тільки в парламенті", – каже колишній міністр юстиції Сергій Головатий.

"Уряд смертників"

Україна терміново потребує "уряду смертників", який міг би вивести країну з економічної та політичної кризи, вважає газета "День".

Тимчасовий уряд, якого конче потребує країна, не повинен мати жодних політичних амбіцій на майбутнє та розуміти, що необхідно зробити брудну справу приведення економіки у відповідність до сучасних реалій, пише видання.

Кого ж можна призначити прем’єром з такими вимогами?

"Це має бути деполітизована, максимально рівновіддалена від усіх політсил людина, - вважає колишній керівник апарату Нацкомісії з цінних паперів і фондового ринку Михайло Непран. – Не представник Майдану, а тим паче не представник провладних структур".

Експерт впевнений, що у країні можуть знайтися люди, які не пов’язані з олігархами, але мають багатий досвід держуправління.

Огляд підготував Дмитро Зоценко, Служба моніторингу ВВС.