Дипломатична зухвалість - ЗМІ про "список Царьова"

Кого влада не хоче пустити на Майдан Копирайт изображения AP
Image caption Кого влада не хоче пустити на Майдан: депутат Партії регіонів Олег Царьов попросив СБУ заборонити в'їзд 36 іноземців

В вівторок, 24 грудня, українська преса пише про дипломатичну зухвалість України, розподіл грошової допомоги, перспективи Майдану та долю українських шахтарів.

Загострення відносин

Україна пішла на загострення дипломатичних відносин з США і низкою європейських країн, вважає видання "Коммерсантъ Украина". Народний депутат від Партії регіонів Олег Царьов повідомив, що МЗС та СБУ задовольнили його запит про заборону в'їзду в Україну 36 особам, серед яких колишній президент Грузії Михайло Саакашвілі, громадяни США та країн Євросоюзу, каже видання.

За словами газети, прес-центр СБУ не коментував цю заяву, однак, за даними деяких ЗМІ, один із фігурантів списку - підприємець Георгій Кіквадзе - в суботу не зміг перетнути державний кордон України. "Напевно, зараз я небезпечний революціонер, який домагається відставки уряду", - заявив пан Кіквадзе.

В опозиції вважають, що заборона на в’їзд 36 іноземних громадян може призвести "до серйозних міжнародних наслідків".

"Якщо ці країни - США, ЄС і Грузія - заборонять Януковичу, Азарову і їх дітям їздити до себе, то Янукович зможе поїхати хіба що в Північну Корею!" - резюмував заступник голови фракції "Батьківщина" Сергій Соболєв.

Куди підуть гроші?

Сьогодні Україна отримає перший транш російського кредиту розміром 3 мільярди доларів. Газета "Сегодня" вирішила дослідити, на що будуть витрачені ці кошти.

Прем’єр-міністр Микола Азаров переконує, що частина коштів буде спрямована на погашення зовнішніх боргів та на виплату зарплат і пенсій. Інші чиновники пропонують скерувати гроші до резервів Нацбанку, аби підтримати стабільний курс гривні.

А ось експерти вважають, що отримані гроші швидко повернуться назад до Росії. Адже ними Україна розрахується за спожитий газ, хоча Азаров і відкидає таку можливість.

"Хоча заборгованість за газ реструктуризована, частину грошей із РФ все одно скерують на погашення боргів "Газпрому". Решта піде на соцсектор, оскільки вже існують заборгованості, а треба виконувати зобов’язання, адже з 1 грудня соцстандарти в Україні підвищилися ще раз", - каже директор економічних програм центру Разумкова Василь Юрчишин.

Еволюція Майдану

Видання "Україна молода" називає Майдан найвищою формою вільної української опозиційної самоорганізації та каже, що зараз він шукає нових точок застосування своєї сили.

За словами видання, п’яте тижневе народне віче не було наймасовішим у "євромайдановій" серії. Людей менше, ніж раніше. "Але знову і знову юрби киян та гостей міста збираються у вихідний день на Майдані, щоб підтримати вимоги відставки чинної влади", - пише газета.

На думку видання, Майдан має міцніше й жорсткіше осердя. Саме на його основі парламентська опозиція запропонувала створити Народне об’єднання "Майдан" - громадську організацію, яка має залучити під свої прапори щонайменше 10 мільйонів учасників і активно попрацювати на ідею Євромайдану в регіонах, зокрема східних і південних, котрі наразі живуть своїм життям.

Журналіст Вахтанг Кіпіані, оцінюючи "формалізацію волі Майдану", каже: "Потрібно було це зробити, бо інакше будь–хто може казати будь–що і посилатись на всіх, хто стоїть або в інший спосіб підтримує Майдан. Склад не може не бути компромісним і апріорі включає різні фігури, адже ідеальних за складом "народних фронтів" не може бути за визначенням. НОМ має пропонувати плани зміни країни й залучати найкращих експертів".

Допомога – вирок шахтарям

Нещодавні домовленості між Україною та Росією можуть негативно відбитися на українській вугільній промисловості, пише газета "День".

Минулого тижня міністр економічного розвитку та торгівлі України Ігор Прасолов заявив у Москві, що уряд не планує введення будь-яких квот на постачання російського вугілля до України. Зрозуміло, що збільшення квот на імпорт вугілля або їх повне скасування, яким би благовидним не був привід, боляче вдарить по українських шахтарях, адже їхня продукція все важче знаходить ринки збуту всередині країни, каже видання.

В результаті шахти, особливо державні, працюють усе гірше, з меншою ефективністю та швидше наближаються до банкрутства. "Московські домовленості вже в січні 2014 року призведуть до зростання безробіття на українських шахтах, - цитує видання голову Незалежної профспілки гірників України Михайла Волинця. – Відмова від квот на російське вугілля означатиме скорочення робочих місць в вугільній промисловості України, великі проблеми гірників... та закриття до 30% українських шахт."

Огляд підготував Дмитро Зоценко, Служба моніторингу ВВС