Ціна політичних свобод - огляд іноземних ЗМІ

Копирайт изображения Reuters
Image caption Боротьба за владу в Туреччині вже становить загрозу для верховенства права загалом

Як боротися із зловживанням алкоголем, чого бракує британським виборцям, чому дорослим можна бити дітей та від чого страждає турецька економіка - в огляді британської преси.

Що робити, щоб не пити?

Алкогольні традиції у світі змінюються не в кращий бік, пише британський Economist. Скажімо, в Іспанії споживання алкоголю раніше було нерозривно пов'язано із прийомом їжі. Зараз же чимало молодих іспанців п'ють більше дешевого алкоголю, просто, щоб напитися. І хоча за статистикою близько половини населення світу не п'є взагалі, інша половина має тенденцію пити більше. Це має негативні наслідки.

"Смертність від надмірного вживання алкоголю зросла із 750 тисяч випадків на рік у 1990 році до 2,5 мільйонів у 2011 і досягла 4% усіх смертельних випадків. Алкоголь стає причиною довготермінових розладів здоров'я, але навіть спорадична випивка може закінчитися для її учасника в лікарні", - пише Economist.

У Британії кількість звернень до медиків через надмірне вживання алкоголю фактично подвоїлась протягом 2003-2010 років, додає видання.

Саме алкоголь стає причиною третини усіх смертельних випадків на дорогах Європи щороку, не говорячи вже про хуліганські дії.

"З алкоголем так чи інакше пов'язані усі порушення громадського порядку в Ірландії. 80% роботи поліції в Австралії припадає на злочини, пов'язані із алкоголем чи наркотиками, а в ЄС алкоголь причетний до 65% насильства у сім'ї та 40% убивств", - продовжує видання.

Як не дивно, боротися із засиллям алкоголю доволі просто. Приклади успішної боротьби вже є.

"Чим дешевший алкоголь, тим більше його п'ють. Це очевидно не тільки біля барної стійки. У 2009 році в медичному журналі Addiction було надруковано статтю, де аналізувалися залежність підняття акцизів на алкоголь та кількості його споживання. Залежність виявилася прямою. Збільшення цін на 10% призводить до падіння споживання на 5%", - пише Economist.

Пояснення цьому просте. Залежні від алкоголю люди стараються пити те, що дешевше. Якщо алкоголь дорожчає, їм доводиться пити менше. Іншою групою є підлітки. Зростання цін на алкоголь також змушує їх пити менше під час своїх гулянок, підсумовує британське видання.

Бракує позитиву

Прем'єр-міністрові Девіду Камерону бракує позитиву, пише Guardian, цитуючи британських політологів. Захопившись полемікою із партією євроскептиків Ukip, Камерон може втратити свій електорат.

"Звичайно популярність Ukip зросла, але з цим нічого не зробиш. Я думаю, що чим частіше піднімати питання імміграції та соціальних пільг, тим більше люди будуть думати, що це і справді є великою проблемою. Але виграє від цього лише Ukip", - говорить політолог Раян Шортхаус.

Багато британців, на відміну від Ukip вважають, що іммігранти несуть позитив. Більшість з них чесно працюють і роблять свій внесок у розвиток країни. І цим людям треба чути позитив про імміграцію, а не лише негатив.

"Скажімо, освіта є першокласною статтею британського експорту. Чотири британські університети входять у десятку найкращих у світі. Нам треба заохочувати студентів вчитися в нас," - пише Guardian.

У кого більше прав?

Уповноважений у справах дітей Англії вважає, що чинне законодавство дає більше прав дорослим та їхнім чотирилапим улюбленцям, аніж дітям, пише Independent.

"Уповноважений у справах дитини Меггі Аткінсон особисто вважає, що закон дає тваринам та дорослим більше прав щодо захисту від насильства, ніж дітям. Закон дозволяє батькам вдарити дитину у разі, якщо це робиться помірковано і з виховною метою та не веде до серйозних наслідків", - пише газета.

У той же час, закон забороняє бити іншого дорослого або тварину. Це нелогічно, вважає Аткінсон. Фізичний виховний вплив на дитину в крайніх випадках може закінчитися побиттям, а провести межу між першим і другим дуже часто неможливо. Тому краще би було, якби батькам взагалі заборонили бити своїх дітей.

На разі, уповноважений у справах дитини не збирається виступати із якимись законодавчими ініціативами, адже є ще багато інших невирішених питань, які стосуються дітей. Однак дебати з цього питання ніхто припиняти не збирається, пише Independent.

Ціна політичних свобод

Турецька ліра впала до рекордно низького рівня стосовно долара. Охоплена політичною кризою країна перетворилася із економічного лідера на слабку ланку серед ринків, що розвиваються, пише Telegraph. Крім зовнішніх чинників, пов'язаних зі зміною політики Федерального Резерву США, економічний занепад спричинений і суто внутрішніми проблемами.

"Боротьба за владу між ворогуючими силами у ісламістському русі Туреччини вже становить загрозу для верховенства права загалом. Прокурор Стамбула Муамер Акас звинуватив уряд в ігноруванні рішень судів та у блокуванні розслідування незаконних тендерів, пов'язаних із оточенням прем'єр-міністра Ердогана", - пише газета.

Сам Ердоган вдався до популістських заходів у намаганні підняти свій рейтинг перед виборами наступного року. Як наслідок, центральний банк Туреччини витратив 15 відсотків своїх валютних резервів на підтримку курсу ліри.

Економісти попереджають про загрози для турецької економіки, яка фінансує дефіцит закордонної торгівлі шляхом короткотермінових запозичень. Хибна економічна політика накладається на порушення громадських свобод.

"Порушення громадських прав стало проблемою. Туреччина тримає у тюрмах більше журналістів, ніж будь-яка інша країна, повідомляє Комітет захисту журналістів. А Amnesty International звинуватила уряд у масових порушеннях прав людини під час розгону протестів у парку Ґезі минулого літа. Тоді було поранено вісім тисяч і загинуло шестеро осіб", - нагадує газета.

Огляд підготував Ярослав Карп'юк, Служба моніторингу ВВС