Новий передвиборчий рік – огляд українських тижневиків

Янукович Копирайт изображения AFP
Image caption 2014 рік - передвиборчий: усе, що відбуватиметься у житті країни буде пов'язано з виборчим процесом

За кілька днів до новорічних свят українські тижневики підбивають підсумки та роблять прогнози: аналізують важливі події останніх дванадцяти місяців, розмірковують про тенденції наступного року, а також уявляють, яким буде майбутній лідер країни.

Доленосна зустріч

Журнал "Фокус", як і минулого тижня, публікує рейтинг - цього разу п’ятдесяти найважливіших подій 2013 року.

Такою, на думку редакції, стала нещодавня "доленосна" зустріч президента Віктора Януковича з російським колегою Володимиром Путіним, під час якої були підписані угоди щодо знижки на газ та багатомільярдний кредит.

Видання вважає, що ці московські переговори стали "підтвердженням збереження політики багатовекторності", яку започаткував ще Леонід Кучма.

"Фокус" також припускає, що головною причиною неочікуваної щедрості Кремля є бажання мати "лояльних сусідів з транзитним трубопроводом".

Тижневик, звісно, не міг оминути і події, які розгортаються на Майдані Незалежності. У своєму вступному слові головний редактор написала, що українці наразі "переплавляються у громадянське суспільство, здійснюють, так би мовити, цивілізаційний стрибок".

"Все це не може просто розтанути навесні", - резюмує журнал, закликаючи громадян до діалогу з "гарячим серцем, але холодним розумом".

П’ять трендів

"2014 рік - передвиборчий: усе, що відбуватиметься у політиці, економіці та соціальному житті країни так чи інакше буде пов'язано з виборчим процесом", - пише "Корреспондент", окреслюючи головні п’ять трендів на найближче майбутнє.

Видання прогнозує, що однією з ознак наступного року стане спроба влади використати російський кредит для переобрання Віктора Януковича. Отже, уряд Миколи Азарова хоч і трохи, але підвищить зарплати, пенсії та стипендії, аби зацікавити виборців.

Другим трендом, веде далі тижневик, стануть спроби опозиційних сил обрати єдиного кандидата на найвищу державну посаду. Щоправда, політологи поки скептично оцінюють подібну перспективу.

"Корреспондент" також припускає, що опозиція буде наполегливо працювати, аби повернутися до конституції 2004 року, яка передбачала парламентсько-президентську форму правління. Ці спроби стануть третім трендом.

А ще не виключено, що з наближенням виборів Україна може перетворитися на "країну протестів". Видання зазначає з посиланням на експертів, що "Майдан - це успішна передвиборча технологія", яку обов’язково будуть використовувати у 2014 році.

Журнал називає тренд номер п’ять "Країна навпіл", попереджаючи, що Україна в котрий раз може розколотися, особливо після виборів. Втім, аналітики не схильні драматизувати ситуацію, додає "Корреспондент".

"Час для бою"

"Дзеркало тижня" теж присвячує передовицю майбутній передвиборчій кампанії, оприлюднюючи розроблений за участю Кремля комплекс заходів, який може зробити другу президентської каденцію Віктора Януковича реальністю.

"Зачистити медіа-простір; залякати громадянський сектор; умаслити, якщо дозволить бюджет, пенсіонерів та бюджетників офіційною копієчкою; і купити потрібну кількість голосів на виборах - ось, власне, план, який вимальовується", - пише головний редактор видання Юлія Мостова.

Вона попереджає, що Янукович буде захищати свою владу усіма можливими засобами і нагадує, що у 2004 році саме він вимагав, аби Леоніда Кучми розігнав "помаранчевий" Майдан силою.

Мостова також критикує ЄС та США за недостатню рішучість - "як і раніше, особливо розраховувати на Захід не доводиться". Втім, додає вона, і українська опозиція винна в тому, що загроза економічних санкцій була озвучена, але не втілена у життя.

До Віталія Кличка, Арсенія Яценюка і Олега Тягнибока є ще багато інших претензій, але саме їм відведена роль захистити країну, відмічає автор, закликаючи трійку лідерів зробити висновки з подій, що відбулися, і обов’язково висунути єдиного кандидата на вибори.

"Зараз час для бою. Спочатку новорічного годинника, а потім - за Україну".

"Герой нашого часу"

Газета "Комментарии" зауважує, що грудневі події в Україні продемонстрували потребу в лідерах нового покоління, і робить спробу намалювати портрет такого уявного ватажка.

По-перше, ця людина вже не зможе експлуатувати архетипічний образ "батька нації" чи "берегині нації".

По-друге, новий лідер має бути розсудливим та прагматичним, дещо скептиком, а також вміти дивитися на дійсність трохи відсторонено і вміти об’єднати людей задля модернізації країни.

Ще однією важливою рисою особи, яка поведе за собою маси, має стати відсутність "харизми революційного вождя".

"Таким чином вимальовується типаж такого собі "громадського діяча" - людини освіченої, не бідної, але й не занадто заможної, принципової, такої, що вірить в ідеали", - пише тижневик, але одразу ставить питання щодо перспектив такого лідера.

Чи готові українці довіряти політику нового типу? Чи готові самі лідери стати найманими працівниками народу? І скільки потрібно лідерів, аби нарешті "перезавантажити" країну?

Поки відповідей на ці питання немає. Втім, доволі впевнено можна припустити, що "герой нашого часу" не вийде з рядів тих, хто стоїть на Майдані. Адже йому буде дуже важко добитися визнання на сході та півдні України, робить висновок видання.

Огляд підготував Андрій Кондратьєв, Служба моніторингу ВВС