Британські ЗМІ - про розсекречений план Тетчер

Тетчер
Image caption Guardian: протягом цілого року Маргарет Тетчер та її міністри "дивилися у безодню" і були на межі поразки

Сканування відбитків пальців школярів, розсекречені документи за 1984-й рік, рейд проти румунів у Лондоні та оптимістичні прогнози на 2014-й - теми британських газет у п'ятницю.

Нові старі новини

У 1984 році прем'єр-міністр Великобританії Маргарет Тетчер підготувала таємний план використання армії у розпал страйку шахтарів, пише Guardian.

Розсекречені урядові документи за 1984-й рік, які надійшли до Національного архіву Великобританії, показують, що пані Тетчер планувала оголосити надзвичайний стан на період страйку і залучити війська до перевезення вугілля на електростанції, щоб уникнути колапсу економіки.

План передбачав залучення 4500 військових водіїв та 1650 вантажівок, незважаючи на існуючу заборону застосування військ урядом.

Документи показують, що протягом цілого року важкої боротьби уряду з шахтарями Маргарет Тетчер та її міністри "дивилися у безодню" і були на межі поразки, пише Guardian.

Видання також повідомляє, що у 1984 році британська військова розвідка МІ5 довідалася про те, що Радянський Союз зробив невдалу спробу переказати через швейцарський банк 1,2 мільйона фунтів у фонд страйкарів Національної профспілки шахтарів.

Це дало привід Маргарет Тетчер підняти це питання під час перемовин у Лондоні з майбутнім генсеком СРСР Михайлом Горбачовим, який "зробив вигляд, що нічого про це не знає".

Проте цього було досить, аби припинити будь-які пожертвування шахтарям з боку СРСР у майбутньому, зазначає видання.

"Липкі пальці"

Daily Mail занепокоєна тим, що британські школи зняли відбитки пальців у понад мільйона школярів, часто без відома батьків.

Наразі майже чверть усіх шкіл знімають у дітей відбитки пальців.

Високотехнологічні прилади для зчитування відбитків пальців дають можливість вчителям, а також батькам, які мають доступ до інтернету, слідкувати за тим, чи ходять діти до школи, які уроки вони відвідують, які книжки беруть у бібліотеці та що їдять у їдальні.

При цьому багатьом дітям не повідомляли, що вони мають право відмовитися від процедури.

Daily Mail побоюється, що ця інформація про дітей зберігатиметься у шкільних базах даних, а також у комп'ютерних компаніях, які їх обслуговують, навіть після закінчення навчання, що заборонено законом.

Рейд проти румунів

Поліцейський рейд на румунських іммігрантів у центрі Лондона 2-го січня не був піар-кампанією, пише Times.

Поліцейські допитали з десяток чоловіків і жінок з Румунії, які нібито ночували під відкритим небом у центральному районі Лондона. У минулому, як пише газета, те місце полюбляли роми зі Східної Європи.

У румунів перевірили міграційний статус, обшукали, зняли відбитки пальців, сфотографували і вивезли поліцейськими автобусами.

Найімовірніше, тих людей видворять з країни, якщо вони не доведуть, що можуть утримувати себе у Великобританії, зазначає Times.

1 січня скасовано режим тимчасового контролю, запроваджений щодо громадян Болгарії та Румунії після того, як ці дві найбідніші країни ЄС долучилися до союзу у 2007 році.

Британський уряд ужорсточує правила надання соціальної допомоги, щоб мігранти з Болгарії та Румунії не могли вже через три місяці після приїзду до Британії просити державних виплат.

Оптимістичний рік?

Image caption Приблизно 65% опитаних експертів вважають, що темпи росту британської економіки збережуться

Financial Times опитала сотню економістів щодо їхніх очікувань на 2014-й рік і виявила, що впевненість у майбутньому прийшла на зміну песимізму.

Приблизно 65% опитаних вважають, що темпи росту економіки збережуться, і майже половина опитаних кажуть, що фінансове становище британських домогосподарств поліпшиться.

Думки економістів поділилися майже порівну стосовно того, чи досяг успіху план міністра фінансів Джорджа Осборна щодо урізання урядових витрат.

Порівнюючи цьогорічне опитування з минулорічним, Financial Times дійшла до висновку, що хоча план Осборна й не зазнав суцільної поразки, багато економістів вважають, що економічні прогнози - "найжалюгідніший розділ цієї жалюгідної науки".

Огляд підготувала Наталя Наздравецька, Служба моніторингу ВВС.

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів