Українські ЗМІ: чи пом'якшать режим Тимошенко?

Портрет Тимошенко Копирайт изображения UNIAN
Image caption "Сегодня" цитує експерта, який каже, що владі вигідно пом'якшити режим утримання Тимошенко

Попереджувальний страйк, режим утримання Тимошенко та план дій для незгодних - в огляді української преси від 15 січня:

Провал на старті?

Загальнонаціональний попереджувальний страйк, запланований опозицією на 24 січня, є апріорі невдалим заходом через відсутність потужного профспілкового руху, пише "Україна Молода".

"Грандіозність задуму входить в клінч із масою нерозв’язаних питань, наявність яких опозиція навіть не намагається заперечувати... Проте опозиціонери від своїх намірів не відмовляються. Чи то пак, сподіваються, що страйк почнеться. Якось сам по собі", - пише газета.

УДАРівець Сергій Каплін визнає відсутність страйкової культури в Україні як такої, але вважає поточну ситуацію доброю нагодою її започаткувати в процесі.

Газета припускає, що страйк потрібний не для вирішення питань відповідальності чи звільнення уряду, а для "постійного роздратування Януковича".

Пом’якшення режиму

Державна пенітенціарна служба навряд чи задовольнить клопотання Юлії Тимошенко про застосування м’якшого режиму утримання її в лікарні, за якого кількість відвідувань та передач є необмеженою, але виключається можливість виходу в місто, вважає її адвокат Олександр Плахотнюк.

"Рішення в даному випадку буде прийматися не за юридичними, а політичними мотивами", - припустив він в коментарі для газети "Сегодня".

Політолог Кость Бондаренко вважає інакше: "Саме тому, що це питання є політичним, влада зробить усе, аби рішення було максимально правовим. До того ж роль Тимошенко в політиці наразі зведена до мінімуму, тому я не бачу підстав, аби їй не пом’якшили режим."

Він додав, що влада може виграти від того, що кожен опозиціонер, який відвідає Тимошенко, зможете заявляти щось своє, посилаючись на зустріч з екс-прем’єркою.

"Відкушування" влади

Можливим варіантом збереження і розвитку надбань Євромайдану можуть стати громадські дії з розхитування "моноліту влади" шляхом відкушування її "шматочками, як відкушували на сувеніри пам’ятник Леніну, поки він не зник зовсім", вважає професор Руслан Гарбар. В статті для газети "День" він пише, що людям потрібно запропонувати "просту, але таку, що надихає, програму створення нової України".

На його думку, так програма повинна бути зрозуміла як на Сході, так і на Заході, відповідати реальним потребам людей, можливостям України і вимогам глобальної економіки. В ній мають бути відсутні "політизовані ідеологічні конструкції".

Керуючись такою програмою, громадськість може створити паралельну владу, вважає він.

Огляд підготувала Марія Кондрачук, Служба моніторингу ВВС.