ЗМІ: про поліцейські методи проти Майдану

Майдан Копирайт изображения AFP
Image caption На Майдані кажуть, що готові до провокацій

Резонансні закони, самооборона Майдану, польський погляд на ситуацію та економія на теплій зимі - в огляді української преси від 17 січня.

"Поліцейська держава"

Резонансні закони, ухвалені у четвер парламентською більшістю, є реакцією на Майдан - так вважає політолог Володимир Фесенко, якого цитує "Коммерсантъ Украина".

"Суцільний пакет законів, ухвалених сьогодні (16 січня), за своєю суттю антимайданівський. Це спроба вирішити політичну кризу поліцейськими методами", - заявив він.

Як пише газета, експертам складно передбачити, як трансформуються акції протесту у разі, якщо закон підпише президент, і він набуде чинності.

"Звичайно, тепер ризики збільшуються. Але прогнозувати, що буде далі, неможливо. Люди повинні самі зробити вибір - чи готові вони жити, будемо казати відверто, у поліцейській державі, або мають намір продовжувати боротися, тим самим наражаючись на небезпеку", - сказав пан Фесенко.

Самооборона Майдану

Влада вже зрозуміла, що Майдан вона не візьме, заявив його комендант, депутат парламенту Андрій Парубій в інтерв'ю газеті "Україна Молода".

Він розповів, що Майдан готовий запобігти провокаціям силами сформованих загонів самооборони та спеціальної групи, яка займається питаннями внутрішньої безпеки.

Відповідаючи щодо планів "Самооборони" після закінчення Майдану, він зазначив: "було б добре, якби збереглася структура, яка зможе при потребі прибути у проблемну, "гарячу" точку". Втім, він заперечив, що йдеться про підготовку своєрідної парамілітарної структури.

Пан Парубій також не вважає, що протест занадто затягнувся чи втратив дух.

"Тут важливо не розчаровуватися і не падати духом. Якщо ми розумітимемо, що з нами - правда й Україна, тоді з нами буде і перемога", - заявив він.

План відсутній

Член Європейського парламенту Марек Сівець у статті для газети "День" порівнює нинішню ситуацію на Майдані до спроб провести загальнонаціональний страйк у Польщі 1988 року.

"Лех Валенса не зміг цього зробити, але, виходячи з верфі у зімкнутому строю разом зі страйкарями, він зміг зберегти обличчя і привести "Солідарність" до перемоги. Організатори Майдану досі не висунули якоїсь схожої ідеї", - пише він.

На думку пана Сівця, протестувальники насправді не довіряють своєму політичному керівництву, тому й була сформована Рада Майдану, яка координує діяльність громадських організацій "і все критичніше ставиться до політиків, які не змогли висунути плану дій".

"Здається, ніхто не знає, як закінчити цю акцію", - вважає Сівець.

Економія на зимі

Копирайт изображения Reuters
Image caption Зима практично без снігу допомагає комунальним службам заощадити гроші

Київ вже заощадив на теплій зимі 8 мільйонів гривень у порівнянні з відповідним періодом минулого року, пише "Сегодня" з посиланням на гендиректора "Київавтодору" Петра Берегового.

"Завдяки добрим погодним умовам місто витратило лише приблизно 12 мільйонів гривень на боротьбу зі снігом", - зазначає видання. При чому було вивезено близько 6 тисяч тон снігу.

Втім, зазначив пан Береговий, про економію загалом говорити зарано, адже невідомо, якими стануть майбутні снігопади, які, за даними Укргідрометцентру, можуть прийти до Києва вже з 20 січня.

Огляд підготувала Марія Кондрачук, Служба моніторингу ВВС.