Іноземна преса про Київ: до чого призводять суворі закони?

Грушевського Копирайт изображения Reuters

До чого призводять занадто суворі закони, можливі переговори та гарантії безпеки для Віктора Януковича - іноземна преса про Україну 20 січня.

Київ: поліцію переможено

Антиурядові протести у столиці України переросли у запеклі вуличні бої з міліцією, пише британська Guardian про події 19 січня у Києві. Однак цього разу вуличні баталії пішли не за сценарієм українського керівництва.

"Поліція зіткнулася зі спротивом протестувальників, озброєних запалювальною сумішшю. Було застосовано світло-шумові гранати, сльозогінний газ та водяні гармати, однак чисельних протестувальників подолати не вдалося," - пише газета.

Guardian наголошує на тому, що спеціальні засоби, зокрема шумові гранати та водяні гармати були застосовані вперше за історію незалежної України. Про причини загострення, на думку газети, слід запитувати українську владу.

"Безперервні протести, що тривали два місяці і були загалом мирними, раптом переросли у гостру ескалацію. Минулого тижня президент Янукович підписав низку законів, що суттєво обмежують право на протест та забороняли носіння шоломів та респіраторів. Тож багато демонстрантів одягнули шоломи та різного роду маски на знак протесту", - пише газета.

Газета наголошує також, що західні політики засудили насильницькі методи протестів у Києві. Однак звинувачують вони не стільки демонстрантів, скільки владу.

"Я вітаю повідомлення про початок переговорів з метою врегулювання політичної кризи. Однак розв'язання можливе лише за умови відмови від політики репресій", - цитує Guardian шведського міністра закордонних справ Карла Більдта.

Не треба було забороняти...

Подібної ж думки дотримується британська газета Daily Telegraph.

Зіткнення між поліцією і протестувальниками у Києві відбулися після того, як 200 000 тисяч людей зібралися на мітинг, щоб висловити незгоду із новими суворими законами, що обмежують право на протест.

Демонстранти очікували чіткої програми дій, яка мала прозвучати з вуст лідерів опозиції. Однак такої програми вони не почули.

"Багато протестувальників висловили розчарування через відсутність чіткої програми від опозиції після майже двох місяців протестів, спричинених рішенням Віктора Януковича поховати угоду про асоціацію з ЄС під тиском Росії. Юлія Тимошенко - головний опонент президента Януковича - перебуває у в'язниці, а лідери українського протестного руху не можуть подолати суперечності перед президентськими виборами, які мали би відбутися наступного року", - пише Daily Telegraph.

Газета зазначає, що Віктор Янукович вирішив піти шляхом Володимира Путіна, який свого часу запровадив у Росії жорсткі закони для приборкання протестного руху після повернення на посаду президента у 2012 році. У той час у Росії відбувалися масштабні акції протесту проти його десятилітнього правління.

Однак російського сценарію в Україні не вийшло.

"У кривавих зіткненнях були поранені понад двадцять людей. Вони стали продовженням майже двомісячного протистояння між опозицією та Президентом Віктором Януковичем, внаслідок чого протестувальники взяли під свій контроль центр Києва", - пише Daily Telegraph.

Охочий до переговорів Янукович

"Київ палає. Лідери опозиції втратили контроль над ситуацією, а Янукович хоче вести переговори сьогодні", - пише польська Gazeta Wyborcza про події в Україні.

Однак у неділю вранці нічого не віщувало такого розвитку подій. Здавалося, що в Києві відбудеться ще одна велика маніфестація, яких останнім часом вже пройшло чимало. Незважаючи на жахливий холод, на заклик лідерів опозиції прийшло понад 100 000 мітингувальників, а за підрахунками самої опозиції їх було півмільйона.

"Демонстранти зібралися, щоб висловити незгоду із пакетом антидемократичних законів, які у четвер прийняла слухняна президентові Вікторові Януковичу парламентська більшість. При цьому було порушено усі парламентські процедури", - пише газета.

Протестувальники так і не дочекалися, що опозиція визначить єдиного лідера та запропонує програму подальших дій. Натомість опозиція запропонувала нечітко окреслені плани дострокових виборів президента, створення альтернативного парламенту та органів місцевого самоврядування.

"Усі ці розрахунки і політичні плани ввечері втратили сенс, а політичні ігри переросли у вуличні баталії", - пише газета.

Гарантії безпеки для Януковича

Підписавши останні закони, Віктор Янукович відновив свій рейтинг на сході та півдні, однак став ворогом заходу і центру, пише російська "Независимая газета".

"На цьому тижні в Україні набудуть чинності 10 законів, у рамках яких Україна стане менш демократичною, ніж, скажімо, Росія чи Білорусь. Президент Віктор Янукович, готуючись до виборів 2015 року, зробив ставку на "яструбів" зі свого оточення та на силовий варіант вирішення політичної кризи. Цю лінію підтримали мешканці східних та південних областей. Однак протест у західних та центральних областях значно посилився. Не виключено, що ситуація завершиться громадянським протистоянням та розколом країни", - пише російська газета.

Однак Україна принципово відрізняється від Білорусі чи Росії. Тому вирішувати питання тут треба по-іншому, говорить керівник фонду "Демократичні ініціативи" Ірина Бекешкіна.

Вона вважає, що за умови протистояння двох частин країни, пану Януковичу не вдасться тихо і спокійно захопити владу. Він може розраховувати лише на диктатуру. Президентом, каже пані Бекешкіна, керує страх втратити владу у 2015 році.

"Єдиний вихід із цієї ситуації, на мій погляд - сідати за стіл переговорів і домовлятися про чесні вибори, але не в березні 2015 року, а, скажімо, восени 2014-го. А також про гарантії безпеки Януковича та його сім'ї", - цитує "Независимая газета" Ірину Бекешкіну.

Огляд підготував Ярослав Карп'юк, Служба моніторингу ВВС.