Іноземні ЗМІ про ситуацію в Україні

У суботу, 25 січня, іноземна преса пише про запізнілі поступки Януковича для Євромайдану, радикалізацію середнього класу та те, якою буде нова Україна.

Запізнілі поступки

Не ті поступки

Радикалізація середнього класу

Нова Україна буде націоналістичною

Запізнілі поступки

Президент України Віктор Янукович пішов на поступки протестувальникам, пообіцявши переформатувати уряд та залучити до розв'язання кризи лідерів опозиції. Але це сталося надто пізно, пише британська Guardian.

Image caption На вихідних президент зіткнеться з розпадом владної вертикалі у регіонах, пише Guardian.

"Цей пакет пропозицій навряд чи покладе край конфлікту, жертвами якого стали вже щонайменше троє людей", - пише газета.

Кореспонденти видання також розповідають про мітингарів, яких вони зустріли на барикадах. 50-річна жінка зі сходу України привезла на Майдан шоломи та ліки, а 20-річний студент, який тримає в руках кийок та щит, зроблений із дорожного знаку, сказав, що вести переговори з президентом немає сенсу. "Цей негідник просто хоче виграти час, але країна вже повстала проти нього", - каже студент.

Янукович пообіцяв скасувати антидемократичні закони, прийняття яких суттєво загострило протистояння, та змінити склад Кабінету Міністрів. Але на цих вихідних перед президентом постане не лише проблема київського Майдану, а й розпад владної вертикалі на заході країни, пише Guardian.

Не ті поступки

Майдан у Києві пережив іще одну неспокійну ніч. Протестувальники, озброєні палицями, залишалися на барикадах, пише інша британська газета Independent. Протестувальників не переконали заяви, які Президент Віктор Янукович зробив у п'ятницю.

"Запропоновані поступки не влаштовують три українські опозиційні партії, лідером яких є колишній боксер Віталій Кличко. Вони закликають до відставки Кабінету Міністрів та дострокових виборів. Опозиція вчора навіть не відповіла на пропозиції Януковича", - пише газета.

Independent також знайшов свого героя барикад. Це банківський працівник зі Львова на ім'я Віктор. "Ви можете сидіти вдома або виходити боротися за своє майбутнє", - каже він. Віктор приїхав до Києва боротися за принципи незалежної України та сказати "ні" корупції.

Тим часом Франція та Німеччина вже засудили застосування сили проти протестувальників та викликали на розмову послів України. А США пригрозили "наслідками", якщо уряд не зробить кроків, щоб розрядити ситуацію, підсумовує газета.

Радикалізація середнього класу

Копирайт изображения AP
Image caption Economist пише про радикалізацію протесту по обидва боки барикад

Оглядаючи події в Україні минулого тижня, британський журнал Economist відзначає радикалізацію протестного руху. З одного боку, влада прийняла репресивні закони, а з іншого - українці розчарувалися нездатністю лідерів опозиції до рішучих дій. Увечері 22 січня сталися сутички, внаслідок яких загинули люди, і протести перестали бути мирними.

"Сутички з міліцією показують тривожну радикалізацію по обидва боки барикад. Останніми днями ініціативу перехопила група "Правий сектор", яка є своєрідним конгломератом футбольних хуліганів і праворадикальних націоналістів. Вони показали свою агресію, кидаючи пляшки з запалювальною сумішшю у міліцію та захоплюючи тих, кого вважали провокаторами режиму. Та ще ", - пише Economist.

Сутички також поглиблять розкол у оточенні Віктора Януковича, вважає видання. Дотепер президенту вдавалося мінімізувати розголос про відставки людей на кшталт екс-голови адміністрації Сергія Льовочкіна. Але поставши перед загрозою ізоляції білоруського типу, люди з оточення Януковича почнуть перейматися долею своїх активів у Європі, пише журнал.

"Навіть якщо Янукович і зможе очистити Київ від протестувальників, що навряд чи можливо, він опиниться у ще більшій ізоляції, ніж будь-коли. Іронія долі в тому, що відкинувши знакову угоду з Євросоюзом у грудні, президент сподівався на короткотривалу економічну та соціальну стабілізацію, на гребені якої він міг би виграти вибори 2015 року. Але в підсумку спроба застосувати грубу силу може зруйнувати його шанси на переобрання", - робить висновок Economist.

Нова Україна буде націоналістичною

А польска Rzeczpospolita розмірковує над тим, якою буде нова Україна і які стосунки з нею матиме Польща.

"На Майдані народжується новий тип української ідентичності, з яким доведеться рахуватися Польщі. Це новий націоналізм. Насправді він не є антипольським чи антиєвропейським, але рано чи пізно цей націоналізм перетне шлях нашої історичної свідомості", - пише газета.

Однак націоналізм Майдану не є простим продовженням галицького націоналізму часів ОУН. Чорно-червоний прапор та старі оунівські гасла були переосмислені, веде далі польське газета.

"Ознакою часу є те, що загони самооборони Майдану спілкуються як українською, так і російською мовами, а їхні члени походять як із заходу, так і з центру України", - пише газета.

Чим би не закінчилося протистояння, політичне життя в Україні буде розвиватися у націоналістичному та європейському руслі, і це не дивно, підсумовує газета.

Огляд підготував Ярослав Карп'юк, Служба моніторингу ВВС