Іноземні ЗМІ: Ахметов міг вплинути на Януковича

Ахметов Копирайт изображения UNIAN
Image caption Ринат Ахметов міг вплинути на поведінку президента Віктора Януковича

Зміна в риториці президента, вплив лідерів парламентської опозиції на протестувальників і можливе врегулювання кризи в Україні - в огляді іноземної преси.

Ахметов вплинув на Януковича?

Звернення групи СКМ, яка належить найбагатшому українцеві Ринату Ахметову, могло спричинити зміну в риториці Віктора Януковича та ініціювати поступки опозиції, пише британська Guardian.

Українські олігархи "мають величезний вплив. Вони контролюють низку депутатів, є власниками телевізійних каналів і перебувають надзвичайно близько до політичних лідерів", веде далі видання.

"Ахметов - найпотужніший з них усіх, і час його заяви, в той самий день, що й зміна політичної лінії президента, навряд чи є збігом", - стверджує Guardian.

"Роками Ахметов був "бізнес-директором" Донбасу, а Янукович його "політичним директором". Пан Янукович став президентом завдяки Ахметову, і він залишається єдиним олігархом, хто може безпосередньо зателефонувати президенту й вплинути на його позицію", - цитує видання політолога Володимира Фесенка.

"Невідомо, про що Ахметов і Янукович говорили в останні дні, але зрозуміло, що бізнесмен дедалі більше непокоїться щодо перспективи подальшого насильства. Зможе чи не зможе Янукович втриматися у кріслі до наступних запланованих виборів наступного року може залежати значною мірою від того, що олігархи вирішать щодо сили вулиці", - підсумовує Guardian.

Прибічники Януковича "роздратовані"?

Останні заяви представників Партії регіонів свідчать про те, що "поглиблюється роздратування серед найближчих радників і політичних союзників Януковича через нездатність уряду впоратися з політичною кризою", вважає New York Times.

"Масові протести поширювалися по всій країні протягом вікенду, включно з новими спробами захопити адміністративні будівлі у Східній та Південній Україні, які зазвичай були твердинями підтримки Януковича та його проросійської політики", - веде далі видання.

Своєю чергою, Партія регіонів виступила з заявою, в якій стверджує, що "саме існування незалежної України під загрозою".

"Агресивність заяви, навіть коли Янукович почав пропонувати поступки, підкреслила розходження в поглядах, які обов'язково вийдуть на поверхню, щойно будь-який компроміс з опозицією буде оформлений", - попереджає видання.

Що ж стосується введення надзвичайного стану (НС), до чого закликають багато регіоналів, то New York Times вважає таку перспективу малоймовірною.

"Вже декілька днів бачимо все більше й більше ознак того, що влада не здатна імплементувати наказ про НС, і така декларація призвела б до подальших заворушень і продемонструвала б обмеженість впливу уряду", - підсумовує видання.

Чи є авторитет в опозиційних лідерів?

Захоплення міністерства юстиції демонструє обмеженість впливу Віталія Кличка на протестний рух, стверджує Irish Times.

"Коли Віталій Кличко говорить, люди зазвичай слухають його. Врешті-решт, він фізично великий колишній чемпіон світу з боксу у надважкій категорії, спортивний герой у рідній Україні й, можливо, найпопулярніший опозиційний лідер. Однією людиною, яка припинила слухати Кличка, став Олександр Данилюк. Цей адвокат та антикорупційний активіст не вирізняється атлетичною статурою, і влада зараз звинувачує його у "тероризмі" за захоплення трьох міністерств", - веде далі видання.

Після захоплення міністерства юстиції, Данилюк проігнорував заклик Кличка звільнити будівлю.

"Ми незалежний підрозділ, який самостійно вирішує, що робити. Якщо хто-небудь й домовлявся про перемир'я, то не ми. Єдині можливі перемовини мають стосуватися повної капітуляції Януковича", - заявив Данилюк. І хоча згодом Данилюк та хлопці з його групи "Спільна справа" звільнили будівлю, цей інцидент ще раз підтвердив, що опозиція не контролює ситуацію на 100%, вважає видання.

"Політики монополізували сцену на Майдані Незалежності і нічого не робили протягом двох місяців протестів. Вони мусять взяти на себе відповідальність за жертви на вулиці Грушевського. Тому що протягом двох місяців вони лише тримали там людей, які чекали наче ягнята на смерть. Вони не діяли як повстанці. Я навіть невпевнений, що у них була якась стратегія", - цитує Irish Times Данилюка.

Данилюк не заперечує координацію дій "Спільної справи" з іншим радикальним альянсом - "Правим сектором", але стверджує, що вони "націоналісти, а на нацисти".

"І не лише вони стоять на Грушевського. Принаймні 70% там є звичайними українцями, які просто хочуть припинити терор цього режиму", - сказав Данилюк Irish Times.

Опозиція прагне більшого

"Під безпрецедентним тиском Янукович запропонував опозиції посади в уряді, включаючи посаду прем'єр-міністра, але його опоненти сказали, що пропозиція не відповідає їхнім потребам", - пише Australian.

"Це була підступна пропозиція від Януковича з метою розділити наш опозиційний рух", - прокоментував ініціативу гаранта Віталій Кличко.

"Водночас, опозиційні лідери були обережними, щоб ані прийняти, ані явно відмовитися від пропозицій Януковича", - зазначає Australian.

В той же час протестувальники не збираються йти на компроміс із владою . Тисячі українців скандували "Герой!" під час похорону 25-річного білоруса Юрія Жизневського, який загинув у сутичках з "Беркутом" на Грушевського минулого тижня.

"Він міг бути моїм нареченим, але він загинув, захищаючи моє майбутнє, щоб я могла жити в іншій країні", - цитує видання студентку Ніну Уварову.

"Ми хочемо, щоб влада зрозуміла, що ми залишимося до перемоги, і більшість з нас вважають такою перемогою відставку Януковича", - цитує Australian 22-річного протестувальника.

Огляд підготував Ілля Глущенков, Служба моніторингу ВВС