Іноземні ЗМІ: Януковича не варто заганяти до глухого кута

Янукович і опозиція Копирайт изображения UNIAN
Image caption Українській опозиції радять не заводити президента у безвихідь

Що має зробити Захід для України і як будуть діяти сторони протистояння - в огляді англомовної преси від 29 січня.

План дій Заходу

Колишні посли США в Україні закликали Вашингтон та Брюссель діяти негайно, аби відвернути масове насилля в Україні і втрату країною контролю над ситуацією. В статті "Що Захід має зробити для України" в International New York Times вони виклали п’ять кроків, які, як вони вважають, мають бути погоджені і здійснені США та ЄС.

Так, на їхню думку, слід "чітко дати пану Януковичу зрозуміти, що застосування сили неприпустиме і переговори з пошуку виходу з кризи мають продовжуватися"; чиновники США та ЄС мають напряму повідомити оточенню Віктора Януковича про "необхідність сприяти залагодженню конфлікту, або до них будуть застосовані візові та фінансові санкції".

Також, слід порадити опозиції не заганяти президента до глухого кута.

Брюссель, на думку дипломатів, має забезпечити постійну присутність в Києві чиновників високого рангу на весь час кризи.

І, останнє, політика Вашингтона та Брюсселя щодо Києва у відносинах з Москвою повинна бути прозора та скоординована.

Замало

The Independent вітає кроки, зроблені 28 січня президентом Януковичем для подолання кризи, але вважає, що цього недостатньо.

"Все це кроки вперед. Але український президент не може відбутися самим лише униканням від участі в тиранії. Звичайно, він повинен піти на компроміс з опозицією та знайти політичне рішення для подолання кризи", - пише видання.

"Після всього, однак, він має призначити вибори", - додає видання.

Корупція, стагнація економіки та "недолугий" вихід з переговорів з Брюсселем, які призвели до протестів, роблять позицію президента Януковича "хиткою", на думку газети.

В іншій статті The Independent звертає увагу на російський аспект проблем України.

"Для Кремля Україна - це Росія. Якщо Україна піде своїм шляхом, для Росії це буде ампутація", - заявив в інтерв’ю газеті відомий експерт з міжнародних відносин Джеймс Шер.

Люди залишаються

У The Daily Telegraph не має певності, що протестувальники в Києві задовольняться "поступками", на які пішов 28 січня президент Янукович.

"За засніженими барикадами на Майдані Незалежності "відступ" президента не викликав гучних радощів. Навпаки, люди пообіцяли залишитися, поки він не піде у відставку", - пише газета.

Хто наступний?

В іншій статті на українську тематику The Daily Telegraph цікавиться, хто може стати наступником звільненого прем’єра Миколи Азарова.

"Після того як політичні групи в Україні почали торги з приводу нового прем’єра, увага зосередилася на "шоколадному мільярдері", якого описують як "середнє між Віллі Вонкою (Герой книги Роальда Даля "Віллі Вонка та шоколадна фабрика" - Ред.) та Че Геварою", - пише газета.

Вона зазначає, що Петро Порошенко, якого називають "шоколадним королем", користується повагою серед протестувальників, "вважається людиною, з якою Віктор Янукович може мати справу", і має досвід роботи з обома сторонами політичного конфлікту.

Огляд підготувала Марія Кондрачук, Служба моніторингу ВВС.