ЗМІ: Захід має бути наполегливішим за Росію

Путін Копирайт изображения AFP
Image caption Аналітики вважають, що Росія затримує допомогу, аби переконатися, що Київ не повернеться до угоди з ЄС

Політична та економічна криза в Україні – у центрі уваги провідних світових медіа.

Україна на межі

"Можливо, США та Європа вже нарешті готові викласти на стіл реальну невідкладну допомогу як частину зусиль щодо вирішення політичної кризи в Україні та міцніше прив'язати країну до Заходу", - пише New York Times.

Деталі пакету допомоги ще обговорюють у США та Європі, але в його "необхідності мало хто сумнівається", стверджує видання.

"Пакет Заходу планують як фінансовий місток задля утворення нового українського уряду, якщо такий взагалі з'явиться, на перехідний період, аби той міг провести достатні реформи і виконати умови задля отримання кредиту від МВФ, який вже довго відкладають. Захід також сподівається на уряд фахівців, можливо, під проводом опозиційного лідера", - пише New York Times.

Видання визнає: існує ризик через те, що президент Янукович і опозиція не знаходять компромісу, а якщо й знайдуть, то не факт, що усі домовленості виконуватимуть.

"Але Захід має бути ще більш наполегливим, ніж Росія, і пропонувати Україні переконливий шлях вперед. І він мусить робити це швидко", - пише видання.

"Україна досягла критичної межі. Міцний контроль влади паном Януковичем послаблюється, проте навіть запропонувавши опозиції деякі поступки, він тягне час під впливом прихильників жорсткого курсу в Росії та Україні. Опозиції також потрібно вести серйозні перемовини стосовно виходу з поточної кризи", - підсумовує New York Times.

Захід vs Росія: битва за Україну

"Українська валюта впала до п'ятирічного мінімуму, тоді як США, ЄС і міжнародні фінансові установи поспіхом намагалися знайти шляхи для стабілізації економіки", - пише видання Financial Times.

"У той час, як тиск на ринку посилюється на тлі політичної кризи, аналітики зробили припущення, що НБУ вирішив відійти від офіційного курсу", - йдеться у статті.

Видання нагадує, що у середу курс упав до дев'яти гривень за долар - вперше з 2008 року.

"Падіння курсу посилює тиск на президента України Віктора Януковича, який зазнає критики, і змушує його знайти мирне вирішення кризи. Але зусиллям перешкоджає глибока недовіра між головними політичними гравцями у Києві", - стверджує Financial Times.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Аналітики припускають, що НБУ вирішив відійти від офіційного курсу

За інформацією видання, представники США та ЄС ведуть перемовини про фінансову допомогу країні, хоча й намагаються бути "обережними, щоб не склалося враження, що вони залучені до війни пропозицій чи перетягують Україну з Росією наче канат".

За "потенційно мирним" сценарієм, веде далі видання, передбачають, що Віктор Янукович може залишитися президентом до кінця свого терміну. Умовою для цього має стати "створення технократичного уряду, чи уряду національної єдності, що буде контролюватися опозиційними фігурами, які візьмуть на себе зобов'язання реформувати кульгаву економіку України і поновити перемовини про доленосну торгову угоду з ЄС".

Однак західні чиновники вважають, що є лише "незначна" ймовірність того, що президент України погодиться на технократичний уряд.

"Янукович навряд чи зробить рішучі кроки до перемовин з російським президентом Володимиром Путіним в Москві у п'ятницю", - підсумовує Financial Times.

Європа тисне, але...

"Вчора головний дипломат Європи посилив тиск на президента України, аби той подолав розбіжності з опозиціонерами в перемовинах щодо розподілу влади", - пише британська Daily Telegraph.

Баронеса Ештон пообіцяла, що європейські дипломати поглиблять підтримку мирного вирішення конфлікту, продовжує газета.

"Ми здатні надати підтримку", - сказала Кетрін Ештон, маючи на увазі фінансову допомогу ЄС у розмірі 13 мільярдів євро, і додала, що для її отримання "ще багато чого потрібно зробити".

Видання також цитує Віталія Кличка, який повідомив баронесі про необхідність зовнішнього посередництва у перемовинах з владою.

"Я зустрічався з Януковичем, і він почав говорити мені, що необхідні місяці, до півроку, щоб розробити конституційні зміни. Це можна зробити швидко, але ані президент, ані Партія регіонів не хочуть вирішувати проблему", - цитує Віталія Кличка Daily Telegraph.

Видання також пише, що на Віктора Януковича чекає дві важливі зустрічі – із заступником держсекретаря США Вікторією Нуланд і Володимиром Путіном, "який затримує допомогу у 2 мільярди доларів".

"Аналітики вважають, що допомогу затримують для того, аби переконатися, що Київ не скасує свою відмову від торгової угоди з ЄС", - вважає Daily Telegraph.

Крим: з Україною чи Росією?

"Верховна Рада Криму готує звернення до президента та парламенту Російської Федерації з проханням гарантувати статус автономії та захистити інтереси кримчан", - пише російська "Независимая газета" у статті під назвою "Кримська карта знову у великій грі".

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Опозиція стверджує, що почалася підготовка до виходу Криму зі складу України

"У Києві ініціативу кримського парламенту називають самодіяльністю. Однак не виключають, що вона посилить позиції Володимира Путіна на перемовинах з Віктором Януковичем", - пише видання.

"Ми просто зобов'язані звернутися до Російської Федерації враховуючи те, що Крим – це російська автономія, російська за національністю, культурою та мовою", - додав представник партії "Русское единство" Сергій Цеков.

Водночас українська опозиція стверджує, що почалася підготовка до виходу Криму зі складу України, і закликає центральну владу розпустити кримський парламент.

Роздратування діями колег не приховували і представники Партії регіонів.

"Ми там поставимо на місце всіх, кого треба. Але поставимо на місце й тих, хто почав ділити Україну на "князівства": першими про свою незалежність і непідконтрольність законній центральній владі заявили західноукраїнські області. Те, що відбувається в Криму, лише захисна реакція", - цитує видання своє джерело у таборі регіоналів.

Огляд підготував Ілля Глущенков, Служба моніторингу ВВС.