Українські ЗМІ: як і хто постраждає від девальвації гривні

Путін Копирайт изображения Reuters
Image caption Українські ЗМІ аналізують, про що у Сочі Янукович говорив з Путіним

Питання про те, чи дасть Володимир Путін гроші Україні, та падіння гривні - в центрі уваги української преси 10 лютого.

Що дасть Путін і коли?

Через два тижні Україна матиме новий Кабмін від пропрезидентської більшості та 2 мільярди доларів російського кредиту, обіцяє газета "Сегодня". Такий висновок газета робить після поїздки президента Януковича до Сочі.

"Поїздка президента до Сочі на відкриття Олімпіади таки принесла нам бонуси з Росії. Щоправда очікуваної швидкої допомоги від Путіна у зв'язку з економічним колапсом, який вже недалеко, схоже, доведеться трохи зачекати", - пише "Сегодня".

Газета повідомляє, що пан Янукович зустрічався з генеральним секретарем Ради Європи, президентом Швейцарії та генеральним секретарем ООН, а також Володимиром Путіним "на полях Олімпіади".

"Кремлівська прес-служба повідомила про його зустріч "на полях Олімпіади" у п'ятницю пізно ввечері, не подавши ані тривалості, ані змісту розмови. Зрештою, сама згадка "на полях" позначала, що спілкування не могло бути тривалим, що, стосовно господаря Олімпіади у день її відкриття, цілком зрозуміло, адже до Сочі приїхало понад 60 керівників держав та урядів", - пише "Сегодня".

Гривню ніхто не тримає

Під тиском валютної кризи Нацбанк вирішив відмовитися від фіксованого офіційного курсу та перейти до гнучкого ринкового, пише "Коммерсантъ Украина". Нацбанк спочатку знизив курс гривні на 9%, хоча вже на наступний день зміцнив його на 2%. Ці коливання відчує на собі державний бюджет, адже зростуть витрати на обслуговування державного боргу.

"Зміна офіційного курсу - визнання девальвації гривні. Нацбанк не буде докладати надмірних зусиль і витрачати резерви, аби втримати обмінний курс долара на рівні офіційного. Можливості НБУ дуже швидко скорочуються. Тільки за січень міжнародні валютні резерви України скоротилися на 12,8% - до 17,8 мільярдів доларів, тоді як за весь минулий рік вони скоротилися на 16,8%", - говорить керівник аналітичного департаменту інвестиційної компанії Concorde Capital Олександр Паращій.

Зміна офіційного обмінного курсу вплине на низку економічних показників.

"У валютному еквіваленті подешевшають українські активи та ресурси. Буде негативний вплив на рівень життя та платоспроможність громадян, зарплату та ВВП на душу населення", - говорить експерт Укрсоцбанку Тантелі Рутувухері.

Девальвація національної валюти позначиться на міжнародних рейтингах України.

"Державний борг у гривневому еквіваленті при такому курсі одразу виростає на 4,5%. До того ж бюджетне обслуговування боргу стане дорожчим", - пише "Коммерсантъ".

Несвоєчасні кроки

Копирайт изображения Reuters
Image caption На початку лютого гривня впала до позначки 9 грн за долар

Після двотижневого падіння національної валюти НБУ вирішив нарешті втрутитися у ситуацію. Однак своїми діями він може лише посилити дестабілізацію, пишуть "Вечерние Вести".

"Про те, що НБУ повинен якось відреагувати на падіння гривні банкіри та фінансові аналітики, говорили ще в останніх числах січня. Саме тоді почалися стрибкоподібна та неконтрольована девальвація національної валюти. При цьому чиновники на чолі з в.о. прем'єр-міністра Сергієм Арбузовим просторікували про те, що послаблення гривні пов'язано тільки з політичними подіями, тоді як економічного підґрунтя для просідання немає", - пише газета.

Від політики НБУ постраждає населення. Автоматично подорожчає весь імпорт, а також зросте ціна пального, вартість якого закладається до ціни будь-якої продукції. Відтак, зросте вартість і товарів, вироблених в Україні.

"Тепер усі очікують результатів сочинського вояжу президента України Віктора Януковича. За неофіційною інформацією, він повинен про щось домовитися за зачиненими дверима з Володимиром Путіним. Однак, що попросить президент Росії в обмін на гроші - силовий розгін Майдану, повний контроль над газотранспортною системою чи Крим - поки невідомо", - пише газета.

Турбота про "своїх"

Нацбанк узаконив девальвацію гривні лише після того, як дав можливість "потрібним" людям вивести капітали з країни, пише "Деловая столица".

"Залишається незрозумілим, чому Нацбанк так довго зволікав із запровадженням адміністративних заходів. Курс національної валюти почав валитися іще на початку року", - запитує газета.

На думку газети, головною причиною зниження курсу став різкий відтік валюти з країни, спричинений невизначеністю політичної ситуації.

"Тому політики та чиновники вищого ешелону та наближені до влади олігархи кинулися рятувати заощадження. Звідси і рекордний об'єм торгів на міжбанку. Були тижні, коли обсяги продажу безготівкового долара досягали 19,8 мільярдів. НБУ, що отримав відмашку згори, не втручався у ситуацію, даючи потрібним людям можливість закупити долари, а наближеним банкам - заробити на спекуляціях", - пише газета.

Огляд підготував Ярослав Карп'юк, Служба моніторингу ВВС.