Від Клюєва до Порошенка - ЗМІ про кандидатів на прем'єра

Будівля уряду
Image caption Преса висуває щонайменше вісім кандидатур на посаду наступного прем'єра

Українська преса пише про неодностайність опозиції, широкий вибір кандидатів на посаду прем’єра, скандал з прослуховуванням американських дипломатів та протести в Боснії.

Разом чи ні?

У понеділок в опозиції виник конфлікт довкола підготовки законопроекту про зміну Конституції, пише "Коммерсантъ Украина".

У "Батьківщині" назвали неприйнятними поправки колег з УДАРу, що стосуються розширення повноважень президента.

У свою чергу, соратники Віталія Кличка не планують відступати від своїх пропозицій.

"У партнерів "Батьківщини" з фракції УДАР є перелік зауважень щодо повноважень президента, вони наполягають на їх розширенні, з чим ми категорично не можемо погодитися, враховуючи позицію Майдану і негативний досвід сучасної України", - сказано в заяві прес-служби партії "Батьківщина".

У Партії регіонів заявили, що в разі, якщо опозиція не досягне згоди, більшість винесе на голосування варіант змін основного закону, розроблений Конституційною асамблеєю під керівництвом Леоніда Кравчука.

Але ситуація може змінитися в разі створення широкої коаліції, про можливість формування якої несподівано заговорили джерела в опозиції, додає видання.

Безліч кандидатів

Формування нового уряду зайшло в глухий кут, пише "Сегодня".

За словами видання, Яценюк готовий стати прем’єром лише за умови, якщо увесь уряд буде опозиційним, але це не влаштовує владу.

Президент нібито готовий обговорювати компромісний Кабмін, але остання зустріч глави держави з опозицією відбулася два тижні тому, а дата нової досі не визначена.

За прогнозами експертів, кандидатуру прем'єра Янукович подасть на голосування наступного тижня.

На пост голови уряду, за даними газети, претендують п'ятеро: Сергій Арбузов, Андрій Клюєв, Петро Порошенко, Арсеній Яценюк та Анатолій Кінах.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Протести в Боснії почалися тиждень тому

Але є й інші думки. Наприклад, політолог Тарас Березовець не виключає повернення відставного Миколи Азарова.

А Володимир Фесенко прогнозує призначення технічних кандидатів: Юрія Бойка або навіть Сергія Тігіпка, яких замінять через два-три місяці.

Кому це треба

Аналізуючи нещодавній скандал з прослуховуванням американських дипломатів, газета "Україна молода" вважає, що головне питання - не в тому, що саме і якими словами обговорювали двоє високопоставлених дипломатів.

Кому це було потрібно – "писати" й оприлюднювати їхню розмову - ось що насамперед цікавить, пише газета.

У тому, що спецслужби різних країн "слухають" розмови чужих лідерів, нічого дивного немає. Найгучніший, пов’язаний із цим скандал, спалахнув саме навколо США, чия розвідка, як з’ясувалося, фіксувала навіть розмови канцлера ФРН Ангели Меркель, нагадує видання.

Але поява таких записів у широкому доступі, та ще й анонімно, без жодних "вікіліксів" чи Сноуденів - зовсім інша річ, пише "Україна Молода".

Очевидно, що своїм інформаційним викидом "таємничі" шпигуни прагнули зайвий раз дискредитувати українську опозицію і Євромайдан, зіпсувати відносини Євросоюзу зі США, продемонструвати, "хто тут головний" і все про всіх знає та формує суспільну думку, доходить висновку видання.

Схожий протест

Протести, які охопили Боснію, мають дещо спільне з ситуацією в Україні, пише "День".

Між цими подіями можна простежити не лише зовнішню схожість у зіткненнях між протестувальниками і силовиками, але й деякі соціально-психологічні паралелі, пов’язані з характером масових антиурядових виступів, пише газета.

"Протестні аналогії між Боснією та Україною впадають в очі не лише в площині таких символів, як водомети, гумові кулі, захоплення місцевих адміністрацій тощо. Але ще й в контексті ключових причин протестів, гальмування євроінтеграційних процесів", - пише видання.

Серед фундаментальних причин протестів у Боснії називають високий рівень корупції, загальну тяжку ситуацію в економіці та політиці, а також пасивність уряду в подоланні всіх цих проблем. А отже, загальний високий рівень недовіри до влади в обох країнах, та її необережні кроки і призвели до вибуху невдоволення, пише газета.

Огляд підготував Дмитро Зоценко, Служба моніторингу ВВС.